Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA a Čína sa dohodli /- na úkor Ruska?/

V USA kladne hodnotia Blinkenovu cestu do Číny. Blinken dlhé hodiny rokoval nielen s čínskym MZV ale aj s prezidentom Si Ting Pchingom. A zdá sa, že sa na niečom predbežne dohodli.

USA umravnia jastrabov na Tchajvane, odhovoria ich ku radikálnímu presadzovaniu samostatnosti. USA uznávajú, že Tchajvan je stále súčasťou historickej Číny. USA tiež zvoľnia plavby svojich vojenských lodí a lety svojich vojenských lietadiel v Juhočínskom mori. Fakticky tým na istý čas prijmú dominanciu Číny v tejto oblasti. USA uvoľnia podnikanie a export čínského tovaru do Spojených štátov.

  • usa-a-cina-sa-dohodli-na-ukor-ruska
 

Čína nebude vyvážať do Ruska zbrane a muníciu. Čína sťaží ruským bankám operácie, zamerané na výmenu čínskej meny /utŕženej z obchodovania s Čínou alebo inými krajinami/ za ruble alebo za západné či iné meny. Veľké čínske firmy utlmia obchodovanie s Rusmi, v súlade s protiruskými sankciami uplatňovanými USA. Čína sa vráti ku akceptovaniu dominantného postavenia USA ako hlavnej s vojenskej, finančnej a obchodnej superveľmoci. Samozrejme iba „do odvolania“.

Aktuálne vychladnutie horúcej konfrontácie medzi USA a Čínou má nepríjemné dôsledky pre Rusko. Nejde o nič katastrofálne, ale vo vojenskej, ekonomickej a v konečnom dôsledku aj politickej spolupráci medzi Ruskom a Čínou to veci trochu skomplikuje. Dalo sa to čakať. Experti ešte hneď po začiatku špeciálnej vojenskej operácie Rusov na Ukrajine upozorňovali na to, aby sa podpora Číny Rusku v jeho boji s USA a NATO príliš nepreceńovala. Platilo, platí a bude platiť -čínsko-ruská družba iba odtiaľto potiaľto. Čína sa bude správať tak, aby ZABRÁNILA PREHRE Ruska. Bude sa ale správať aj tak, aby Rusko príliš NETRIUMFOVALO a neposilnilo si tak mocenskú pozíciu voči USA, EU – ale aj voči Číne. Čína pomáhala, pomáha a bude pomáhať Rusku iba nepriamo. Prostredníctvom dodávok nevojenského tovaru resp. tovaru, ktorý môže mať a má vojenské použitie až po istých úpravách. Čína -podobne ako USA a EU/NATO nechce a nemôže v konflikte na Ukrajine vystupovať ako priamy účastník vojny. Inak hrozí 3.sv.vojna, termonukleárna vojna….Čína na Ukrajine hrá rovnakú proxy vojnu ako to robia USA a NATO. Akurát v oveľa menšej miere. Čína hrá decentnejšie ako Západ. Čína zjavne nehrá v prospech Ruska ale len a len v prospech seba samej.

Čo je za sezónnym oteplením vzťahov USA a Číny ? Viacero vecí a udalostí. Najmä však to, že sa schyľuje ku krachu Veľkej ukrajinskej protiofenzívy-ofenzívy, ktorá aj podľa českého generála a prezidenta Pavla bude zrejme poslednou, ktorej ešte Ukrajina bude schopná. Rusko zrejme od polovice júla prevezme na ukrajinských frontoch opäť útočnú iniciatívu. Hrozí, že vojská RF obsadia Odessu, Nikolajev, Cherson, Zaporožie, Krivij Rog, Dnepropetrovsk, Charkov…ba uvažuje sa aj o opätovnom útoku na Sumy, Černigov , ba aj na Kyjev. To by už ale Čínu veľmi nepotešilo. To by sa už veľmi veľmi podobalo na triumf Ruska. A ten by ho na čínsky vkus príliš posilnil. Preto Čína na chvíľu dáva dolu nohu z plynu a stišuje motor rusko-čínskej spolupráce.

Víťazstvom Ruska a traumou, ktorú by z toho USA a EU mali, by sa ešte viac prehĺbila ekonomická recesia vo svete. Čína kvitla a chce kvitnúť z celosvetovej konjunktúry, najmä z konjunktúry obchodu s USA a EU. Ak vývoj udalostí na Ukrajine príliš hlboko a príliš dlho naruší svetovú obchodnú výmenu, Čína ako pro-exportná ekonomika na to najviac doplatí. Čína preto urobí takmer všetko pre utlmenie ruských víťazstiev na Ukrajine, pre upokojenie situácie a pre obnovu ekonomickej globalizácie vo svete.

O nie príliš dlhý čas budú v USA prezidentské voľby. Hrozí, že sa k moci dostane „číno-bijec“ Trump alebo iný Číne nie príliš naklonený republikán. Tak ako Blinken má aj Si Tin Pching záujem na udržaní demokratickej vlády vo Washingtone. Vláda demokratov zameriava hrot svojich výbojov tradične skôr na Rusko a Čínu si necháva na potom. Republikáni robia presný opak. Pre Peking je výhodné súčasné status quo. Preto rád poskytne Bidenovi pár dobrých diplomatických bodov : nuž a zlepšenie vzťahov USA k Číne by k nim iste patrilo.

Čínu motivuje k sezónnemu zlepšeniu vzťahov s USA aj túžba potrestať Rusko za prílišné obchodné koketovanie s Indiou. Čína verila, že po uzavretí exportu ruských energií na Západ to bude ona, kto z vývoja zlíže smotanu. Teda, že to bude Čína, čo zbohatne na akciovom ruskom výpredaji ropy a plynu. No ukazuje sa, že sa Čína prerátala. Rusi sa správajú trhovo pragamaticky-exportujú tam, kde majú výhodnejšie podmienky. V prvom rade do Indie. – Čína je až na druhom mieste. Urazená márnomyseľnosti Číny za tento stav má preto dnes aj svoje diplomatické dôsledky.

Vzájomná obchodná výmena Číny s Ruskom nie je oproti výmene s ekonomikami USA a Západnej Európy nijako ohromujúca. Skôr naopak. Stratiť však ruské zdroje energií, dreva, umelých hnojív, obilia, vzácnych nerastov a skomplikovať si vstup na Severnú morskú cestu však Čína nechce. A nechce ani stratu /aj keď nie fatálnu/ odbytísk pre svoje tovary. Rusi a Číňania si bez veľkých ťažkostí nájdu cesty ako spolu vychádzať aj v nových podmienkach. Veľké čínske firmy a veľké čínske banky, ktoré utlmia aktivity v Rusku, – aby americké sankcie nedopadli na ich aktivity na /pre ne dominantných/ západných trhoch – nahradia stovky a tisícky menších malých čínskych firiem a bánk. Takých, čo sa na Západe veľmi nerealizujú a pre ktoré odvetné americké sankcie takmer nič neznamenajú.

Dobré diplomatické a politické kontakty s Ruskom sú pre Čínu stále dôležité. Azda ešte dôležitejšie, než kontakty finančné a obchodné. Rusko je jadrová superveľmoc. V jadrovej a raketovej oblasti oveľa silnejšia ako Čína. Vplyv Ruska vo svete je stále veľký. Rusi majú dominantné postavenie v zoskupení BRICS. Rusi sú lídrom multipolaritných pohybov vo svete. Rusi sú vodcom v boji za zvrhnutie diktatúry dolára. Čína si nemôže dovoliť, aby sa od tohto de facto neo-antikolonialistického hnutia odklonila. Nuž a Rusi majú oproti Číne v zálohe ešte aj dobré vzťahy so štátmi, čo Čínu „nemusia“: s Indiou, s Indonéziou, s Vietnamom, s Pakistanom a Iránom…

-Práve preto tieto ruské ekonomické, vojenské a politicko-diplomatické tromfy usudzujem, že mierne americko-čínske zblíženie je iba sezónna záležitosť. Sezónu asi ukončí blížiaca sa schôdzka zoskupenia BRICS, rokovania Lavrova s čínskym MZV a schôdzka Putina so Si Ting Pchingom. Ak nie, tak potom americko-čínske koketovanie ukončia prezidentské voľby v USA. A víťazstvo republikánov, ba dokonca víťazstvo DonaldaTrumpa v nich.

Svet bol, je a bude v pohybe. Je plný príležitostí a hrozieb, šancí i rizík. Svet žičí tým, čo sú v strehu a čo chcú byť vždy a všade pripravení na všetko. Rusi a Číňania majú takýchto ľudí nadostač.

Zdroj: https://trikopce.blog.pravda.sk/2023/06/20/usa-a-cina-sa-dohodli-na-ukor-ruska/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře