Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zápisník z cest: Británie aneb God save the Queen

  • god-save-the-queen
V předchozím zápisníku jsem slíbil, že se v prosinci podíváme do Británie, Španělska a Jižní Ameriky, kam pravidelně odlétám každou českou zimu již několik let. Díky zimním inverzím se totiž úroveň směsice jedovatých, karcinogenních plynů, které místo vzduchu v Česku dýcháme, drží na obzvláště vysoké úrovni, proto je pobyt v tomto období v Česku životu nebezpečný.

Na rozleptaných krčních a plicních sliznicích se navíc dobře daří různým virům a bacilům, včetně všech typů a mutací virů prasečích, ptačích a jiných chřipek. Navíc mi nedělá dobře ani zima a absence sluníčka, která způsobuje deprese a tak místo polykání antidepresiv či antibiotik na různé chřipky, záněty, katary a nachlazení prostě z Česka odlétám. Mimochodem potkávám čím dál více Čechů, kteří se do Česka již vůbec ani nevracejí, poněvadž chtějí pro sebe a pro své děti slušný život ve zdravém životním prostředí.

Do Jižní Ameriky jsem tentokrát letěl přes Londýn, ve kterém jsem si pouze udělal krátkou třídenní „přestupovou" zastávku, takže i Británie do mého zápisníku tak trochu patří. Navíc jsem mohl porovnat vánoční Prahu s vánočně vyzdobeným Londýnem a musím uznat, že Oxford street byla tentokrát vyzdobená opravdu pompézně, což vám ostatně potvrdí statisíce Čechů, kteří v Londýne pracují, poněvadž v Česku práci nesehnali. Vypadá to tam, jako kdyby Británie snad ani nebyla v jedné z nejhlubších ekonomických krizí ve své historii. Tak trochu to připomíná párty na Titanicu před jeho potopením. Druhou adventní neděli a sobotu co jí předcházela dokonce padaly i nákupní historické rekordy. Ne však proto, že by lidé nevěděli co s penězi, ale prostě proto, že za pár dní se zvýší DPH a další nepřímé daně. Dle základního zákona současného kapitalismu se totiž zisky firem privatizují (čti rozdělí mezi miliardáře a jejich politické kamarády) a ztráty zaplatí (s)prostý lid na daních. Ostatně u nás se DPH zvyšuje taky, aby opět byly miliardy na různé nehorázné a nemorální (avšak „zákonné") „zlaté padáky" a opční programy, ze kterých pak mají užitek i některé děti vlivných „politiků", jež například vlastní soukromá gymnázia. I když někteří „manažeři" mají takovou drzost, že si zlaté padáky a jiné „odměny" vyplácí i v dobách, kdy jimi řízené firmy skončily v hluboké ztrátě. Zvláště pak když jsou tyto firmy státní. To pak omlouvají třeba tím, že nebýt jejich „manažerského umění" mohly být tyto podniky v ještě hlubší ztrátě. Takový Lašák by o tom mohl vyprávět.

 

Ale přejděme raději k Británii, protože tato země si můj komentář opravdu zaslouží. Takže, každý ví, že Británie (čti Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko - avšak čistě pro pořádek musím uvést, že irská a severoirská politická reprezentace pokládá britskou přítomnost na území Severního Irska za okupaci dala světu fotbal a whisky, i když ohledně whisky by se Irové asi lehce ohradili. A skoro bych zapomněl na rugby, kriket nebo třeba koncentrační tábory. Jo a minimálně jeden její premiér se s velkou pravděpodobností zapíše do dějin jako válečný zločinec spoluodpovědný za smrt cca milionu lidí, převážně Iráčanů. Snad si i na něj v Haagu někdy vzpomenou.

Počasí

Ale přejděme raději k počasí, protože toto téma Britové milují. To mají totiž díky teplému Golfskému proudu vcelku přívětivé, teda na to, kde se ty jejich ostrovy nachází, tudíž cca na úrovni Grónska (přibližně na té zeměpisné šířce, kde Británie končí začíná Grónsko). Paradoxně se tak v Británii kvůli globálnímu oteplování, může velmi citelně ochladit, poněvadž sladká voda z tajících ledovců může zředit oceány natolik, že se změní směr mořských proudů a to až tak, že Británii „golfáč" mine úplně. A je vcelku jedno, jestli za oteplování můžou lidé, kravské metanové „větry" či přirozené cykly. Nemluvě už ani o tom, že by zvednutá hladina oceánu plochu jejich ostrovů značně zredukovala. Pro jistotu proto doporučuji v Británii do nemovitostí neinvestovat. Teda raději vůbec do ničeho. Tím se nenápadně dostáváme k britské ekonomice, jejíž vyhlídky jsou stejně ponuré jako britské klima.

Ekonomika a Kazaši

Nejvýznamnější britský ekonomický think-tank „Centrum pro byznys a ekonomický výzkum" vydal zprávu, ve které se píše, že Británie vypadne z první desítky nejvyspělejších ekonomik světa do roku 2015. V současnosti sedmá největší ekonomika světa bude do poloviny příští dekády předběhnuta minimálně Brazílii, Ruskem, Indii a Kanadou. Dokonce i Austrálie by mohla Británii předběhnout, a to do roku 2020. Mimochodem, ještě v roce 2005 byla Británie čtvrtou největší ekonomikou na světě (za USA, Japonskem a Německem), ale v roce 2006 ji předběhla Čína, v roce 2008 Francie a v tomto roce již i Itálie. Tak tomu se říká „volný pád". A nepotřebují k tomu ani komunismus. Jestli nám půjde Británie takhle naproti, mohli bychom se na její ekonomickou a životní úroveň dostat někdy tak za 50 let. Ale obávám se, že pod vedením současné politické reprezentace, bychom se nepřibližovali mi k ní, ale ona k nám. Takže nejspíš by se toho u nás asi moc nezměnilo.

Analytik Allister Heath nedávno v deníku „The City A.M." v článku „Proč je současná rozpočtová krize nejhorší v historii Spojeného království" dokonce tvrdí, že co se týče veřejného dluhu, je na tom Británie hůře, než byla po Napoleonských válkách v roce 1819 nebo po II. světové válce. A to nejen díky masivním mandatorním výdajům, kterých si užívá i nejedna česká romská rodina, ale hlavně díky nákladům, spojeným s „demokratizací" Blízkého východu. Hold demokracie něco stojí, to se nedá nic dělat.

Zdá se, že konečnou ránu britské ekonomice nezasadí šejci z Dubaje, kteří si za britské peníze na dluh staví luxusní apartmány na umělých ostrovech, o které nemá nikdo zájem, (pozn.: teda až na jistého bodrého Čecha z Teplic, jenž lehce vytuneloval český státní rozpočet a již neví, jak by ty peníze utratil), ale paradoxně Kazaši. Kazašské společnosti zabývající se získáváním investic totiž plánují odchod z Londýna, protože britští investoři se v době krize ukázali jako nespolehliví, řekl Grigorij Marchenko v rozhovoru pro prestižní The Financial Times. Jak jistě uznáte sami, odchod Kazachů z Londýna bude pro Brity těžkou ranou. Mimochodem o spolehlivosti Britů v krizích, zvláště pak těch politických,  by Češi mohli psát romány.

Tak mě napadá, že se Kazaši měli spíše obrátit na irské investory, poněvadž jistý „irský investor", žijící na Bahamách před pár lety bohatě zasponzoroval sousední skomírající ázerbajdžánskou ekonomiku. Bohužel z českých peněz, které díky Klausově „privatizaci" ukradl českým „dikům". Ještě teď mi v uších zní Klausova slova: „Více takových Kožených!"

Populace

Jo a kdyby jste se při návštěvě Londýna ptali „kde jsou Britové?", tak vězte, že ti jsou už dávno v Austrálii. Londýn je dnes domovem Pákistánců, Indů, Afričanů, Číňanů a těch pár bělochů s tím podivným akcentem je z východní Evropy. Chcete-li totiž k českému lékaři, musíte do Londýna. Nakonec jejímu veličenstvu je úplně jedno, kdo na ně maká. Tak mě napadá, jestli výše popisovaný ekonomický „volný pád" Británie tak trochu nesouvisí právě s těmito novými „demografickými trendy." Britové se tak urputně snažili opanovat celý rozvojový svět, až tento nakonec přišel do Británie. Hodl kdo seje vítr....

Superstar versus X-Factor

Ale abychom nekončili tak pesimisticky. Poté, co v česko-slovenské Superstar vystoupily jako hosté světově proslulé superhvězdy Karel Gott a Míša David, britská obdoba této soutěže „X-Factor" zvedla hozenou rukavici a jako hosty si do svého pořadu pozvala Lady GAGA, Janet Jackson a Roda Stewarta. To tam zbývalo ještě pět soutěžících. Nechci ani domýšlet koho pozvou na finále. Snad vzkřísí Michaela Jacksona nebo rovnou pozvou božské duo Káju a Míšu z Česka. To by poddaní jejího veličenstva koukali jak se dělá showbiz.

Závěr

Na jednom sloupku nedaleko Buckinghamského paláce je napsáno: „Naše budoucnost bude lepší než naše minulost". Obávám se však, že s tímto tvrzením by šlo vcelku úspěšně polemizovat. Takže, ;translated=1">God save the Queen!

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře