Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Co znamená spojenectví Ruska a Číny?

Spojenectví Číny a Ruska nemá hranice. Shodli se na tom prezidenti obou zemí v Pekingu, kteří oznámili uzavření strategického partnerství, kterým chtějí postupně ukončit globální nadvládu Spojených států. Co to znamená pro nás?

Čínský prezident Si Ťin-pching podpořil ruského prezidenta Putina v odmítání dalšího rozšiřování NATO na východ. Putin na oplátku oznámil, že Moskva zvýší Číně dodávky plynu.

  • co-znamena-spojenectvi-ruska-a-ciny

To jsou pro nás asi dvě nejdůležitější zprávy, které zazněly. Tu první, byť je velmi důležitá, asi běžný Čech nemusí (zatím) řešit asi tak intenzivně jako běžný Ukrajinec, ale taky Litevec, Lotyš či Estonec. Za to zprávu o plynu by měla mít vláda na stole hned při svém dalším jednání.

Už několikrát jsem psal o tom, že považuju sázku na plyn v naší energetice a teplárenství za špatnou. Prakticky žádný plyn nemáme nejen my, ale celá Evropská unie. Šlo by tak o jasné zvýšení závislosti, přičemž nejvíc plynu k nám proudí právě z Ruska. Už několik měsíců zažíváme, mnozí z nás přímo na složenkách, jak brutálně může plyn zdražit. Ceny možná půjdou zase o něco níže, ale klidně můžou znovu vyletět. Zejména, když bude plynu málo. Třeba proto, že ho půjde mnohem víc právě do Číny. To může v důsledku znamenat, že nebude dost ani toho drahého plynu. Prostě nebude vůbec.

Opakovaně upozorňuju i na to, že plyn je nesmysl i z ekologického či chcete-li klimatického hlediska. To je přitom důvod, proč se Evropská unie pustila do celého Green Dealu. Schválně si všimněte, jak málo se v médiích dočtete o únicích metanu, tedy až 80x silnějšího skleníkového plynu než je CO2. Přitom podle všech měření ho při těžbě a přepravě plynu uniká do ovzduší spousta.

Na klimatické konferenci v Glasgow se sice asi 100 států dohodlo, že úniky metanu sníží, jenže zrovna Rusko, Čína, Indie a další země se k tomuto závazku nepřipojily. Proč asi.

Nejen česká vláda, ale i Evropská unie by si měla rychle sednout ke stolu a pořádně se zamyslet. Třeba nad tím, jestli náhodou nepřehodnotit priority. Globální změna klimatu je nepochybně hrozba. Nijak ji nezpochybňuju. Spojenectví Ruska a Číny je však hrozba taky. Navíc z řady důvodů akutnější. Jeden je i zmíněné klima. Pokud totiž chceme čelit změně klimatu, jediným řešením je, aby jí čelila společně celá planeta. Čína i Rusko, ale i spousta dalších zemí, ovšem dál těží a spaluje uhlí, teď evidentně rozjedou ve velkém i plyn.

A co budeme dělat my? Asi můžeme stále ještě dělat leccos. Ale neměli bychom dělat zbytečné chyby. Jednou z těch největších by bylo dobrovolně se vydat všanc závislosti na plynu.

Autor: Marek Hurt

Zdroj: https://marekhurt1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=783130

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře