Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Smyčka kolem Sýrie se utahuje

syria_assadDva bombové výbuchy zasáhly budovy syrské armády ve druhém největším syrském městě a obchodním centru Aleppo na severu Sýrie. Při výbuchu zahynulo 25 lidí. V této oblasti se jedná o zatím vůbec nejhorší násilí za celou dobu 11-ti měsíčního povstání proti prezidentovi Basharu al-Assadovi. Ve městě Homs na západě Sýrie, kde je jedno z center opozice, zatím pokračuje přeskupování tanků syrské armády v okolí povstaleckých čtvrtí.

Syrská vojska pronásledují ozbrojené teroristy ve městě El Kusair v provincii Homs na hranici s Libanonem. Jak informují místní masmédia, ozbrojenci zaminovávají domy, přepadají obyvatele města a policisty. V řadě čtvrtí Homsu, kde se už pět dní koná protiteroristická operace, se život postupně normalizuje.

Dle čínského listu Žen-min ž'-pao Sýrie požádala Írán, aby jí poslal 15 tisíc příslušníků zásahového oddílu, který by pomohl zjednat pořádek v klíčových provinciích. Sýrie údajně požádala spřátelený Írán, aby poslal 15 tisíc příslušníků zásahového oddílu, kteří mají pomáhat v klíčových provinciích při potlačování nepokojů, - píše se v tomto listě.

Dle jiných zdrojů již operuje na území Sýrie zásahový oddíl Velké Británie a Kataru. Jedná se údajně o jednotky katarských a britských zvláštních sil, informují izraelská média s odkazem na informované zdroje. Britští a katarští vojáci se nacházejí v okolí města Homs, jedné z hlavních bašt opozice. Neúčastní se bojových akcí, ale hrají úlohu povstaleckých poradců. V případě, že se přítomnost zahraničních zvláštních jednotek na území Sýrie potvrdí, bude shoda s libyjským scénářem absolutní. Avšak Rusko, ani Čína, ani ty země, které zastávají stejný postoj, nechtějí opakování libyjského scénáře v Sýrii. Ruská Státní duma již projednala návrh prohlášení O situaci v Sýrii, ve kterém poslanci vyzývají k tomu, aby se zabránilo zásahu zvenčí za účelem sesazení nynějšího syrského vedení.

Podle libanonské televize Al-Manar Turecko čeká už jen na peníze z Perského zálivu, aby mohlo začít vojenské operace proti Sýrii, uvedl Islam Times. Od chvíle, co západoarabská rezoluce o invazi do Sýrie u Rady bezpečnosti neprošla, Francie, Katar a Saúdská Arábie navázaly komunikaci s několika stranami, aby vytvořily mezinárodní záchranné jednotky za účelem „ochrany Syřanů", na které se arabské země budou podílet.

Al-Manar zjistil, že člen NATO Turecko má hrát klíčovou roli ve vojenské intervenci, která obejde OSN. Dobře informované zdroje Al-Manaru tvrdí, že vojenské základny, které na tureckém území hostí izraelské jednotky, budou hrát klíčovou roli v ochraně syrských vzbouřeneckých regionů před tzv. nebezpečím syrského režimu a v leteckých útocích na pomoc vzbouřencům.

I zdroje v Ankaře odhalily, že Turecko čeká na finance z Perského zálivu pro zahájení vojenských akcí proti Assadovu režimu, když spiknutí proti Sýrii selhalo. Tato dohoda o financování vojenských operací z Turecka přichází po tajné politické bezpečnostní schůzi, která byla pořádána v Rijádu. Podle Press TV bude Turecko pořádat anti-syrskou schůzi, aby „se prodiskutovaly způsoby svržení syrského režimu."

Podle tureckého ministerstva zahraničí si Hillary Clintonová pozvala na 8. - 12. února tureckého ministra zahraničí. Davutoglu se má setkat s americkým poradcem pro národní bezpečnost Thomasem Donilonem, se zástupci různých think-tanků a s mediálními organizacemi. V prosinci nejvyšší turecká armádní rada již projednávala svou připravenost na válku. Ruská strana uvedla, že sám premiér Ergodan si kvůli Sýrii telefonoval s ruským prezidentem Medveděvem. Rusko opět zopakovalo svou pozici týkající se krize v Sýrii. Zdá se tedy, že Rusko se teď snaží konfliktu zabránit.

Saúdská Arábie připravila pro Radu bezpečnosti OSN nový návrh rezoluce o Sýrii. Jak informují diplomatické zdroje, podporuje dokument plán Ligy arabských států požadující rezignaci syrského prezidenta Bašára Asada, aby mohlo být skoncováno s násilím trvajícím už 11 měsíců. Jednotlivé body rezoluce v podstatě opakují návrh, který už přednesla v Radě bezpečnosti delegace Maroka. V průběhu hlasování o tomto návrhu, které se konalo 4. února, využily Rusko a Čína práva veto a dokument zablokovaly. Moskva usiluje o to, aby rezoluce o Sýrii neobsahovala požadavek jednostranného zastavení palby pouze vládou, což by umožnilo druhé straně uchvátit moc v regionech. 

Moskva a Peking se rovněž obávají opakování libyjského scénáře, kdy může dojít k silovému zásahu zvenčí pod rouškou mandátu OSN. V sobotu projednají šéfové diplomacií zemí Ligy arabských států možnost obnovení činnosti pozorovatelů v Sýrii.

 

http://czech.ruvr.ru/2012/02/10/65747596.htmlhttp://wertyzreport.com/http://www.pressexpress.eu/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře