Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Militarizace policie v USA: Sloužit a chránit, nebo…?

Bezmála 95 procent zatčení v případech souvisejících s terorismem jsou dílem FBI, která tím „maří“ svá vlastní spiknutí a „odhaluje“ falešné teroristické sítě, konstatuje nová studie.

  • militarizace-policie-v-usa-slouzit-a-chranit-nebo
Nevládní organizace Salam na 175 stránkách studie nazvané „Vytváření teroristů: Legálnost preventivního stíhání“, přitom na rozboru kauz 399 jednotlivců dokládá, že primárním terčem nespravedlivého pronásledování mezi lety 2001 a 2010 jsou Američané muslimského vyznání. Pojem „preventivního pronásledování“ přitom studie definuje jako „strategii orgánů prosazujících zákon, která byla přijata po 11. září s cílem zaměřit se na jednotlivce a organizace, jejichž názory, ideologie nebo náboženské sklony vyvolávají bezpečnostní obavy vlády“.


Čtvrtina případů spočívala na obvinění z materiální podpory, asi 30 procent se pak opíralo o obvinění ze spiknutí a v 16 případech prokuratura k potrestání využila falešných prohlášení nebo křivé přísahy, zatímco v šesti procentech použila prohřešky proti imigračním zákonům. Pouhých 11 případů z oněch 399 přitom ve skutečnosti představovaly „potenciálně významnou“ hrozbu Spojeným státům.

„Vláda používá agenty-provokatéry, kteří se zaměřují na jedince vyjadřující disidentské ideologie, a pak tyto agenty-provokatéry vybavuje falešnými (neškodnými) raketami, bombami, zbraněmi, penězi. Poskytují rovněž objektům svého zájmu morální podporu, přátelství a nezbytné technické a strategické plánování, aby se přesvědčili, že dotyční mohou být vmanipulováni do přípravy násilné nebo zločinné akce,“ popisuje studie. 

Podle právního zástupce Salam Stevena Downse se vláda tím vším „snaží přesvědčit americkou veřejnost, že existuje velká armáda potenciálních teroristů a že by se tedy veřejnost měla opravdu hodně bát. Veškeré právní oprávnění přitom spočívá na tom, že se vede válka proti teroru. Bez války proti teroru by na nic z toho neměli právo. A tak v ní pokračují, aby mohli dál tipovat lidi a dál je zatýkat a věznit, aby všechny ostatní vystrašili.“

A na pocit strachu je ideální vytvořit pocit bezpečí. Podle zjištění New York Times během Obamova působení v Bílém domě významně posiluje americká policie, která dostává přebytky armádní výzbroje z Afghánistánu a Iráku, od obrněných transportérů přes granátomety a přístroje pro noční vidění až po tlumiče na kulomety. Od roku 2006 navíc policejní okrsky po celých USA dostaly 432 obrněných vozidel odolných proti minám, 435 jiných obrněných vozidel a 533 letadel a vrtulníků. „Někteří by se tak mohli začít ptát, co znamená, když se vybavení určené pro boje v irácké Fallúdži objevuje v ulicích amerických měst,“ konstatuje například deník Indianapolis Star. „Maže to snad hranici mezi civilní policií a armádou?“ 

Americká asociace občanských práv (ACLU) poukazuje na to, že militarizace policie mění městské čtvrti ve „válečné zóny“, přičemž je válečná taktika disproporčně používána především proti barevným. Těžce vyzbrojené speciální týmy SWAT jsou totiž už kromě zneškodňování skutečných náloží vysílány například i na základní policejní akce, jako například zatčení na základě zatykače nebo domovní prohlídky kvůli troše drog. „Naše policie pošlapává občanská práva a mění čtvrti s barevným obyvatelstvem ve válečné zóny,“ shrnuje Kara Danskyová z ACLU. „S nasazením deseti a více důstojníků s útočnými puškami, světelnými granáty a beranidly jsou takové polovojenské razie disproporčně směřovány proti barevným, čímž se jim jasně vzkazuje, že tyto rodiny byly napadeny nepřítelem.“ Podle ACLU je „na čase, aby si americká policie uvědomila, že má sloužit komunitám a chránit je, a nikoli vést válku proti lidem, kteří v nich žijí.“

zdroj:http://literarky.parlamentnilisty.cz/politika/svet/17799-militarizace-policie-v-usa-slouit-a-chranit-nebo

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře