Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Netanjahu slíbil osadníkům klid

  • bennynetanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že nikdy nevysídlí židovské osadníky z okupovaných palestinských území, jak to Izrael učinil v roce 2005 v případě pásma Gazy. „Odsun z Gazy nám nepřinesl ani mír, ani bezpečnost," prohlásil Netanjahu. „To území se stalo základnou proíránského hnutí Hamas a my takovou chybu znovu neuděláme. Už z jejich domů nevystěhujeme žádné lidi."
Průzkum veřejného mínění v této souvislosti prokázal, že 66 procent izraelských Židů Netanjahuův postoj k osadám podporuje a myslí si, že má Izrael právo stavět i v okupovaném východním Jeruzalémě, který Palestinci považují za hlavního město svého budoucího státu. S Netanjahuem nesouhlasí jen 27 procent izraelských Židů, vesměs voličů levicových stran Merec či Strany práce.

Netanjahu tímto postojem riskuje roztržku s Obamovou vládou, která po něm chce výstavbu ilegálních osad ukončit. Do východního Jeruzaléma, domova 270 tisíc Palestinců, se v poslední době do zhruba desítky osad nastěhovalo na 200 tisíc židovských osadníků.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře