Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pohraniční paranoia Spojených států anonymních

  • borderxx
V této pochmurné éře „trumfování" v ochraně hranic jsme o některých aspektech vládní politiky našich jižních sousedů už několikrát použili termín paranoia. Poslední zvěsti od hranic nás ale nutí hledat silnější výraz, řekněme třeba „surrealistický", píše v komentáři kanadský The Montreal Gazette.

New York Times minulý týden oznámil, že z čerstvého pohraničního přechodu v Masseně (stát New York) - hned naproti Cornwallu (Ontario) - začali dělníci ze střechy budovy odstraňovat lesklá, křiklavě žlutá, šest a půl metru vysoká písmena, která dohromady tvořila nápis „United States". Zdá se, jako by název země, do níž vjíždíte, představoval jakési bezpečnostní riziko. Deník citoval mluvčího americké celní a pohraniční služby: „Byly v tom bezpečnostní důvody. Nápis mohl posloužit jako obří cíl a přilákat nevhodnou pozornost. Musíme se vyhnout všemu, co by naše policisty mohlo být rizikem." Na přechodu bude ale dál, neohroženě, vlát americká vlajka.

Jen pár Kanaďanů asi překvapí, že pohraniční služba spadá pod americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti, v jehož čele stojí Janet Napolitanová, která je přesvědčená, že útočníci z 11. září do USA přišli přes Kanadu. A teď se zdá, že je připravena zahalit celou svou zemi do debilního ochranářského hávu.

Jistě, všichni chtějí žít v bezpečí. Přesto si ale myslíme, že Američané hned tak někoho, kdo se bude blížit k jejich hranicím, neošálí. „Tý brďo, tady bývaly Spojené státy, ale teď tu není žádný nápis! Třeba je tu teď Německo, ne? Zajistěte tu bombu, kluci!"

A s tím, jak Američané přicházejí se stále hloupějšími extrémy, Kanaďané se cítí stále více nesví. Copak Američané opravdu věří, že budou bezpečnější coby Spojené státy anonymní?

Odstranění písmen je jen úsměvným symptomem choroby, která postihla tvůrce americké politiky. Jiné symptomy jsou ale ještě očividnější. „Zpevnění" hranice z důvodů bezpečnosti už poškozuje vzájemný přeshraniční obchod, který dosahoval 1,6 miliardy dolarů denně - denně! - nemluvě o destrukci letité vzájemně výhodné sítě sociálních a turistických vztahů mezi oběma zeměmi. Tato obsese se zajišťováním hranic je o to podivnější, když vezmeme do úvahy prohlášení ministra spravedlnosti USA Erika Holdera, který je prý stále více zneklidněn nárůstem domácího amerického terorismu. Tenhle problém totiž nevyřeší sebepevnější hranice. Hloupost, která proběhla v Masseně, tak jen dokumentuje, jak hystericky Strýček Sam realizuje svůj sen o bezpečí.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře