Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Můj názor na izraelsko-palestinský konflikt

Božena Weitingerová  

Myslím, že byste měli znát můj postoj k izraelsko-palestinskému konfliktu: Historicky jde samozřejmě o židovské (a křesťanské) země, ale je prostě fakt, že na území Palestiny stovky (tisíce) let žily (kočovali po jejím území) arabské kmeny, které zde ještě před První světovou válkou tvořily přes 90% tamního obyvatelstva.

  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • Může jít o obrázek map a text
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
  • muj-nazor-na-izraelsko-palestinsky-konflikt
 
Židé si toto území začali nárokovat po dvou tisících let. A od samého začátku se ani oni, ani koloniální mocnosti Arabů na jejich názor vůbec neptali a začali území osidlovat a kolonizovat.
 
Trochu mi to připadá, jako kdyby do Čech přišli potomci keltských kmenů, které obývaly tento prostor před dvěma tisíci let, a začali si zde klást územní nároky. Každému je asi jasné, jak by zde pochodili.
 
Palestinci ale neměli vybudované státní instituce, tudíž podle logiky a "práva" Západu bylo toto území "volné" a "k dispozici". Argumentovali také tím, že obyvatelstvo tam není trvale usazené.
 
Zase mi to trochu připadá, jako kdyby nějaká rodina bydlela střídavě v různých místnostech svého bytu a někdo by přišel a na základě tohoto faktu prohlásil byt za neobsazený, tudíž volný a nastěhoval se do něj. Původní obyvatele by pak nastěhoval (doslova nacpal) do sklepa.
 
Palestinci s postupnou kolonizací svého (bez uvozovek) území samozřejmě nesouhlasili, a protože je při vyjednávání nikdo nebral příliš vážně, byli dotlačeni k ozbrojenému boji.
 
Nakonec mezinárodní společenství dotlačilo palestinský národ ke "kompromisnímu" řešení - rozdělení země na dvě zhruba stejně velké části mezi Židy a Araby. Jinými slovy "Česká republika pod tlakem Západní Evropy odevzdala potomkům Keltů polovinu svého území" a bylo to prohlášeno za spravedlivý kompromis...
 
Od té doby ale Izrael neustále ukrajuje další a další území z teritoria přiděleného Palestincům a arabské obyvatelstvo zatlačuje do stále hustěji osídleného pásma Gazy, kde je díky tomu hlava na hlavě.
 
Proto ať chceme nebo nechceme, je palestinský odboj historicky legitimní. Můžeme odsuzovat jeho teroristické formy, ale Izrael potažmo celý Západ nedal Palestincům jinou možnost.
 
Často zaznívají argumenty, že Izraelci krajinu zvelebují a mění ji "v nádhernou zahradu". Dost možná, ale tu "nádhernou zahradu" dělají na ukradeném území. Když mě někdo vyhodí z bytu a luxusně si ho zařídí, rozhodně to neomlouvá tu krádež.
 
Zdroj: FB Boženy Weitingerové

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře