Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

CIA připouští svůj neúspěch v Libanonu

  • hizballahx
CIA poprvé připustilo, že její operace v Bejrútu selhaly, když zpravodajské složky Internal Security Forces a hnutí Hizballáh odhalily agenty pracující pro tuto zpravodajskou službu během loňského léta. CIA však popřelo zprávy, které přinesly americká média, že její činnost v Libanonu byla pozastavena a agenti propuštěni.

Nejmenovaný americký představitel se vyjádřil: "Špionáž je riskantní práce. Získávání informací o soupeřích, kteří se intenzivně snaží odhalit špiony je vždy nebezpečným úkolem. Rizika lze zmírnit, ale ne úplně odstranit. Alternativa, tj. neprovádět aktivitu je nepřípustná. "

Dále dodává: "Hizballáh je komplikovaným nepřítelem. Toto hnutí zabilo více Američanů než kterákoliv jiná teroristická organizace před 11. září 2001. Hizballáh je determinovaná teroristická organizace, silný politický hráč a vysoce organizovaná vojenská síla, která již dosáhla závažné úspěchy. Tato fakta nemůže nikdo podceňovat. "

Dotyčný představitel uvedl, že diskutovat o pozastavení činnosti CIA v Bejrútu je nesmysl: "Uveďme daný incident na pravou míru. Za poslední dva roky se americké zpravodajské službě (CIA) podařilo dosáhnout několika úspěchů. Mnozí z vůdců Al-Káidy včetně Usámy Bin Ládina, Atiyu Abdel-Rahmana, Sheikh Said al-Masrí byli odstraněni. CIA sehrála hlavní roli v jednáních o výměně ruských špionů, žijících a pracujících v USA nelegálním způsobem, a také v odhalení íránského nukleárního zařízení v íránském městě Qom. To jsou jen úspěchy, o kterých se veřejnost může dozvědět. "

Toto prohlášení bylo zveřejněno po publikování zpráv amerických médií, které se o této záležitosti zmínily. Americká tisková agentura (Associated Press) citovala bývalé i současné americké činitele, kteří se vyjádřili, že CIA se v poslední době snažila chránit své agenty v Libanonu před odhalením ze strany Hizballáhu, to jestli se někdo z amerických zpravodajů bude za toto selhání odpovídat, zůstává stále nejasné.

Odhalení amerických médií o "zastavení" činnosti CIA v Libanonu není žádným překvapením. Je to však poprvé, co danou situaci připustilo CIA. Novinkou je, že k tomu došlo až po opakovaných nedávných jednáních mezi americkým velvyslancem v Bejrútu Mauro Connelym a velitelem ISF Ashraf Rifim. Dalším možným vysvětlením tohoto načasování je, že CIA nyní může nechat tyto informace unikat, protože si je jistá bezpečností svých ostatních agentů. Stejně by to mohlo být považováno za snahu o zveřejnění této záležitosti, aby se ostatní dozvěděli o osudu dvou členů Hizballáhu, kteří kdysi pracovali pro CIA, hlavně poté, co vedení strany mlčí o jejich osudu a vyšetřování, které se v souvislosti s nimi konalo.

Překlad: Marianna Špaková

Ve spolupráci s Mideastwire

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře