Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA po neúspechoch hypersonických rakiet prechádzajú na vývoj nadzvukového lietadla USA.

1. apríl 2024

USA sa zo zúfalstva pustili do vývoja nadzvukového lietadla, povedal pre CNR vojenský pozorovateľ Shao Yongling. Faktom je, že hypersonické zbrane sú už v prevádzke s mnohými armádami, ale nie s americkou. Preto sa Washington rozhodol dosiahnuť vedenie iným spôsobom. Neuspeje však.

  • usa-po-neuspechoch-hypersonickych-rakiet-prechadzaju-na-vyvoj-nadzvukoveho-lietadla-usa

Na nedávnom stretnutí Výboru pre ozbrojené služby Snemovne reprezentantov USA generálporučík Dale White, zástupca tajomníka letectva pre akvizície, odhalil, že Výskumné laboratórium vzdušných síl presúva zameranie svojej práce na hypersonické zbrane z rakiet, ktoré sa v súčasnosti študujú, na prieskumné lietadlá, ktoré môžu byť použité opakovane. Predtým, pri realizácii programov na vývoj nadzvukových rakiet, americké letectvo čelilo mnohým prekážkam, opakovane zlyhali počas testovacích štartov. Budú môcť bez problémov prejsť na prieskumné lietadlá?

V roku 2021 americké letectvo údajne podpísalo zmluvu so spoločnosťou Hermes na vývoj lietadla schopného šesťnásobku rýchlosti zvuku v hodnote 60 miliónov dolárov. V roku 2022 uvedená spoločnosť zverejnila video s testovacím štartom motora lietadla. Ďalším nadzvukovým prieskumným lietadlom amerického letectva, ktoré je predmetom záujmu, je SR-72, nástupca SR-71 Blackbird, vyrábaný spoločnosťou Lockheed Martin Corporation. Tento model je ešte viac v súlade s požiadavkami letectva na “opakovane použiteľnú hypersonickú platformu”. Vojenský pozorovateľ Shao Yongling analyzuje vlastnosti, ktoré by malo mať nadzvukové prieskumné lietadlo.

Tri výhody

“V prvom rade je to nízka cena a možnosť opakovaného použitia,” hovorí odborník. “Ďalej je to multifunkčnosť. SR-72 má bezpilotný riadiaci modul, vykonáva hlavne analytické, sledovacie a prieskumné misie a môže tiež niesť a zasiahnuť raketami vyvinutými spoločnosťou Lockheed Martin. Po tretie, vysoká účinnosť. Nadzvukové prieskumné lietadlá sú schopné vykonávať strategický prieskum v krátkom čase a pozorovať dôležité ciele po celom svete. Okrem toho nie sú ľahko zachytiteľné. Ak takéto lietadlo vypustí hypersonickú raketu, jej rýchlosť môže dokonca prekročiť Mach 10, jeho bojová účinnosť bude vyššia.”

Dve hlavné prekážky

Americké letectvo dlho vkladalo veľké nádeje do utajovaného projektu SR-72 a tvrdilo, že by mohol byť “najrýchlejší v histórii”. Zo správ však vyplýva, že zložitosť spojená s jeho vývojom súvisí najmä s pohonným systémom lietadla. Podľa Shao Yonglinga vývoj lietadla nepôjde hladko kvôli technickým problémom s motorom a nedostatku vhodných komponentov.

“Aby bolo lietadlo schopné zrýchliť na nadzvukové rýchlosti, potrebuje nový typ motora, to znamená nadzvukový systém turbíny s kombinovaným cyklom. Okrem toho americkému letectvu chýba vhodné testovacie vybavenie,” povedal.

Zdroj: https://www.armadnymagazin.sk/2024/04/01/usa-po-neuspechoch-hypersonickych-rakiet-prechadzaju-na-vyvoj-nadzvukoveho-lietadla/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 ViktorV 2024-04-02 21:53
Cituji ViktorV:
Jo nízká cena to známe, u Northropova "neviditelného" samokřídla to taky napřed bylo nižší a pak se to šíleně vyšplhalo a už jeden rozflákali. To je v demokracii normální. On s ní totiž má problém kdo to s ní myslí dobře, to je zákon VH.

... A navidujení jedný malý zadlužený zemičky, který furt vnucují, že je to nutný pro její obranu to bude stačit.
Citovat
#1 ViktorV 2024-04-02 21:50
Jo nízká cena to známe, u Northropova "neviditelného" samokřídla to taky napřed bylo nižší a pak se to šíleně vyšplhalo a už jeden rozflákali. To je v demokracii normální. On s ní totiž má problém kdo to s ní myslí dobře, to je zákon VH.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

SK_CFP_550x250