Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zelení se opět sjeli

  • solisxblog
Moc je největší droga -- kdo jí jednou poznal, udělá cokoli, aby si za každou cenu zajistil její patřičnou dávku. V přímém přenosu na ČT24 můžeme být právě teď svědky, jak nepokrytě po ní prahnou někteří zelení, kteří jí kdysi okusili a nyní chtějí víc.

Největším tématem tohoto sjezdu SZ je dokončení změny stanov jejich odsouhlasením delegáty. Tento bod byl na programu již na posledním sjezdu v Teplicích, nicméně nedošlo na jeho projednání díky zručnému manévrování opozice, která tomu chtěla zabránit. Podobná snaha bude patrně vyvinuta i nyní. Stanovy totiž zúží prostor pro demokratické mechanizmy ve straně tím, že posílí celkovou centralizaci směrem od členské základny zastoupené republikovou radou k předsednictvu, ve kterém se soustředí silová skupina prosazující pragmatickou politiku a odklon od koaličně-politicky nepohodlných programových zásad na úkor autenticity zelených a v protikladu k mnohým zeleným charakteristikám. Příkladem za všechny je souhlas Bursíka s vybudováním zahraniční vojenské základny v brdském biotopu, kde mělo být umístěno protiraketové mikrovlnné zařízení armády Spojených států amerických, známé jako radar.

Změna stanov je krystalizací střetů těchto divergentních proudů. Jasná výhoda je tedy na straně frakce, která ovládá hlavní kancelář, neboť má přehled o stavu členské základny. Příkladem jsou nedávná vyloučení ze SZ na základě nezaplacených příspěvků. Nepohodlní členové byli vyrozuměni, že byli vyloučeni před sjezdem z důvodu nezaplacení. Údajně této informaci nepředcházela žádná výzva k zaplacení členských poplatků. Jednalo se zde o čítankovou čistku pravicového jádra strany za účelem omezení možných ohnisek kritiky a opozice za použití jednoduchých dostupných prostředků. Předehra k právě probíhajícímu sjezdu.

Ovládnutím databáze členů může být stanoven velmi přesně klíč delegátů sjezdu a mohou být zavčas uskutečněny přesuny členů mezi jednotlivými základními organizacemi tak, aby se maximalizoval počet delegátů sjezdu z buněk konformních s dominantní skupinou ve straně a naopak minimalizován vliv opozičních elementů. Je to velmi prostá matematika.

Podivné přesuny členů SZ se před sjezdem uskutečňovaly velmi čile. Martin Bursík, který se přesunul svého času na Prahu 10, protože neměl na Praze 1 kýženou podporu, je nyní zpět, a to v doprovodu hned celé skupinky přívrženců, kteří mu při hlasováních v jeho staronové základní organizaci zajistí potřebnou většinu.

Jsme svědky vysoké školy technokracie. Ti, kteří mají know-how, čas a prostředky k manipulaci se základnou, mají největší šanci na ovládnutí strany. Není to boj idejí a ideálů, ani boj osobností a charakterů, ale boj technologie moci, špinavá hra partajního aparátu.

A aparátčíků má ve svém čele SZ více než dost. Osobnosti z řad ekologů, angažovaných straníků, či populárních regionálních lídrů oproti tomu nemají šanci, pokud padly v nemilost u současného vedení.

Dlouhodobě se z těchto důvodů vytváří propast mezi skutečnými členy SZ a vedením, tak jako mezi kraji a centrem. Dlouhodobě probíhá boj o kraje, který je náročný a vyčerpávající. Autonomie krajů je trnem v oku Bursíka a jeho kliky, kterou nyní reprezentuje Liška, dosazený předseda, který předstírá veřejnosti jiný směr strany, směr konsenzu a smíření. Symbolické umístění několika rebelů na kandidátky mělo být oným usmířením. Vytvoření takzvané kontrolované opozice a jejím následovným začleněním do stranických struktur bylo onou strategií, jak vytřít zrak veřejnosti a stranické základně. Nyní jsme svědky toho, že byl tento pokus opít kolegy rohlíkem pouze trapným omylem stranických normalizátorů.

Opozice totiž není v žádném případě jednotná, funguje spíše na bázi guerilly což je v některých případech její nevýhodou, povětšinou ji to ale zajistí sem tam nějaký ten úspěch a určitě její přežití i v tak nevlídných podmínkách, jaké v SZ panují.

Aby se dostali někteří opozičníci na tento sjezd, nechali se raději akreditovat jako novináři, nebo kandidují do některých stranických funkcí. Jinak by jim mohl být odepřen vstup do sálu. Praktiky, za které by se ani nestyděla lecjaká fašistická strana, jsou totiž mezi tvrdým jádrem vedení SZ běžnou praxí. Podívejme se proto na tuto další zajímavou politickou frašku v přímém přenosu a udělejme si vlastní názor na to, jakou další budoucnost může tato země očekávat...

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře