Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergei Balmasov: Libyjští rebelové - Další exploduje Alžírsko

  • bouteflika
Lídři libyjských rebelů předpovídají, že po Libyi exploduje Alžírsko. Mezi nimi je i velice známý aktivista NTC Bin Khalifa. Podle něj „Alžírsko exploduje další. Jsem přesvědčen, že už tam probíhá revoluční proces. Alžírsko je klaustrofobní stát, který je pod kontrolou armády. Armáda se moci nevzdá dobrovolně. Dokonce i prezident Abdelaziz Bouteflika je jen loutka armády."

Taková prohlášení mohla být ignorována, kdyby byla osamocená. Nicméně ale už i alžírské vedení se připravuje na nejhorší, protože 4. listopadu zpravodajská agentura algeria-isp.com dzveřejnila znepokojující video. Video ukazuje zástupce lídra libyjských rebelů, jak slibuje svržení alžírské vlády za podporu Kaddáfiho a vyhlásil svou připravenost na provedení útoků v sousedních zemích začátkem listopadu.

Podle publikace Seven Days News Alžírsko tyto hrozby bere vážně. Podle alžírských reportérů v Tripolisu je situace v Libyi ovládána extrémisty, včetně islamistických skupin, které po porážce v 90-tých letech mají neshody s vedením sousedních zemí.

Dříve si oponenti stěžovali, že to byla podpora Alžírska, co dovolilo Kaddáfímu pokračovat v boji. Vztek rebelů byl zvláště způsobem faktem, že Bouteflika ukryl Kaddáfiho nejbližší příbuzné na svém území. Své akce Bouteflika vysvětlil touhou zachránit tyto lidi od nevyhnutelného fyzického násilí.

Na oplátku v srpnu, lídři libyjských rebelských skupin učinili prohlášení o začátku války proti Alžírsku. Pak islamisté provedli dvojitý bombový útok na vojenskou akademii v Cherchellu, s tím, že to byla jejich pomsta alžírskému vedení za „libyjské intriky".

23. září, podle některých expertů, Alžírsko uznalo NTC a vyjádřilo záměr „úzké spolupráce". Později nebyly učiněny žádné další kroky k novým libyjským úřadům. Prakticky zde nemohl být obrat o 180 stupňů, když NTC situaci v zemi neovládá.

Jenže vztahy mezi Alžírskem a libyjskými frakcemi se během této doby jen zhoršily. Silná prohlášení libyjských islamistů se kryjí s výčitkami Západu. Západní diplomaté, včetně francouzského ministra zahraničí Alaina Juppea zoufale vyjádřili obavy týkající se alžírské podpory Kaddáfiho režimu, která podle západních médií, obsahuje zbraně.

Na tuto teorii bylo okamžitě navázáno prominentním zástupcem NTC Omarem Haririm, který řekl, že zbraně byly „získány v Libyi a použity proti našim lidem."

Alžírská strana tohle odmítla a poukázala, že první hrozbou jsou zbraně ukradené v Libyi. Podle alžírského ministra pro Maghreb a Africké záležitosti Abdelkadera Messahela, skoro všechny teroristické útoky spáchané v zemi byly provedeny využitím „libyjských zbraní."

Alžírsko je hlavní překážkou ambiciózních plánu islamistů. Od roku 1992 bylo přední frontou v boji proti terorismu v Severní Africe. Za posledních 10 let tato země dokázala takové výzvy ustát.

Teď se ale situace význačně změnila. Neměli bychom si myslet, že proti Alžírsku jednají jen teroristé. Možná na tuto zemi bude aplikován kombinovaný nátlak.

Vraťme se k pokusu zorganizovat masové demonstrace podobné těm ze 17. září. Bylo zde volání po „Alžírské revoluci" publikované na internetu. Ministr vnitra Ould Kablia obvinil „zahraniční jednotky spojené se sionistickou entitou" z pokusu o destabilizaci země.

Stojí za zmínku, že se tzv. opozice nepozastavila nad faktem, že 12. září alžírská vláda oznámila provedení politických reforem slíbených už v dubnu. Mezi nimi bylo ukončení státního monopolu televizních médií, zrušení trestů za profesionální chyby novinářů a zavedení nového zákona o legalizaci politických stran a jejich aktivit.

Prezident ANDR Abdelaziz Bouteflika je musel implementovat po lidových protestech v únoru. Radikální opozice je nepřijme a to naznačuje zbytečný pokus přivézt do Alžírska se zpožděním Arabské jaro.

Nicméně ale Alžířané, kteří pořád doufají ve schopnosti vlády provést reformy, tato volání nepodporují. I přes malé demonstrace se nic od 17. září v Alžírsku nestalo. Nicméně to ale nezaručuje, že se něco nestane v budoucnu. První pokus „revoluce na Facebooku" představený v Sýrii v únoru také selhal. A dnes jsme svědky krvavých nepokojů v Der'a, Deir al-Zure, Hama, Lattakia, Homs, atd.

V Alžírsku bezpochyby existují vážné důvody pro lidovou nespokojenost, a zatím nebyl učiněn žádný pokrok k vyřešení krize. Alžírsko má v tomhle víc než dost slabých míst, včetně nevyřešeného národnostního problému Berberů a Kabylů.

Ve spoustě aspektů Alžírsko vypadá zranitelněji než Libye. Alžířané nemohli ani snít o sociálních zárukách poskytovaných libyjským režimem. Alžířané se čím dál více ptají: kam jdou velké zisky z prodeje ropy a plynu a jak vláda utratí 160 miliard dolarů, které byly ukradeny a vloženy do zahraničních bank?

http://english.pravda.ru/hotspots/conflicts/16-11-2011/119634-algeria-0

wertyzreport.com

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře