Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Edward Snowden v rozhovoru s Glenn Greenwaldem o NSA

Rozhovor s Edwardem Snowdenem, který pracoval pro Booz Allen Hamilton jako analytik infrastruktury pro NSA. Rozhovor se uskutečnil s Glenn Greenwaldem v Hong Kongu 6. června 2013.

  • edward-snowden-v-rozhovoru-s-glenn-greenwaldem-o-nsa

Jmenuji se Edward Snowden, je mi 29 let. Pracoval jsem pro Booz Allen Hamilton jako analytik infrastruktury pro NSA v Havaji.

Na jakých dalších pozicích jste se držel dříve v rozvědce?

Pracoval jsem jako systémový technik, správce systému, senior poradce pro CIA, konzultant pro řešení a důstojník pro telekomunikační informační systém.

Jedna z věcí, která bude lidi nejvíce zajímat a kterou budou mít snahu pochopit, je kdo jste a jak jste přemýšlel a jestli byl nějaký bod v čase, kdy jste překročil hranici přemýšlení o tom, být whistleblower (či oznamovatel) a rozhodnutím stát se jím. Popište lidem, jak jste prošel tímto rozhodováním.

Když jste na pozicích s privilegovaným přístupem např. jako správce systémů pro tajné zpravodajské služby, jste vystaveni mnohem více informacím o širším měřítku, než průměrný zaměstnanec a z toho důvodu vidíte věci, které mohou být znepokojivé, ale v průběhu kariéry normálního člověka, máte možnost vidět pouze jeden, nebo dva z těchto případů. Když vidíte všechny, vídáte je častěji a poznáváte, že některé z těchto věcí jsou zrovna zneužíváním.A když o nich mluvíte s lidmi na místě jako je toto, kde to je prostě běžné, lidi mají tendence nebrat je příliš vážně a neřešit je. Ale postupem času povědomí o zlé činnosti roste a cítíte se nucen o tom mluvit.. A čím více o tom mluvíte, tak tím více jste ignorován. Víc a víc Vám říkají, že to není problém, dokud si neuvědomíte, že tyto věci je potřeba předat k řešení veřejnosti a ne někomu, kdo byl jednoduše najat vládou.

Pohovořte trochu o tom, jak momentálně fungují Americké sledovací programy. Soustředí se na jednání Američanů?

NSA a zpravodajské služby jsou hlavně zaměřeny na získávání informací kdekoliv může, jakýmikoliv prostředky. Věří a sami si to tak zdůvodňují, že je to v národním zájmu. Původně byly ohniskem zahraniční informace získané v zámoří. Nyní stále více vidíme, že se to děje ve vnitrozemí a to dělají konkrétně NSA skrze sledování komunikace všech. Nasaje je implicitně. Shromažďuje to ve svém systému, filtruje je a měří je a uchovává je nějakou dobu, jednoduše, protože je to ten nejjednodušší, nejúčinnější a nejhodnotnější způsob, jak dosáhnout svých výsledků. Takže zatímco můžou mít úmysl zaměřit někoho spojeného s cizí vládou, nebo někoho podezřívat z terorismu, sbírají Vaše komunikace, aby tak mohli učinit. Jakýkoli analytik může v jakýkoli čas zaměřit kohokoli, kdekoli. Kde tyto komunikace budou nalezeny záleží na vzdálenosti od senzorových sítí a na právech, se kterýma je analytik obdarován. Ne každý analytik má schopnost zaměřit kohokoli, ale já měl možnost napíchnout každého od Vás, nebo Vašeho účetního po federální soud, dokonce i prezidenta, kdybych měl jeho osobní email.

Jedna z mimořádných části téhle epizody je, že whistlebloweři obvykle jednají anonymně a činí kroky tak, aby zůstali anonymní tak dlouho jak dokáží,přičemž často doufají, že zůstanou napořád. Vy jste se na druhou stranu rozhodl udělat opak, přičemž se vadáváte za osobu stojící za těmito zveřejněními. Proč jste si vybral tuto možnost?

Myslím, že veřejnost by měla znát důvody pohnutek lidí, kteří učinili tato zveřejnění, které jsou mimo demokratický model. Když podrýváte moc vlády, což je v podstatě nebezpečný akt vůči demokracii a jestli to děláte v tajnosti a důslednosti, tak jak to dělá vláda. Když chce těžit z tajných jednání. Dává to úřadům oprávnění jednat. „ Hej, řekněte tisku o té a té věci, aby byla veřejnost na naši straně," Ale jen výjimečně, jestli vůbec tak dělají, když zrovna nějaké zneužívání probíhá. To dopadá na obyčejné občany, ale ti bývají většinou očerňováni. Říká se o nich to, že takoví lidé jsou proti Zemi. Jsou proti vládě, ale já ne. Nejsem nijak odlišný od jiných. Nemám zvláštní schopnosti. Jsem jen další chlap co sedí den co den v kanceláři a sleduje dění. Není ale na nás, abychom rozhodovali. Veřejnost musí sama rozhodnout, zda jsou tyto programy a postupy správné, nebo špatné. A já jsem ochoten pokračovat v nahrávání nahrávek a hájit jejich autenticitu a říct : Nezměnil jsem to, neupravil jsem příběh. Toto je pravda, toto se opravdu děje. Měli byste rozhodnout, jestli to musíme dělat.

Přemýšlel jste o tom, jaká bude odpověď vlády Spojených států k Vašemu skutku v ohledu na to, co o Vás řeknou, jak Vás vyobrazí a co Vám mohou udělat?

Ano, mohu být sledován CIA. Můžou po mě jít. Oni, nebo jakákoliv třetí strana s nimi spojená. Úzce spolupracují s mnoha dalšími národy. Nebo by mohli zaplatit Triády. Jakýkoliv z jejich agentů a všeho co mají k dispozici. Máme támhle na ulici stanoviště CIA a konzulát tady v Hong Kongu a jsem si jistý, že příští týden bude velmi rušno. A to je strach pod kterým budu žít po zbytek života, ať je dlouhý, jak je dlouhý. Nemůžete se postavit nejmocnějším tajným službám na světě a neriskovat, jsou příliš mocnými protivníky. Nikdo se jim nemůže smysluplně postavit. Pokud Vás chtějí dostat, časem Vás dostanou. Ale současně se musíte rozhodnout o tom, co je pro Vás důležité. A pokud jste ochotni přijmout, že nebudete žít svobodně, ale komfortně a já si myslím, že mnoho z nás by se s tím sžilo, jde o lidskou přirozenost, můžete každý den vstát, jít do práce, vzít velikou výplatu za docela malou práci proti zájmu veřejnosti a jít spát v noci, poté co shlédnete televizní show. Ale pokud pochopíte, že to je svět, kterému jste napomáhal, aby vznikl a že se bude zhoršovat s další a další generací, které rozšíří tuto architekturu útisku, dojde Vám, že jste ochotni přijmout jakékoliv riziko a že nezáleží na tom, jaký je výsledek, dokud veřejnost dostane možnost rozhodovat o tom, jak se to všechno bude používat.

Proč by se lidi měli starat o odposlechy a sledování?

Protože, i když neděláte nic špatného, tak jste sledováni a odposloucháváni a úložní prostor těchto systémů se konzistentně zvyšuje každým rokem v měřítku, že jste ani nikdy nemuseli udělat nic špatného. Časem prostě musíte upadnout v podezření, třeba i mylným hovorem. A pak mohou použít tento systém, aby si zpátky v čase pod drobnohledem prohlédli vaše rozhodnutí, která jste kdy udělali, každého z vašich přátel, se kterým jste o něčem klábosili a na základě toho na Vás zaútočit a vytvořit podezření u nevinného života a kohokoliv očernit.

Momentálně sedíme v pokoji v Hong Kongu, kde jste, protože jste tady odcestoval. Trochu pohovořte o tom, proč jste sem přišel a zvláště budou tu lidé....lidé se domnívají, že to co máte doopravdy v úmyslu je přeběhnout k zemi, kterou všichni vidí jako rivala číslo jedna vůči USA a tím je Čína. A to co skutečně děláte je v podstatě snaha pomoct nepříteli Spojených států v úmyslu najít azyl. Můžete se o tom trochu rozpovídat?


Jistě. Takže je tu pár odpovědí obsažených v uvedených argumentech ptajících se po výběru Hong Kongu. První je, že Čína je nepřítel USA. To není. Míním tím, že jsou konflikty mezi vládou USA a vládou ČLR, ale lidem to je v podstatě jedno. Navzájem volně obchodujeme, nejsme ve válce, nejsme v ozbrojeném konfliktu a nesnažíme se být. Navzájem tvoříme největší obchodní partnery jeden pro druhého. Kromě toho, Hong Kong má silnou tradici svobodného projevu. Lidé si myslí : „ Ach ta Čína, skvělý Firewall." Pevninská Čína má významné omezení svobody projevu, ale lidé z Hong Kongu mají dlouhou tradici protestování v ulicích a vyjadřování svých názorů. Internet zde není filtrován nijak více, než v západních zemích a já věřím, že vláda Hong Kongu je vlastně nezávislá v porovnání s mnoha dalšími předními západními zeměmi.

Pokud by byl váš motiv poškození USA a pomoci jejich nepřátelům, nebo byl váš motiv osobní materiální zisk, byly tam věci, které jste s těmito dokumenty mohl udělat k dosažení vašich cílů, které jste nakonec nedokončil?

Rozhodně. Kdokoliv v pozici přístupu s technickými možnostmi, které jsem měl, mohl nasávat tajemství a posílat je na trh do Ruska. Mají vždycky dveře otevřené, stejně jako my. Měl jsem přístup k celým seznamům každého kdo pracuje v NSA v celé zpravodajské komunitě i u těch, kteří pracovali v utajení po celém světě. Místa každého stanoviště, jaké jsou jejich úkoly atd. Kdybych třeba chtěl poškodit USA? Dal by se vypnout systém dozoru v odpoledních hodinách. Ale to není můj záměr. Myslím... Každý ať udělá to, že se zamyslí, kdyby byli na mém místě a žlili by privilegovaný život. Žijete na Havaji, v ráji a vyděláváte spoustu peněz. Co by vás přimělo tohle všechno nechat za sebou? Největší strach mám z toho, že přes tyto úniky informací se pro Ameriku nic nezmění. Lidé se v novinách dočtou o všech odhaleních. Budou vědět, že se vláda chystá si udělit pravomoc jednostranného vytvoření větší kontroly nad americkou a globální společností. Ale nebudou ochotni vzít na sebe riziko, nutně vstát a donutit své reprezentanty, aby se skutečně postavili za jejich zájmy. V nadcházejících měsících a letech se to bude jen zhoršovat, dokud nenastane ta chvíle, kdy se změní politika, protože jediná věc, která omezuje činnost státu je politika. Dokonce naše dohody s jinými suverenními státy se považují za stanovení politiky spíš, než za stanovení práva. A protože bude zvolen nový vůdce, najdou si vypínač říkajíc : „ Kvůli krizi, kvůli nebezpečí kterému ve světě čelíme, nová a nepředvídatelná hrozba, potřebujeme větší autoritu, více síly." A v té chvíli nebude nic, co by lidé proti tomu mohli udělat. A bude to de facto tyranie.

Zdroj: http://svobodnenoviny.eu/edward-snowden-v-rozhovoru-s-glenn-greenwaldem-o-nsa/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře