Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prejav vodcu Hizbaláhu Hassana Nasralláha...

libanonPri spomienke na martýrov Hizbaláhu jeho vodca Hassan Nasrallah kritizoval oponentov - politickú koalíciu Marec 14 (Future Movement, Lebanese Forces, Kataeb... ) za financovanie sýrskej opozície, ktorá už niekoľko mesiacov bojuje proti režimu prezidenta Bašara Assada v Sýrii. Aj napriek tomuto postoju opozičnej formácie Marec 14 H. Nasralláh potvrdil priestor na diskusiu na vnútornej politickej scéne Libanonu, ktorá sa dlhodobo zmieta v rôznych krízach.

Vodca Hizballáhu (pozn. Hizballáh je súčasťou politickej koalície Marec 8) je tak pripravený na dialóg s Marec 14, ktorú vedie politická strana Al Mustaqbal (Future Movement) s momentálnou agendou odzbrojenia Hizballáhu, ktorú zahájila už pred rokom. H. Nasrallah v prejave neprekvapil svojim postojom a vyjadril podporu sýrskemu režimu Bašara Assada, zároveň kritizoval západ na čele s USA podporu sýrskej opozície. Pri tejto príležitosti si neodpustil ani kritiku na margo mítingu Marec14 v Bejrúte, na ktorom sa vystúpili s prejavom Amin Gemayel, Samir Geagea, Fares Souhaid a teleprenosom sa prihovoril aj Saad Hariri z Par&i acute;ža. Toto stretnutie Marec14 bolo zorganizované pri príležitosti siedmeho výročia úmrtia Rafika Haririho pri bombovom atentátev Bejrúte.

H. Nasrallah: „ Prečo bojujete (Marec 14) peniazmi a zbraňami a ste zapletení do narastajúceho násilia v Sýrii? V svojich prejavoch ste sa zamerali na Sýriu, pýtam sa na akom základe? Je o čom hovoríte v záujme Libanonu, v záujme kresťanov alebo moslimov, ktorí tu žijú? Povoľujú vám sýrske zákony, aby ste exportovali zbrane do Sýrie a podnecovali jej občanov proti sebe? Vyzývam vás, aby ste boli rozvážni. V Marec14 ste si istí, že režim v Sýrii padne tak ako ste si boli istí už v predchádzajúcich neúspešných prípadoch. S ohľadom na Sýriu, prečo so nezachováte neutrálny postoj? Aký je váš plán pre Libanon ak v Sýrii nastane občianska vojna, na ktorej pracuje USA a Izrael? Alebo aký je váš plán ak prezident Assad zostane pri moci?

Ak sa vrátim k otázke zbraní Hizzballáhu...samozrejme má logický dôvod. Naše zbrane sú určené na obranu Libanonu a na oslobodenie okupovaného územia. Ak by v Libanone nebol ani jeden kus zbrane, my si ich udržíme a budeme brániť našu zem. Náš arzenál sa zväčšuje tak ako v kvantite tak aj v kvalite. Samozrejme máme zbrane, o ktorých sa ešte nevie ...takže náš nepriateľ Izrael bude prekvapený.

V dialógu o zbraniach Hizballáhu, lídri Marec14 nie sú v pozícii, kedy by mohli dávať podmienky a poskytnúť garancie pre bezpečnosť a stabilitu Libanonu. Akýkoľvek národný dialóg je vítaný pokiaľ tu niekto vopred nestanovuje podmienky a my takýto dialóg uvítame, ale pokiaľ sú už vopred stanovené podmienky to nie je volanie po dialógu.

Pokiaľ má Hariri skutočne záujem, aby bol hroziaci konflikt medzi sunitmi a šítmi odvrátený mali osobnosti z Marec 14 zmeniť rétoriku vrátane vyhlásení ich médií zameraných na sektárske podnecovanie. Opakujem Hizballáh je pripravený na rokovania, lebo máme záujem na stabilite Libanonu a pokračovaní terajšej vlády."

H. Nasrallah ďalej obvinil niektoré arabské štáty s kolaborovania s USA a Izraelom, ktoré majú záujem na zmene režimu v Sýrii. Vodca Hizballáhu sa nevyhol udalostiam v Indii, Gruzínsku a Thajsku...a rázne odmietol účasť Hizballáhu na bombových atentátoch proti izraelským diplomatom. Obvinenia proti Hizballáhu a Iránu prišli veľmi krátko po spomínaných udalostiach minulý týždeň. Nasralláh však na druhej strane dodáva, že atentát na vojenského veliteľa tejto organizácie Imada Mughniyeho v roku 2008 nebude zabudnutý.

Nasralláh: „Naša pomsta nebude namierená proti izraelským diplomatom alebo vojakom...tí, ktorí sú našim cieľom to dobre vedia...odkazujem im tak ako koluje krv v žilách členov Hizballáhu príde deň, keď čestne pomstíme zabitie Imada Mughniyeho."

Hnutie Hizballáh a najmä jeho vojenská časť je považovaná v mnohých štátoch za teroristickú organizáciu. V roku 2009 bol Hizballáh členom vlády národnej jednoty, od minulého roku je po rozpade veľkej národnej koalície vo vláde s najväčšou kresťanskou stranou, na čele ktorej je Michel Aoun. Posledný veľký konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom sa odohral v roku 2006. Hizballáh je v tejto niekoľkodňovej vojne doma v Libanone považovaný za poraziteľa Izraela.

Peter Ďurkovič, Libanon

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře