Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Obamův jaderný summit: Bez sankcí proti Íránu, zato s naštváním Izraele

  • barack-obama-usmev
Při přípravě i na počátku svého jaderného summitu ve Washingtonu se Baracku Obamovi úspěšně dařilo mlčet o izraelském jaderném arzenálu, na závěrečné tiskové konferenci už se ale této otázce vyhnout nemohl.

Většina Obamových slov se soustředila na zabezpečení jaderného materiálu v tak darebáckých státech, jako jsou Kanada nebo Chile, nicméně nakonec byl donucen prohlásit, že si přeje, aby smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT) podepsaly všechny státy, včetně Izraele.

Ještě loni v září přitom Obamova administrativa odmítla hlasování členů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), které vyzývalo Izrael, aby se ke smlouvě připojil. Bílý dům tehdy konstatoval, že není fér tlačit jen a výlučně na Izrael, mimochodem jedinou blízkovýchodní zemi, která NPT nepodepsala.

Izrael na tehdejší hlasování MAAE reagoval oficiálním pobouřením, a když loni v květnu Obamova administrativa naznačila, že by smlouvu NPT měly podepsat všechny země, několik izraelských představitelů v nepředstíraném záchvatu vzteku smlouvu NPT z principu odsoudilo. Izraelské ministerstvo zahraničí tehdy vyzvalo USA, aby svůj postoj „objasnily".

Izrael zatím na čerstvou Obamovu výzvu nereagoval, ale lze předpokládat, že ji odmítne, tím spíš, že izraelská delegace na summit do Washingtonu ani neodletěla, když se ukázalo, že tam Turecko a Egypt chtějí razit právě otázku nekontrolovaného izraelského jaderného arzenálu.

Nicméně hlavním bodem washingtonského summitu byla snaha Bílého domu přesvědčit Čínu a Rusko k tvrdším sankcím proti Íránu (který na summit pozván nebyl, byť se vše točí právě kolem jeho údajné snahy vyrobit si jaderné zbraně). Obama na počátku summitu prohlásil, že si je „jistý", že Čína sankce podpoří, ale -- jako už tolikrát předtím například v podání ministryně zahraničí Hillary Clintonové - byl cimrmanovský prvek očekávání opět vystřídán prvkem zklamání. „Čína věří, že nejlepší cestou k řešení této otázky je dialog a jednání. Nátlak ani sankce to nemohou zásadně změnit," vysvětlilo Bílému domu čínské ministerstvo zahraničí.

USA si ale dál uchovávají naději, že v příštích několika týdnech sankce prosadí coby trest za íránské odmítání přistoupit na princip obohacování íránského uranu ve třetí zemi. Ve skutečnosti přitom Írán s tímto návrhem souhlasil a zatím naposledy to připomněl právě v době konání washingtonského summitu, díky čemuž jen opětovně potvrdil skutečnost, že sankce proti Teheránu se vyhlašují jen jaksi z principu, jen proto, že si to Izrael přeje.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře