Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

WikiLeaks odhaluje saúdsko-izraelské vztahy

  • saudska-arabie
Saúdská Arábie byla vždy opatrná, aby s Izraelem neměla žádné přímé kontakty, ale v roce 2002 zahájil král Abdalláh iniciativu, která by měla normalizovat vztahy Rijádu s Tel Avivem. Od Izraele za to požadoval stažení k hranicím z roku 1967 a ukončení izraelsko-palestinského konfliktu.

Iniciativa byla v roce 2007 potvrzena, ale žádný pokrok zatím nebyl učiněn. Nedávno zveřejněné dokumenty WikiLeaks odhalily tajné spojenectví mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, údajně ovlivňující její vztahy s ostatními státy regionu.

Egyptský deník Al-Masrí al-Jawm v úterý 14. 6. oznámil, že jeden z kabelogramů odeslaných z Tel Avivu v březnu 2009, odkazuje na setkání mezi náměstkem amerického ministra zahraničí pro blízkovýchodní záležitosti Jeffreym Feltmanem a generálním ředitelem izraelského ministerstva zahraničí pro Blízký východ Jakovem Hadas-Handelsmanem. Na schůzce, které se zúčastnili i další vysoce postavení izraelští představitelé, se projednávaly vztahy Tel Avivu se státy Perského zálivu a situace v Libanonu, Sýrii, Egyptě a Íránu.

Hadas připustil, že prostřednictvím různých kanálů udržují tajnou komunikaci se Saúdskou Arábií. Izraelský činitel pak dodal, že Katar je přesvědčen, že Tel Aviv s Rijálem udržuje tajné a silné vazby.

„Nepřímé formy komunikace prostřednictvím třetí strany jsou pořád v diplomacii samozřejmé … mohou se dít prostřednictvím Egypta, Jordánska nebo USA“, řekl šéf Centra strategických studií zemí Zálivu v Londýně Omar Hassan.

Zprávy WikiLeaks také zdůraznily, že i přes nedávný regionální vývoj Izrael nadále udržuje s arabskými státy stabilní vztahy.

Tajné dokumenty také poukázaly na to, že Izrael má velké obavy z rostoucího vlivu Íránu v regionu, a na to, že Izrael podporuje protiíránské pozice Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Bahrajnu a Egypta (před svržením Husního Mubaraka).

Zdroj: http://www.PressTV.IR/detail/184772.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře