Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vojna v Sýrii sa zdá byť strategickým plánom pre vybudovanie nového plynovodu

Mierová aktivistka ukazuje transparent počas tlačovej konferencie lídra Sýrskej národnej koaličnej opozície a revolučných síl Muáza Chatíba (vpravo) a amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho (vľavo) po skončení rokovania na medzinárodnej konferencii o Sýrii v Ríme 28. februára 2013

  • vojna-v-syrii-sa-zda-byt-strategickym-planom-pre-vybudovanie-noveho-plynovodu

Za vojnou v Sýrii sa môže skrývať záujem zničiť ruskú dominanciu v oblasti energetických dodávok pre Európu

Čoraz menej ľudí Západu verí, že zámerom vojny v Sýrii je priniesť krajine slobodu a demokraciu. Množia sa tiež názory analytikov, že v skutočnosti ide len o strategický plán pokoriť vodcovstvo šiítov a využiť toto teritórium na vybudovanie obrovského plynovodu cez štáty Perzského zálivu do EU a tak zničiť ruské zovretie európskych dodávok energie.

Malé arabské kráľovstvo – Katar – je najväčším ložiskom zemného plynu na svete a už od roku 2009 pracuje na vybudovaní plynovodu cez Sýriu do Turecka. Sýrsky konflikt sa už dávno stal aj konfliktom Kataru – vo Financial Times News Service pred časom písali:

V oblastiach, kde to vrie a ktoré sú kontrolované sýrskymi povstalcami, si už mnohí všimli, ako do nich Katar prispel obrovskými sumami – podľa povstaleckých ako aj diplomatických zdrojov sa jedná asi o 1 miliardu dolárov, pričom ľudia blízki vláde Kataru hovoria až o troch miliardách.

U čoraz väčšieho počtu Sýrčanov narastá presvedčenie, že Katar používa finančnú silu na to, aby si vybudoval sieť lojálnych rebelov a pripravil pôdu pre svoj vplyv na obdobie vlády po zvrhnutí Assada. “Katar má množstvo peňazí, a všetko aj platí peniazmi”, povedal pre FT dôstojník rebelov zo severnej provincie Ildibu.

Čo uniká ľuďom západu ohľadom tohto konfliktu sú tiež ruské záujmy, o ktorých ešte v máji tohto roku hovorila Fiona Hill z Brookings Inštitútu:

“Putin si je dobre vedomý, že pravdepodobne nás čaká kolaps Sýrie a lavínový efekt konfliktov ako na Blízkom východe tak aj uňho doma. Takmer 30000 Rusov je zosobášených so Sýrčanmi. Potom je tu ruská pravoslávna Cirkev v kresťanských komunitách Sýrie. A napokon, Assad mu pomohol v prípade Čečenska…

Assad zabránil množstvu skupín, ktoré pomáhali Čečencom (nevynímajúc väčšiu etnickú skupinu v Sýrii, ktorá je pôvodom z ruského severného Kaukazu), zbierať peniaze a posielať tam svojich ľudí. No ponad to všetko, keď vidí, čo sa udialo v Líbyi pádom Khaddáfího režimu a aký chaos sa tam vytvoril; Irak a Afghanistan po stiahnutí vojsk, a keď vidí, čo sa teraz deje v Egypte a v celej Severnej Afrike, najväčšiu starosť Putinovi robí to, že hrozí ďalší štátny kolaps, ktorý bude mať veľmi negatívne dôsledky pre Rusko, ktoré z tohto pohľadu bojuje s extrémizmom už niekoľko desaťročí”.

Rusko presunulo svoje námorné flotily do Stredomoria už dávnejšie, aby varovalo Západ a Izrael nezasahovať do sýrskej krvavej občianskej vojny. Varovania, zdá sa, nepomohli, a napriek chemickému útoku, ktorý svet nemôže ani pri najlepšej vôli stopercentne pripísať vláde Assada, Západ neprestáva tlačiť do vojenského zásahu, aby aj Sýria mohla začať svoj ”príbeh demokracie”.

zdroj:http://www.hlavnespravy.sk/vojna-v-syrii-sa-zda-byt-strategickym-planom-pre-vybudovanie-noveho-plynovodu/136597/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře