Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergei Balmasov: „Péče o Assada“ povede ke krveprolití

  • assad_2
Izraelští politici pokračují v přípravách na „pohřeb“ Assadova režimu a diskutují o možných důsledcích jeho pádu. Není náhoda, že americká média nezaznamenala vážný vývoj v názorech izraelských představitelů na syrskou otázku. Až do prosince se většina z nich, snad až na ministra zahraničí Avigdora Liebermana, snažila zdržet komentářů k syrské otázce, čímž dávají nepřímo najevo, že režim Assada není pro Tel Aviv největším problémem.

 

Nyní se přední izraelští politici, jeden po druhém vyjadřují k režimu Bashara Assada. Třeba připomenout, že 6. prosince ministr obrany Ehud Barak oznámil, že jeho zhroucení se bude dít v následujících týdnech. Podle zástupce vládnoucího Likudu Moshe Ya'alona, je zhroucení režimu Assada jen "otázkou času". Izraelští činitelé připomínají, že to přispěje k dramatickému oslabení vlivu Íránu v regionu obecně a zvlášť radikálního protiizraelského hnutí. 

Pokud jde o obavy z možného nástupu radikálů k moci, Barak a Yaalon spoléhají na to, že v sekulární společnosti nemají syrští islamisté, včetně "Muslimského bratrstva", moc šancí k tomu, aby přišli k moci. Podle nich, po odchodu Bashara al-Assada mají na volební vítězství šanci "umírnění sunnité." Podobné prohlášení nebylo učiněno náhodou, protože většina Syřanů jsou sunnité.

Izraelská politická elita tak změnila názor od doby, kdy v roce 2005 tehdejší izraelský premiér Ariel Šaron varoval vedení USA před snahou o změnu režimu v Sýrii, o čemž již tehdy americká administrativa uvažovala. Izraelský vůdce řekl tehdy Američanům, že Bashar al-Assad  je alespoň předvídatelný ďábel, na rozdíl od radikálního Muslimského bratrstva, které může přijít k moci.

Moshe Ya'alon nevylučuje možnost, že zhroucení režimu Assada bude provedeno krvavou cestou. Samozřejmě se hodně diskutuje o tom, jak silnou pozici má současný syrský prezident. Jedna věc je jasná: Assad se v blízké budoucnosti nevzdá a bude bojovat, protože za prvé, míra jeho podpory ve velkých městech je stále vysoké, a za druhé se necítí být osamělý. Svědčí o tom nejen reakce Ruska a Číny v Radě bezpečnosti OSN, ale také pokračující plná podpora Íránu.
Jinými slovy, krvavý scénář možné změny režimu v Sýrii je stále otevřený. Je důležité analyzovat, co může po něm přijít nebo co ho může nahradit. Tak si představte, že Bashar al-Assad padl. Kdo bude vítěz? Možná, že ti "umírnění sunnitské", jak tvrdí Barak? Ale důležitější je definovat, co je měřítkem "umírněnosti". Dále pak, který ze stávajících vůdců sunnitského hnutí může tvrdit, že je "umírněný". A za třetí je potřeba určit pořadí sunnitských skupin podle vlivu v zemi. A to je možná nejdůležitější. 

Někteří experti tvrdí, že sunnité a saláfisté se budou snažit k návratu ke Koránu a proti všem druhům jeho "zkreslování". Slogan jednoho z hlavních syrských salafistů Sheikha Arura (Araura)  je "křesťané do Bejrútu, Alawité do hrobu"
Ve srovnání s nimi myšlenky "Muslimského bratrstva" vypadají trochu mírněji. Připomeňme, že na začátku prosince, některá média vydala prohlášení tiskového mluvčího syrského "Muslimského bratrstva (MB)" Salima Zihaira, ve kterém uvedl, že Sýrie je umělý stát a nemá žádnou budoucnost ". Sýrie, jež vznikla v důsledku Sykes-Picotovy dohody (1916) je dle MB pouze dočasný jev.  Naším cílem je vytvořit jeden stát pro celý muslimský Ummah"!

Bude ale místo v novém státě pro celou islámskou komunitu a pro více než dva milióny syrských křesťanů? Pokud jde o miliony Alawitů a Druzů, mnoho fundamentalistů věří, že jsou to pohané, kteří nemají právo na existenci.
Moshe Ya'alon je toho názoru, že krvavý scénář při pádu Assadova režimu není tak neopodstatněný. Co se bude dít, můžeme vidět zatím v omezeném rozsahu v Homsu. A odpovědnost za případné milionové oběti padá na ty, kteří se snaží svrhnout Bashara al-Assada tudíž v první řadě, na Západ.

pravda.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře