Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ako hegemónia amerického dolára vytvára globálny chaos.

Vzhľadom na to, že dolár je tak zakorenený v systéme medzinárodných transakcií, Spojené štáty ho premenili na nástroj na odkrvenie iných krajín vyberaním príjmov z ražby.

Aby Spojené štáty podporili svoju domácu ekonomiku, často pumpujú prebytočné peniaze na globálne trhy v obdobiach hospodárskej expanzie, čím vytvárajú ilúziu celosvetového boomu.
Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb viedlo ku globálnemu sprísneniu likvidity, čo malo za následok odliv kapitálu a znehodnotenie meny na rozvíjajúcich sa trhoch.

  • ako-hegemonia-americkeho-dolara-vytvara-globalny-chaos
 

PEKING 4. apríla (TASR) – Svet zadržiava dych pre tlejúcu bankovú krízu v Spojených štátoch, ktorú spustil veľkolepý kolaps Silicon Valley Bank a Signature Bank.

Za Atlantikom sa následky ozývajú. Keď sa európske banky vrátane švajčiarskej Credit Suisse približujú k podobnej kríze, narastajú obavy, že regionálna kríza by sa mohla stať systémovou.

Skutočným vinníkom hroziacej krízy je menová politika americkej centrálnej banky (Fed) založená na hegemónii amerického dolára, ktorý pri niekoľkých príležitostiach drancoval globálne bohatstvo.

Po druhej svetovej vojne Spojené štáty zámerne nastolili hegemóniu dolára.

V treťom štvrťroku 2022 tvoril dolár takmer 60 percent svetových devízových rezerv. V januári 2023 predstavoval dolár približne 40 percent medzinárodných platieb.

Vzhľadom na to, že dolár je tak zakomponovaný do systému medzinárodných transakcií, Spojené štáty ho premenili na nástroj na krvácanie z iných krajín vyberaním príjmov z ražby.

So 100-dolárovou bankovkou, ktorej tlač stojí len asi 17 centov, by Spojené štáty mohli získať tovar a služby v hodnote 100 dolárov z iných krajín.

Pred viac ako polstoročím reptal bývalý francúzsky prezident Charles de Gaulle, Spojené štáty si užívali „prehnané privilégiá“ a „deficit bez sĺz“ vytvorený ich dolárom a použili svoju bezcennú papierovú bankovku na drancovanie zdrojov a tovární iných národov.

Od zlatého dolára, petrodolára k úverovému doláru a teraz k dlhovému doláru bol svet v posledných desaťročiach svedkom toho, že základ dolára ako medzinárodnej meny sa oslabuje.

Aby zachránili hegemóniu dolára, Spojené štáty bezohľadne vyčerpali všetky vojenské, finančné a obchodné prostriedky, snažiac sa neustále exportovať riziká do iných krajín a ťažiť z nich prostredníctvom lukratívneho dolárového biznisu.

VYTVÁRANIE BUBLÍN GLOBÁLNYCH AKTÍV

Aby Spojené štáty podporili svoju domácu ekonomiku, často pumpujú prebytočné peniaze na globálne trhy v obdobiach hospodárskej expanzie, čím vytvárajú ilúziu celosvetového boomu.

Po medzinárodnej finančnej kríze v roku 2008 zaviedol Fed viacero kôl kvantitatívneho uvoľňovania.

Po vypuknutí pandémie COVID-19 v roku 2020 zaviedla „neobmedzené“ kvantitatívne uvoľňovanie, čím posunula globálnu infláciu na 40-ročné maximum, vytvorila kolosálnu bublinu aktív a zhoršila riziká pre svetovú ekonomiku.

Zatiaľ čo nadmerná ponuka amerických dolárov priniesla do Spojených štátov „inflačné tlaky, ktoré neboli zaznamenané za generáciu“, iné ekonomiky boli zasiahnuté tvrdšie. Vo februári ročná inflácia v Argentíne po prvý raz od roku 1991 prekročila hranicu 100 percent.

Väčšina prebytočných dolárov sa vyváža do iných krajín prostredníctvom dovozu a zámorských investícií, čo umožňuje Spojeným štátom zbierať bohatstvo iných krajín za takmer nulové náklady.

Nadmerná ponuka dolára tiež vytvára „iracionálnu prosperitu“, ktorá sa odchyľuje od skutočnej ekonomickej situácie a zhoršuje turbulencie na globálnom finančnom trhu.

Viac ekonómov sa prebúdza na úkor súčasného menového systému založeného na dolároch.

Súčasný peňažný systém zameraný na dolár neodráža dynamický globálny trh, povedal David E. Sumual, hlavný ekonóm Bank Central Asia, najväčšej súkromnej banky v Indonézii, s tým, že náhle zmeny politiky Fedu vždy spôsobujú volatilitu v iných krajinách.

Fed však bude pokračovať v manipulácii globálnych trhov a spôsobovať zmätok vo svetovej ekonomike, pokiaľ ostatné krajiny neznížia svoju závislosť od dolára.

Analytici varovali, že Fed vyhnal bubliny aktív na celom svete na extrémne nebezpečnú úroveň a začínajú sa objavovať prvé známky prasknutia týchto bublín.

ZVÝŠENIE GLOBÁLNEHO DLHOVÉHO RIZIKA

Zatiaľ čo západný bankový sektor balansuje na hranici katastrofy, Fed nevykazuje žiadne známky zastavenia zvyšovania sadzieb.

Od marca minulého roka Fed zvýšil úrokové sadzby deväťkrát za sebou s kumulatívnym zvýšením sadzieb o 475 bázických bodov. Úroková sadzba v USA je teraz na najvyššej úrovni od septembra 2007.

Agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb viedlo ku globálnemu sprísneniu likvidity, čo malo za následok odliv kapitálu a znehodnotenie meny na rozvíjajúcich sa trhoch.

Podľa údajov Medzinárodného menového fondu (MMF) sa tlak na splácanie dlhu pre krajiny denominované v dolároch prudko zvýšil. Viac ako 60 percent krajín s nízkymi príjmami je už vystavených vysokému riziku dlhovej tiesne.

Ak minulosť naznačuje, akonáhle sa krajina dostane do dlhovej tiesne, jej aktíva budú vystavené drancovaniu USA.

Keď sa v roku 1998 Jeffrey E. Garten, vtedajší dekan Yale School of Management, pýtali, či Spojené štáty dokážu prežiť ázijskú finančnú búrku, povedal, že „veľké americké firmy by mali zostať v kurze v Ázii a využiť bezprecedentné príležitosti na nákup aktíva lacno v odvetviach, ktoré boli uzavreté pre významné zahraničné investície.“

Gartenove slová sa neskôr naplnili proroctvom a podobné scenáre amerického kapitálu vrhajúceho sa na odvetvia v zraniteľných ekonomikách sa opakovali opakovane.

Keď Fed prešľapuje vo svojej menovej politike, Spojené štáty tiež trpia dočasnou ekonomickou bolesťou. Napriek tomu môže strýko Sam so svojou hegemónnou menou zamiešať riziká na ostatných a vyjsť z krízy, ktorú začala, do značnej miery nepoškodený.

Po globálnej finančnej kríze v roku 2008 trvalo Európskej únii 13 rokov, kým vrátila HDP na obyvateľa na predkrízovú úroveň, zatiaľ čo Spojeným štátom to trvalo len dva roky.

Napriek krátkemu otrasu Spojené štáty pokračujú v drancovaní sveta.

Zneužívanie dolára, zbrojenie globálnej finančnej infraštruktúry a nezodpovedná menová politika krajiny však bránia a narúšajú dôveryhodnosť USA.

Podľa údajov MMF podiel dolára na svetových rezervách klesol o viac ako 10 percentuálnych bodov v porovnaní s obdobím pred 20 rokmi. Klesajúci trend nejaví známky konca.

Zdroj: https://stan021.blog.pravda.sk/2023/04/05/ako-hegemonia-americkeho-dolara-vytvara-globalny-chaos/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře