Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč Amerika financuje čínskou válečnou mašinérii?

Lawrence Kadish

A co pomohlo Číňanům k takovému technologickému pokroku?

Číňané... vědí, že kdysi velká demokratická země – jejíž ekonomika je oslabena koronavirem podivného původu, s multibilionovým rozpočtem, který hrozí tím, že ji uvrhne do epochálního dluhu; která se potácí pod oslabeným vedením, s armádou pokořenou tím, že jí její vrchní velitel nařídil potupný odchod z afghánského bojiště – ztratila směr.

Washington musí vzít rozum do hrsti a musí vytvořit vhodné a nezbytné pobídky pro podnikání, aby rozšířil naši kdysi impozantní výrobní základnu zde ve Spojených státech. Amerika má prostředky, dovednosti a zdroje, aby se mohla vrátit ke své roli supervývozce, ale k tomu je nutné, abychom dali naši ekonomiku do pořádku a zmrazili dluhový strop naší země. Ekonomika čelící hrozbě zadlužení v hodnotě mnoha bilionů dolarů nás činí zranitelnými vůči fiskálnímu kolapsu. Pokud skutečně chceme přestat financovat čínskou válečnou mašinérii, tak potřebujeme finanční disciplínu.

  • proc-amerika-financuje-cinskou-valecnou-masinerii

Historikům, kteří studovali úpadek a pád velkých moderních říší, musí být v těchto dnech zle od žaludku.

Mnozí z nich zdokumentovali, jak kdysi mocná Čína ztratila na začátku 20. století svou suverenitu ve prospěch koloniálních mocností. Oslabená císařovna a pokořená čínská armáda byly smeteny z cesty koalicí evropských států a poté se Čína stala krvavou kořistí japonských generálů, jejichž vojáci cestou do Pekingu znásilňovali a masakrovali.

Západ si možná tuto "vedlejší show" 2. světové války nepamatuje a mnoho Japonců si to stále odmítá připustit, ale Číňané si to pamatují.

Myslí na to, když létají se svou nejnovější generací stealth (neviditelných) stíhaček. Připomínají si to, když staví raketová sila pro svoje mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Připomínají si to, když v Jihočínském moři budují umělé ostrovy, na kterých budou umístěny rakety schopné zasáhnout americké letadlové lodě. Myslí na to, když testují řízené hypersonické střely. Vzpomínají na to, když vypouštějí hypersonické střely, které jsou schopné obletět zeměkouli, nést jadernou hlavici a zůstat viset na nízké oběžné dráze, dokud nedostanou signál zaútočit. Připomínají si to, když vypouští rakety s lidskou posádkou, aby vybudovali vesmírnou stanici na oběžné dráze, která může být velice dobře použitelná i k vojenským účelům.

A co pomohlo Číňanům k takovému technologickému pokroku?

My jsme jim pomohli.

Stali jsme se hlavním zákazníkem nakupujícím jejich zboží od dětských hraček a domácích potřeb až po léky a vestavěné technologie chytrých telefonů. Zvykli jsme si na obchod s Čínou do takové míry, že to budoucí historikové shledají nevysvětlitelným, stejně jako když se my ohlížíme do minulosti na společnosti jako IBM a Ford, které v předvečer 2. světové války čile obchodovaly s nacisty. Koneckonců nikdy nešlo o nějakou odpornou ideologii. Byl to vždy jen a jen byznys. Zrovna tak říkají dnes byznysmeni, že pokud to Amerika nezakáže, tak budou s Čínou obchodovat i nadále. Ale dnes obchodujeme se zemí mnohem bohatší a mnohem agresivnější, než byli nepřátelé USA v minulosti.

Musíme si stále připomínat, že jako spotřebitelé čínského zboží a investoři do čínských produktů otevřeně financujeme čínskou armádu. Čínské vedení se netají svými plány ovládnout USA technologicky, ekonomicky a vojensky, a pokud to bude nutné, tak i prostřednictvím "neomezené války". Ignorujíce strategické důsledky jsme do čínské ekonomiky vložili biliony dolarů a vážně narušili naši vlastní průmyslovou základnu.

Nyní se spousta zboží, na které čekáme, nachází v obrovských kontejnerových lodích nečinně kotvících u amerického západního pobřeží, kde uvízly v logistické zácpě, která nás naučila slovní spojení "dodavatelský řetězec" a ukázala nám, co se stane, když demontujete své domácí výrobní kapacity a přestěhujete je do nepřátelské země. Místo dovozu čínského zboží, které teď nemůžeme ani vylodit, by USA měly být vývozcem. Na vykládku by nemělo čekat žádné zboží z Číny, do pokladny Komunistické strany Číny by z Ameriky neměly plynout žádné příjmy.

Číňané znají svou historii. Vědí, že kdysi velká demokratická země – jejíž ekonomika je oslabena koronavirem podivného původu, s multibilionovým rozpočtem, který hrozí tím, že ji uvrhne do epochálního dluhu; která se potácí pod oslabeným vedením, s armádou pokořenou tím, že jí její vrchní velitel nařídil potupný odchod z afghánského bojiště – ztratila směr.

Číňané vědí, jak použít sílu, rozpoznat slabost a jak uplatnit svou silnou a rostoucí dominanci na úkor ostatních. Minulé století vnímají jako období svého ponížení a nyní chtějí dosáhnout toho, aby se toto století stalo ponížením pro nějaký jiný národ. A jejich současná rostoucí ekonomická a vojenská síla může být označena nálepkou "Financováno Amerikou."

Tváří v tvář tak neúnavnému protivníkovi nestačí lomit rukama. Washington musí vzít rozum do hrsti a musí vytvořit vhodné a nezbytné pobídky pro podnikání, aby rozšířil naši kdysi impozantní výrobní základnu zde ve Spojených státech. Amerika má prostředky, dovednosti a zdroje, aby se mohla vrátit ke své roli supervývozce, ale k tomu je nutné, abychom dali naši ekonomiku do pořádku a zmrazili dluhový strop naší země. Ekonomika čelící hrozbě zadlužení v hodnotě mnoha bilionů dolarů nás činí zranitelnými vůči fiskálnímu kolapsu. Pokud skutečně chceme přestat financovat čínskou válečnou mašinérii, tak potřebujeme finanční disciplínu.

Otázkou nyní je, zda Spojené státy, jejichž občané jen zřídka přemýšlejí o své vlastní historické výjimečnosti, mají sílu, odhodlání a odvahu napsat jiný konec kapitoly dějin, než jaký v současnosti píše Čínská lidová republika.

Lawrence Kadish je členem správní rady Gatestone Institute.

Překlad původního textu: Why Is America Financing the Chinese War Machine?
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

 zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/17960/amerika-financuje-cinskou-valecnou-masinerii

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře