Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Černobylští likvidátoři musí žebrat o peníze na léky!

Studie o energetických nákladech: pohádka o drahé ekologické elektřině;
Havárie ve Fukušimě bude stát dvakrát více než se předpokládalo;
Černobylští likvidátoři musí žebrat o peníze;
Trefeno do jádra;
Jaderná elektrárna Koodankulam: dopis ekologického hnutí vrcholným politikům a vládním šéfům Indiel.

cernobylsti-likvidatori-musi-zebrat-o-penize-na-leky

Studie o energetických nákladech: pohádka o drahé ekologické elektřině

06.11.2012 Süddeutsche.de Silvia Liebrich

Studie ukazují, že větrná, vodní a sluneční elektřina je již dnes levnější než elektřina z jaderných nebo uhelných elektráren. Na první pohled to tam nemusí vypadat. Vysoké subvence pro tradiční výrobce, které se neobjevují na účtech za elektřinu, však musí platit daňoví poplatníci. Elektřina z jaderných a uhelných elektráren profituje již desítky let velkou měrou na státních prostředcích formou subvencí, daňových úlev nebo jiné pomoci.

Větné elektrárny, solární parky místo jaderných elektráren: že je energetická revoluce nezbytná, o tom nepochybuje v Německu téměř nikdo. Přirážka za ekologický proud však obyvatele Německa pobuřuje. A jaderná lobby dělá kolem této přirážky humbuk.

Ale tato přirážka za ekologický proud, která se má v příštím roce zvýšit na 5,28 eurocentu za kilowatthodinu, je pouze jednou částí pravdy. Co zástupci průmyslu a konzervativní politici raději neříkají: energie z jaderných a uhelných elektráren stojí konečné spotřebitele mnohem více než ekologický proud. To dokazuje i studie Fóra pro ekologicko - sociální tržní hospodářství FÖS. „Tradiční energie způsobuje mnohem vyšší náklady, než je konečným zákazníkům ukazováno na účtu za elektřinu," říká Eike Mayer, místopředseda FÖS.

Jochen Flasbarth, prezident Spolkového úřadu pro životní prostředí potvrzuje: „Nejen jaderná energie, ale i uhelná energie jsou dlouhá desetiletí finančně podporována daňovými poplatníky. Jsou to mnohem vyšší náklady než to, co momentálně investujeme do energetické změny a do ekologické elektřiny v Německu." Tyto vysoké výdaje nejsou lidem nápadné, protože nejsou uváděny na jejich účtech za elektřinu.

„Skryté vícenáklady platí daňoví poplatníci v daních a odvodech,2 říka Mayer. Kolik to přesně je, ukazuje studie formy FÖS. Podle této studie profitují tradiční energie již desetiletí na rozsáhlých státních podporách. Elektřina z jaderných elektráren je např. Od roku 1970 podporována ročně sumou ve výši minimálně 187 miliard euro (viz graf), elektřina z černouhelných a hnědouhelných elektráren sumou 177 miliard a 65 miliard euro ročně. Ve srovnání s tím dosahují příspěvky za ekologický proud ročně pouze 54 miliard Euro.

Ale na rozdíl od obnovitelné energie jsou tradiční energie podporovány především finanční pomocí a daňovými úlevami, které zatěžují státní pokladnu. V období od roku 1970 do roku 2012 byl podporován ekologický proud průměrně částkou 3,4 eurocentu na vyrobenou kilowatthodinu. Elektřina z hnědouhelných elektráren byla dotována sumou 1,3 centu, z černouhelných elektráren sumou 3,3 eurocentu. Nejvyšší dotaci pak s částkou 4,0 eurocentu na kilowatthodinu získává elektřina z jádra.

Ale to není všechno. Co v těchto výpočtech chybí, jsou hospodářské následné náklady, které nejsou připisovány přímo výrobci energie, tedy nemusí je hradit on sám. Jsou to například následné náklady za konečné skladování jaderného odpadu, za škody na životním prostředí nebo v souvislosti s jadernou nehodou. „Na rozdíl od ekologického proudu budeme muset tyto následné náklady tradiční výroby elektřiny (z jaderných a uhelných elektráren) platit ještě dlouhé roky po odstavení elektráren samotných," dodává odborník firmy FÖS Meyer.

Graf a celý článek v německém jazyce najdete na:
http://www.sueddeutsche.de/geld/studie-zu-energiekosten-das-maerchen-vom-teuren-oekostrom-1.1515904

Havárie ve Fukušimě bude stát dvakrát více než se předpokládalo

7.11.2012 taz.de

Energetická společnost Tepco vyčíslila následky havárie ve své jaderné elektrárně Fukušima na téměř 100 miliard euro. Do této doby se mluvilo o zhruba poloviční částce.

Tokio – Havárie v jaderné elektrárně Fukušima, ke které došlo před rokem a půl, bude stát Japonsko mnohem více peněz, než se dosud předpokládalo. Provozovatel havarované jaderné elektrárny, společnost Tepco, oznámil možné zdvojnásobení odhadovaných nákladů na cca. 94 miliard euro.

„Pokud se náklady dostanou na 10 biliónů jenů, což je dvojnásobek našeho původního odhadu, nebudeme moci tyto náklady sami pokrýt," sdělil energetický koncern tuto středu. „Je nezbytné, abychom přepracovali aktuální finanční plán podpory," dodal šéf společnosti Tepco Kazuhiko Shimokobe.

Nedávno zestátněný koncern Tepco dále oznámil, že ve Fukušimě postaví centrum pro kontrolu likvidačních prací se čtyřmi tisíci zaměstnanci. V souvislosti se sanací se kromě toho zkoumá, zda se ve Fukušimě postaví uhelná elektrárna.

Tepco před několika týdny přiznal, že se ve Fukušimě takové havárii dalo předejít. Na základě sledování vln tsunami by bývalo bylo možné zabezpečit tuto jadernou elektrárnu proti přívalové vlně vody lépe, dodal energetický koncern.

Silné zemětřesení a tsunami zničily v březnu minulého roku část jaderné elektrárny ve Fukušimě, kde došlo k tavení paliva. Po největší jaderné havárii od Černobylu plánuje Japonsko v následujících desetiletích výstup z jádra.

http://www.taz.de/Folgekosten-der-Reaktorkatastrophe/!105075/

Černobylští likvidátoři musí žebrat o peníze

28.10.2012 taz.de

Likvidátoři havárie v jaderné elektrárně Černobyl trpí zdravotními následky zařízení a také nedostatečnou finanční podporou. Doufají v pomoc Evropské unie.

26 let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl požádal těžce nemocný dřívější pomocník Evropskou unii, aby zřídila fond na pomoc postiženým pracovníkům/likvidátorům havárie v Černobylu.
„Evropa sleduje s velkým zájmen stavbu nového sarkofágu v Černobylu. Bohužel zcela opomenuti zůstávají ti, kteří se podíleli na stavbě prvního sarkofágu," řekl Oleg Geračenko v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu DPA při návštěvě v Berlíně.

Tento 62 -letý muž pracoval ve dnech po explozi reaktorového pláště v roce 1986 v Černobylu jako požárník. Dnes podobně jako většina jeho kolegů bojuje s vážnými zdravotními následky. Geračenko vede Sdružení černobylských pomocníků v Dněpropetrovsku jihovýchodně od ukrajinské metropole Kyjeva.

„Likvidátor, který pracoval v Černobylu, se dnes vůbec nemůže udržet nad vodou, protože potřebuje velmi drahé léky," vysvětluje Geračenko. Samozřejmě jsme Evropské unii vděčni za miliónovou podporu pro stavbu nového sarkofágu, jehož stavba započala před půl rokem u příležitosti 26.výročí havárie. Tato podpora však nestačí.

„Realita pro tehdejší likvidátory černobylské havárie je nelidská," říká Geračenko. „Naše rodiny musí prodávat své domy a hledat přístřešek u svých přátel nebo příbuzných, aby tomuto členu své rodiny umožnili o něco delší život." Jedná se o řádné lékařské zabezpečení. „Naše naděje se proto nyní upírají směrem k Evropské unii." Důležité přitom je, aby likvidátoři neruinovali své rodiny. „Chceme, abychom prožili těch několik let do své smrti, aniž bychom museli žebrat o peníze."
Již dlouhá léta bojují černobylští likvidátoři o řádnou rentu od ukrajinské vlády. Naposledy demonstrovali oběti radioaktivity kromě jiného hladovkou proti krácení sociálních dávek.

http://www.taz.de/Tschernobyls-Liquidatoren/!104417/

Trefeno do jádra

5.11.2012 Kölner Stadt Anzeiger

Německo - Po rozhodnutí vlády o odchodu země od jaderné energetiky se německý jaderný průmysl stále víc smršťuje. Jedna německá firma za druhou oznamuje, že se rozchází se svým jaderným programem.

Největší německý energetický koncern E.ON na konci roku uzavře návštěvnická centra svých jaderných elektráren. Proč by se měla dělat reklama něčemu, co v Německu nemá žádnou budoucnost? Rok a půl po rozhodnutí německé spolkové vlády o urychleném odchodu od jaderné energetiky a okamžitém uzavření 8 ze 17 německých jaderných elektráren, následuje za politickým rozhodnutím o odchodu od jádra také hospodářský odchod. Německý jaderný průmysl se od jádra odklání. Jeden německý koncern za druhým oznamuje, že odchází od jaderné energetiky.

K hlavním úkolům německého jaderného průmyslu teď patří především likvidace starých zařízení – investice do nové jaderné techniky téměř neexistuje. S odchodem započala německý technologický obr Siemens: již v září 2011 oznámil šéf koncernu Peter Löscher celkový odchod od jaderné energetiky.

Za Siemensem následovaly další firmy. Například RWE: dvojka na německém trhu má v síti ještě dva reaktory v JE Gundremmingenu, které mají být odstaveny do roku 2021. Tato firma má ještě účast v nizozemské jaderné elektrárně Borssele. Šéf koncernu však jasně prohlásil, že firma RWE nebude investovat do žádných nových jaderných zařízení v Německu ani v zahraničí. Britská dceřinná firma, kterou RWE provozovala společně s E.ONem, aby stavěla nové jaderné elektrárny v Británii, byla minulý týden prodána Japoncům. Protože Německo se rozhodlo pro ukončení jaderné energetiky, chybí firmě kritické množství pracovníků a brzy také know-how, které by zajistilo úspěch firmy v zahraničí.

E.On se formálně s atomem ještě nerozloučil. Jeho mluvčí však zdůraznila: „E.ON nyní nemá žádné projekty staveb nových jaderných elektráren." Před dvěma týdny se tento koncern oficiálně stáhl také z posledního jaderného projektu, stavby finského reaktoru Fennovoima. Také v oblasti výzkumu došlo v E.ONu k obratu: „Další rozvoj jaderně-technických technologií není v součástí našich výzkumných aktivit."

Ani bádensko-württemberská firma EnBW nemá žádné expanzní plány, co se jaderného programu týče. Pouze švédská firma Vattenfall je ochotná v případě potřeby investovat do nových jaderných zařízení v Německu.

http://www.ksta.de/wirtschaft/energiewirtschaft-im--atom--kern-getroffen,15187248,20799030.html

31.10.2012 Dianuke.org

Jaderná elektrárna Koodankulam: dopis ekologického hnutí vrcholným politikům a vládním šéfům Indie:

People's Movement Against Nuclear Energy (PMANE)
Idinthakarai 627 104
Tirunelveli District
Tamil Nadu, India
Phone: 98656 83735; 9842154073
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

The Heads of State/Government
c/o The Embassies (or) High Commissions
New Delhi
India

Vaše excelence,

buďte zdráv. V zastoupení několika miliónů lidí z jižní části Indie se na Vás obracíme, abychom Vás požádali o podporu mírového a nenásilného boje, který již téměř 25 let vedeme proti projektu výstavby jaderné elektrárny Koodankulam (KKNPP). Od srpna 2011 jsme naše nasazení v tomto boji zesílili hladovkami, postními řetězy, masovými protestními pochody atd.

Tento obří jaderný projekt se staví s pomocí ruských půjček a ruské technologie proti vůli a přání místních obyvatel. Indické úřady neuspořádaly veřejné projednání, aby zde získaly náš souhlas
s tímto projektem. Úřady našim lidem nepředložily zprávu EIA, místní evaluační zprávu ani bezpečnostní analýzu. V zemích jako USA, Velká Británie nebo Kanada se takové zprávy běžně zveřejňují na internetu. Po 22 letech našeho snažení jsme dostali nedávno pouze kopii zprávy EIA, která je zastaralá a plná nepřesností a ve které chybí celá řada důležitých informací.

Protože indické úřady na nás zkoušejí různé ohyzdnosti, jako nebezpečné žaloby (např. vzpoura nebo vedení války proti státu), zatýkání, zákaz vycházení nebo jiné druhy zákazů, zastrašovací kampaně, prohlídky domů, fyzické útoky na naše lidi a jejich majetky, nutí nás tato policejní zvůle
a podobné chování k tomu, abychom hledali spravedlnost u mezinárodních společenství. Jaderná energetika je nakonec globálním tématem a její důsledky nemohou být zastaveny národními ani mezinárodními hranicemi. Svět velice dobře ví, že jaderná energetika a programy atomových bomb jsou dvě opačné strany stejné mince. A to je důvod, proč se Mezinárodní společenství staví proti rozvoji jaderné energetiky v některých zemích a obecně požaduje likvidaci jaderných zbraní. Ve skutečnosti se „nuklearismus" stal nebezpečnou ideologií, která korumpuje politiku, ohrožuje demokracii, svobodu a především lidskou existenci na tomto světě. Takto rozsáhlý lidský globální pohled na světovou ekonomiku, politiku a bezpečnost by udělal Mezinárodní agenturu pro jadernou bezpečnost (MAAE) nadbytečnou institucí. Je nejvyšší čas, abychom zrušili MAAE , která má kromě jiného za úkol „podporovat přenos takových technologií a know-how aktivním způsobem do rozvojových států".

Ačkoli se globální jaderný průmysl snaží podporovat jadernou energetiku jako odpověď na globální oteplování a klimatické změny, je Mezinárodnímu společenství velmi dobře známo, že jaderným odpadem zamořená planeta nemůže být odpovědí na znečištěné ovzduší. Kromě toho je naše planeta stále častěji konfrontována s nejrůznějšími přírodními katastrofami. Bylo by tedy odvážné, kdybychom k těmto problémům přidávali ještě další ohrožení a rizika, která souvisí s využíváním jaderné energie.

Nemáme žádné morální oprávnění k tomu, abychom pro své dnešní energetické potřeby ohrožovali budoucnost našich dětí a dalších ještě nenarozených generací nebezpečným uskladněným jaderným odpadem a radioaktivitou zamořenými oblastmi. Je nejenom nemorální, ale také protiprávní, pomáhat mezinárodním koncernům, zkorumpovaným politikům, byrokratům a technokratům, aby vydělávaly peníze na úkor naší planety, jejích budoucích obyvatel a společné budoucnosti.

V situaci, kdy se terorismus rozšířil po celé planetě jako epidemie a hrozí, že se jaderný terorismus brzy stane strašnou realitou, je další výroba jaderných zbraní, podpora jaderných technologií
a rozvoj jaderného materiálu sebevraždou. Věda a technologie jsou důležitými nástroji pro náš pokrok a blahobyt. Pokud ale přitom jsou odsouvány stranou otázky lidských hodnot, morálních principů a politické etiky, pak začínáme trpět božským komplexem a připravujeme si tak vlastní hroby.

http://www.dianuke.org/koodankulam-pmanes-letter-to-heads-of-statesgovernments/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře