Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Může Vystrčil na Tchajwan?

Může, jako turista. Jako vedoucí parlamentní delegace pouze, když je návštěva Tchajwanu součástí plánované cesty dohodnuté s vládou Čínské republiky. Jinak sorry, to je jako by A. Merkelová v čele vládní delegace jednala v Horní
Dolní bez dohody s vládou ČR. Jako turistku jí v Horní Dolní určitě rádi uvítají.

  • muze-vystrcil-na-tchajwan

Často přemítám co nám vlastně Čína tak strašného udělala. Tchajwan jsme jako samostatný stát nikdy neuznali, uznáváme politiku jedné Číny. Tímto pravidlem se přece musí řídit i předseda senátu pan Vystrčil. Žádný takový udělám si co chci, přece nikdo být nemůže. To se tolerovalo V. Havlovi, bylo to špatně a opakovat se to nemůže. Že tam mají trochu jiný pohled na lidská práva? Pak kritizujte i Spojené státy, kde některé zákroky policie připomínají dobu, kdy v Americe řádily zákony soudce Lynche! Samostatný Tibet si asi přejí už jenom ti někteří Havlovi pohrobci u nás. Rozhodně ne Tibeťané. I Dalajlámovi je v tom exilu asi náramně dobře. Je to asi tak, jako když náš pejsek - borderteriér -, štěká že může zbořit vrata, když jde kolem paní s vlčákem. Když jsou vrata otevřená zaujme taktickou pozici, je zticha a není moc vidět.

Ve vztahu s Ruskem je to podobné. Zcela zbytečné provokace, které jsou suverénního státu nedůstojné. Přece nemůže být pravda, že socha Koněva je majetkem Prahy 6. Maršál Koněv byl výrazná osobnost světové války a o případném odstranění jeho památníku může rozhodnout jenom Parlament a to zákonem, kterým by se zpochybnil jeho význam a zásluhy. Takhle je to stejné, jako by z odůvodněním, že socha je naše, odstranil třeba ústecký kraj (v jehož čele stoj komunista), sochu Masaryka (určitě v kraji nějaká bude).

A památník Vlasovcům? O osudu Vlasovců se zmínil i pořad ČT Historie cz. Vlasovci, kteří doufali, že se probijí k Američanům. U Američanů narazili (doslova jako do zdi - pravilo se v tom pořadu). Z rozkazu Churchilla byli posláni vlakem do Vídně která byla v rukou Rudé armády. Co se s nimi dělo potom si lze domyslet, na misku vah se musí dát počet obětí občanů i vojáků SSSR - více než 20 miliónů. II. světová válka zůstane pod kůží obyvatel Ruska ještě hodně dlouho.

Srpen 1968 asi Rusům neodpustíme nikdy. I když to tehdy byl komunistický režim, dnešní Rusko je jiné, jenom si chrání své nerostné bohatství pro sebe. Tím si popudilo naše demokracie, nechce přistoupit na západní způsob rabování. Odpustili jsme Němcům okupaci, i když srovnatelné to není.

Srpen 1968 přišel v době studené války. A je třeba několik věcí připomínat. Dne 5. března 1946 ve Fultonu ve státě Missouri volal Churchill k americkému lidu, že je nutno vytvořit spojenectví západních demokracií proti "vzrůstajícímu ohrožení a zkáze křesťanské civilizace ruským komunismem". Tím de facto odstartoval studenou válku. To ještě potvrdil, když nakreslil klikatou čáru přes mapu Evropy. Ta vešla ve známost pod názvem Železná opona.

Nám sluší, a vždycky slušelo, umění diplomacie. Vyhrnovat rukávy na silnější a mocnější má možná smysl před novináři pro uspokojení vlastního ega. Jiný smysl to nemá.

Autor: Vladimír Zeman

Zdroj: https://vladimirzeman.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=752867

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře