Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Veľké sťahovanie – prečo americké firmy odchádzajú do republikánskych štátov

Kevin Stocklin

20.7.2022

Zatiaľ čo predpovede tohtoročných volieb v USA hovoria o očakávanej „červenej vlne", kedy by si republikáni mali zaistiť väčšinu v Kongrese, v oblasti biznisu sa takáto vlna dvíha už niekoľko rokov. Firmy sa v stále väčších počtoch sťahujú z „modrých", demokratických štátov, do štátov „červených" ovládaných republikánmi.

Vyzerá to, že v dôsledku politického rozdelenia sa Spojené štáty teraz delia na prosperujúce štáty s vysokým rastom a štáty, ktoré trpia chronickým úpadkom. Štáty vedené demokratmi však veria, že ich potratová politika by teraz mohla byť kľúčovým faktorom, ktorý priláka podniky späť.

  • ve-ke-stahovanie-preco-americke-firmy-odchadzaju-do-republikanskych-statov
  • ve-ke-stahovanie-preco-americke-firmy-odchadzaju-do-republikanskych-statov

Spoločnosti Caterpillar a Citadel, ktoré v júni oznámili odchod zo štátu Illinois, sú len poslednými firmami, ktoré opúšťajú štáty s vysokými daňami a reguláciami. Tesla, Hewlett-Packard, Oracle a Remington sú tiež medzi stovkami spoločností, ktoré sa sťahujú z Kalifornie, Illinois, New Yorku a New Jersey do miest priaznivých pre podnikanie, ako sú Texas, Florida, Arizona a Tennessee.

„Prebieha veľké sťahovanie a očakávam, že sa bude zrýchľovať," povedal denníku The Epoch Times Glen Hamer, prezident Texaskej asociácie podnikateľov. „Keď sa sťahujú Caterpillars a Elon Musk, je to reklama pre celú krajinu a celý svet."

Podľa prieskumu vykonaného v roku 2022 medzi 700 generálnymi riaditeľmi sú najlepšími štátmi pre podnikanie Texas, Florida, Tennessee, Arizona a Severná Karolína. Najhoršími štátmi pre podnikanie boli označené Kalifornia, New York, Illinois, New Jersey a Washington.

Dokonca aj také spoločnosti ako Apple, ktoré nepresunuli svoje sídlo do Texasu, sa rozhodli zriadiť tu svoj druhý najväčší kampus pre zamestnancov. Amazon si ako jedno zo svojich hlavných centier vybral Houston. Spoločnosti Ford, Volkswagen a Nissan si vybrali Tennessee ako miesto na stavbu nových veľkých výrobných závodov. A v niektorých prípadoch sa na juh sťahujú celé priemyselné odvetvia, napríklad strelné zbrane, ktoré sú v modrých štátoch terčom legislatívy a žalôb.

„Je to širší trend, ktorý sledujeme posledných 15 rokov," uviedol pre denník The Epoch Times Lee Schalk, viceprezident pre politiku v American Legislative Exchange Council (ALEC). ALEC sleduje ekonomické trendy jednotlivých amerických štátov vo svojej výročnej správe „Bohaté štáty - chudobné štáty".

„Do štátov ako New York, Kalifornia a New Jersey sa firmy sťahovať nebudú. Budú sa z týchto štátov sťahovať do susedných štátov, kde je politika o niečo lepšia, alebo sa budú vo veľkom sťahovať do miest, ako je Texas, Florida alebo Severná Karolína," vyhlásil Schalk.

„Texas bol jedným z prvých štátov, ktorý obnovil všetky pracovné miesta, o ktoré prišiel počas pandémie. Teraz máme pracovnú silu, ktorá je na historicky najvyššej úrovni, a ekonomika je rozmanitá a silná. Či už sa jedná o energetiku, výrobu, zdravotníctvo, technológie, financie, na čo si spomeniete, texaská ekonomika ide na plné obrátky," uviedol Hamer.

Podľa neho do Texasu od roku 2015 presídlilo 250 firiem.

Odchádzajú aj ľudia

Keď pracovné miesta odchádzajú, ľudia odchádzajú s nimi. Podľa amerického sčítania ľudu stratili demokratmi riadené štáty Kalifornia, New York, New Jersey, Michigan a Illinois v rokoch 2010 až 2019 dovedna 4 milióny osôb. Štáty s najväčším prílivom ľudí boli v rovnakom období Florida, Texas, Tennessee, Ohio a Arizona.

Štáty dokázali prilákať firmy znížením daní, obmedzením byrokracie a zavedením politiky práva na prácu. V roku 2013 prijala Severná Karolína prelomový balíček daňových reforiem, ktorý znížil dane z príjmu právnických a fyzických osôb. Daň z príjmu právnických osôb tam teraz činí 2,5 % a počas niekoľkých nasledujúcich rokov bude úplne zrušená.

Na rozdiel od očakávaní, že štáty znížením daní skrachujú, prílev firiem a nových obyvateľov často zvyšuje príjmy štátu z daní z nehnuteľností, daní z predaja a daní z príjmu fyzických osôb, a to aj v prípade, že sú tieto percentá znížené. Florida v roku 2020 prilákala 624 000 nových obyvateľov a spolu s nimi viac ako 40 miliárd dolárov príjmov, čo sa rovná odhadovaným 23,7 miliardám dolárov nových daňových príjmov. Florida sa tešila dve desaťročia čistej imigrácii, čo predstavuje celkový prírastok príjmov vo výške 197 miliárd USD.

(krátené)

Preklad z originálneho článku "More Companies Join the 'Great Migration' to Red States" newyorskej redakcie denníka The Epoch Times

zdroj: http://voltaire.netkosice.sk/index2.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře