Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Černobyl: divoká prasata v Německu jsou stále radioaktivně zamořena (+ další jaderné zprávy)

Japonsko zatím nebude stavět žádné nové jaderné elektrárny / 
Na novou ochrannou obálku v Černobylu chybí peníze – hrozí zastavení prací / 
Černobyl: divoká prasata v Německu jsou stále radioaktivně zamořena / 
EU schválí státní příspěvky pro jadernou elektrárnu ve Velké Británii.

  • cernobyl-divoka-prasata-v-nemecku-jsou-stale-radioaktivne-zamorena

Japonsko zatím nebude stavět žádné nové jaderné elektrárny

Nyní jsou všechny jaderné elektrárny v Japonsku v důsledku havárie ve Fukušimě v roce 2011 odstavené a tamní ministryně průmyslu a obchodu Yuko Obuchi nepočítá s tím, že by Japonsko v dohledné době stavělo nové jaderné bloky. V rozhovoru pro japonská média uvedla, že existující japonské jaderné elektrárny budou nejdříve podrobeny zevrubným bezpečnostním zkouškám. Informovalo o tom páteční vydání „Japan Times". Japonská ministryně tak v dohledné době nepočítá se stavbou nových jaderných bloků v zemi.

Japonské ministerstvo průmyslu a obchodu je úzce spojeno s japonskou energetikou. Proto se očekává, že nová ministryně průmyslu a obchodu Obuchi se bude nadále masivně zasazovat o rozvoj jaderné energetiky. Ve svém rozhovoru s médii však ministryně řekla, že jejím hlavním úkolem je nyní získat zpět důvěru občanů v místech, kde se mají opět uvádět do provozu nyní odstavené jaderné reaktory.

Nyní je celkem 48 komerčních jaderných bloků v Japonsku odstaveno v důsledku havárie jaderné elektrárny Fukušima v roce 2011. První dva reaktory, které prošly přísnými bezpečnostními zkouškami, mají být v lokalitě Sendai (prefektura Kagošima) uvedeny znovu do provozu ještě na podzim tohoto roku.

Jak v pátek oznámily energetické závody Kansai, uvažuje koncern o definitivním uzavření všech jaderných bloků starších 20 let. Jedná se například o více než 40 let reaktory jaderné elektrárny Mihama za západě Japonska. Ministryně Obuchi prohlásila, že tento krok její ministerstvo podpoří. Obuchi doufá, že získá větší důvěru občanů, když se definitivně odstaví staré jaderné reaktory.

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/fruehaufsteher/energiewirtschaft-japan-will-vorerst-keine-neuen-akw-bauen-13136593.html

Na novou ochrannou obálku v Černobylu chybí peníze – hrozí zastavení prací

Hrozí zastavení prací: havarovaná jaderná elektrárna v Černobylu na Ukrajině nutně potřebuje novou ochrannou obálku: na dokončení prací však chybí 615 miliónů euro.

Hamburk – Bez finanční pomoci Německa a ostatních států G7 hrozí zastavení prací na stavbě potřebné ochranné obálky nad havarovaným jaderným reaktorem v ukrajinském Černobylu. Na dokončení ochranného obalu chybí až 615 miliónů euro, informovala zpravodajská agentura DPA s odvoláním na německé vládní kruhy.

V roce 1997 se sedm států vedoucích západních průmyslových zemí (G7) dohodlo na založení fondu pro financování stavby nového sarkofágu nad jaderným reaktorem č. 4 v Černobylu, havarovaném v roce 1986. Protože se dosavadní betonový obal kolem reaktoru rozpadal, bylo nutné nad reaktorem pro dlouhodobou ochranu před únikem radioaktivity postavit nový ocelový obal, který je nyní z poloviny hotov. Stavba má být ukončena v roce 2015, ale poskytnuté finanční prostředky budou spotřebovány již koncem tohoto roku.

Protože Německo je letos předsednickým státem G7, má německá spolková vláda rozhodující roli. Ekologická organizace Greenpeace volá po rychlém řešení a označila za „nezodpovědné", pokud by stavba měla být přerušena.

Nová ochranná obálka, která má stát nad havarovaným čtvrtým černobylským reaktorem, má bát velká 42.000 čtverečních metrů. Na polovinu října je pod vedením německého ministerstva životního prostředí plánována schůzka zemí G7, kde se má rozhodovat o další finanční pomoci pro černobylský reaktor.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/tschernobyl-fuer-neue-schutzhuelle-fuer-akw-in-ukraine-fehlt-geld-a-991833.html

Černobyl: divoká prasata v Německu jsou stále radioaktivně zamořena

Téměř 30 let po havárii v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl je zvěř v Německu nadále radioaktivně zatížena. U 40% divokých prasat byl překročen limit přípustné radioaktivní zátěže.

Drážďany – Téměř 30 let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl je velká část divokých prasat v německém Sasku nadále tak radioaktivně zatížena, že se jejich maso nesmí prodávat. Podle údajů tamního ministerstva životního prostředí jsou myslivci v jižní částí okresu Vogtland od září 2012 povinni nechat maso ulovených divokých prasat přezkoumat na radioaktivní zatížení. Do srna 2013 bylo takto přezkoumáno celkem 752 kusů. I 297 z nich byla přitom překročena mezní hranice 600 bequerelů na kilogram masa. To představuje 40% všech měřených vzorků.

„V okresu Vogtland spadla po Černobylu velká dešťová srážka," vysvětlil mluvčí tamního ministerstva životního prostředí. Dopady tohoto radioaktivního spadu jsou v některých částech této oblasti citelné ještě dnes. Poté, co ukázala měření odebraných vzorků divokých prasat vysokou radioaktivní zátěž i v okolních regionech, budou nyní tato měření rozšířena i na další oblasti. Aktuální měření běží do konce srpna, na podzim budou zveřejněny nové výsledky posledních testů.

Divoká prasata jsou podle ministerstva životního prostředí radioaktivitou více zasažena než jiné druhy divoké zvěře, protože ryjí v lesní půdě, kde se dlouho drží pozůstatky radioaktivního césia. „Divoká prasata se živí kontaminovanými houbami, především pak lanýži," vysvětlil ministerský mluvčí. Díky povinným měřením ulovené zvěře se tak v Německu na trh nedostane radioaktivně kontaminované maso divoké zvěře, ujišťuje tamní ministerstvo ŽP. Konečným spotřebitelům tak podle něj nehrozí žádné riziko.

Pokud se na testech objeví radioaktivně kontaminované maso, musí být okamžitě zlikvidováno. Myslivci za něj dostanou odškodnění. „Suma odškodnění sice nekryje celou sumu, kterou by obchodník za maso divočáka dostal, ale alespoň náklady na likvidaci masa," řekl předseda zemského mysliveckého sdružení, Steffen Richter.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/944182.tschernobyl-wildschweine-immer-noch-verstrahlt.html

EU schválí státní příspěvky pro jadernou elektrárnu ve Velké Británii

Podle deníku Insider získá Velká Británie od Evropské unie povolení pro státní příspěvky pro první stavbu nové jaderné elektrárny po havárii v japonské Fukušimě. Pro Francii je toto zařízení velkým exportním obchodem.

Brusel – Evropská unie dá podle deníku Insider zelenou stavbě první nové jaderné elektrárny v Evropě po katastrofě v japonské Fukušimě. Úřad zodpovědný za státní příspěvky podle Insideru odsouhlasí během následujících dvou týdnů tento projekt v hodnotě téměř 19 miliard euro, jak prý agentuře Reuters potvrdilo několik osob, obeznámených s touto záležitostí. Na stavbě se bude podílet především francouzský energetický koncern EDF.

Projekt má pro Velkou Británii velkou prioritu, protože země chce v následujících letech nahradit každou pátou stárnoucí jadernou elektrárnu novým zdrojem. Pro Francii je stavba jaderné elektrárny velkým exportním obchodem. Také mnoho dalších států čeká napjatě na rozhodnutí úřadu EU, protože se stane pravidlem pro povolené subvence. Stavitelé jaderných elektráren v EU jsou nyní odkázáni na státní podporu, protože zpřísněné bezpečnostní normy po havárii ve Fukušimě dostaly náklady na stavbu nových jaderných elektráren do závratných výšin. Proto Velká Británie chce zaštítit jako první evropský stát stavbu nové jaderné elektrárny státními garancemi.

Jaderná elektrárna Hinkley Point C s dvěma tlakovodními reaktory francouzského výrobce Areva má vzniknout v Sommersetu na jihozápadě Anglie. Bude to první stavba tohoto typu ve Velké Británii za posledních 20 let.. Elektrárna má dodávat elektřinu od roku 2023 a krýt cca. 7% tamní spotřeby elektřiny. V konsorciu mají podíl také čínské firmy.

http://www.handelsblatt.com/politik/international/erster-neubau-nach-fukushima-eu-genehmigt-beihilfe-fuer-akw-in-grossbritannien/10717394.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře