Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Výročí Hirošimy – v USA mají atomové výbuchy dál podporu

  • vybuchyatom
Před 64 lety, 6. srpna 1945, Spojené státy svrhly atomovou bombu na japonskou Hirošimu, čímž zabily 70 tisíc vesměs civilistů okamžitě a další desítky tisíc v letech následujících. Celkový počet obětí se dnes odhaduje na 140 tisíc. Byl to první z jediných dvou atomových výbuchů v dějinách lidstva (druhý následoval o tři dny později v Nagasaki).
Průzkum veřejného mínění nyní zjistil, že 61 procent Američanů dál považuje atomové výbuchy za „správnou věc", zatímco jen 22 procent je odmítá. Lehce povzbudivé je snad jen to, že počet osob zpochybňujících výbuchy je znatelně vyšší mezi mladší generací a ve věkové kategorii mezi 18 až 34 lety je názor na oprávněnost výbuchů půl na půl.
V USA je dál běžné, že se děti ve školách učí, že atomové útoky pomohly zachránit miliony životů, a že považovat je za nemorální je názor velmi menšinový.
Nebylo tomu tak ale vždy. Například bývalý prezident Dwight Eisenhower ve své době prohlásil, že atomové útoky byly „zcela zbytečné" s tím, že „Japonsko v tuto chvíli hledá nějaký způsob, jak by se vzdalo." Náčelník generálního štábu za prezidenta Trumana admirál William Leahy konstatoval, že „použití této barbarské zbraně v Hirošimě a Nagasaki nemělo pro naši válku proti Japonsku žádný materiální význam". „Osobně mám pocit, že tím, že jsme tuto zbraň použili jako první, přijali jsme etické standardy běžné u barbarů v dobách temna," dodal admirál. „Neučili mě válčit tímto způsobem. Války nelze vyhrát tím, že zničíte ženy a děti."

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře