Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Energetika - monitoring zahraničních médií 2

  • areva
Francouzská revoluce?
Nová zpráva IPFM ohledně nakládání s vyhořelým jaderným palivem
Mexiko: zemní plyn je levnější než jádro
Francie/ Anglie: EdF posouvá začátek stavby ve Velké Británii
Belgie vystupuje z jádra: nejstarší reaktory se uzavřou v roce 2015
AREVA: propouštění v Německu

 

Francouzská revoluce?

Nuclear Monitor č. 737

Už se o tom mluví několik měsíců, ale zatím jen za „zavřenými dveřmi". Francouzská strana sociálně – demokratická "Parti Socialiste" a francouzští Zelení se neshodli na společném stanovisku k tématu „budoucnost jaderné energetiky". Zelení podpoří kandidáty sociálních demokratů a dostanou za to příslib, že se francouzská závislost na jaderné energetice do roku 2025 sníží z dosavadních 75% na asi polovinu. Pokud by kandidát sociálních demokratů Francois Hollande porazil nynějšího prezidenta Sarkozyho v nadcházejících prezidenstských volbách na jaře příštího roku, mělo by to dalekosáhlé důsledky na státní firmu EdF, která získává dvě třetiny svého provozního zisku v tuzemsku, a to především díky svým 58 jaderným reaktorům.

EdF se stejně potýká s problémy: havárie v jaderné elektrárně Fukušima vedla k tomu, že francouzský elektrárenský koncern bude muset realizovat nová bezpečnostní opatření ve svých elektrárnách, což je spojeno s navýšením nákladů. Také akcie se v průběhu posledního roku propadly o 35%, ačkoli zisky byly relativně dobré a management firmy dostal pochvalu za snížení čistého zadlužení firmy z 34,4 miliard euro na konci roku 2010 na 29,2 miliard euro na konci června 2011. Firma EdF, celosvětově největší producent jaderné energie, zatím oficiálně na plány pana Hollanda nereagoval. Její lobbyistická mašinérie však jede naplno a varuje například, že redukce dodávek elektřiny z jaderných elektráren o 50% by s sebou nesla vícenáklady ve výši 60 miliard euro a milión pracovních míst by se ocitlo v ohrožení v případě, že by se země zcela zřekla jaderné energetiky.

Ve hře samozřejmě zůstává varianta, že pan Sarkozy prezidenstké volby vyhraje nebo že pan Holland své plány zmírní, až bude konfrontován s realitou úřadu. Obě opoziční strany se shodly na tom, že chtějí do roku 2025 uzavřít 24 reaktorů a plánují okamžité odstavení zastaralé jaderné elektrárny ve Fessenheimu. Zelení podporují úplné vystoupení Francie z jaderného programu, zatímco strana sociálně – demokratická požaduje snížení závislosti Francie na jaderné energii do roku 2025 o 50%.

/kráceno/

Financial Times, 15.11.2011 / Bloomberg, 16.11.2011

Nová zpráva IPFM ohledně nakládání s vyhořelým jaderným palivem

Nuclear Monitor 736

"International Panel on Fissile Materials" (IPFM) zveřejnil svou novou zprávu s názvem: "Managing Spent Fuel from Nuclear Reactors: Experiences and Lessons from Around the World".

Zpráva podává přehled strategií a technických požadavků na základě snah o prodloužení provozu jaderných zařízení a likvidaci vyhořelého jaderného paliva z jaderných elektráren v uplynulých 50 letech. Toto úsilí ohledně nakládání a likvidace vyhořelého jaderného paliva bylo analyzováno deseti zeměmi, které jsou zodpovědné za více než 80% jaderně – výrobních kapacit: Kanda, Finsko, Francie, Německo, Jižní Korea, Japonsko, Rusko, Švédsko, Velká Británie a USA.

Studie též podává přehled o technických parametrech, spojených s meziskladováním a transportem vyhořelého jaderného paliva, geologickými úložišťovými lokalitami a požadavky na mezinárodní bezpečnostní předpisy s tím spojené. Vyhořelé jaderné palivo z jaderných reaktorů a silně radioaktivní odpady vzniklé přepracováním paliva pro získání plutonia, musí být skladovány v konečných úložištích tak, aby se minimalizovalo riziko úniků radioaktivity do životního prostředí až na milión let.

PDF verzi výše uvedené zprávy lze stáhnout na: http://www.fissilematerials.org/ipfm/site_down/rr10.pdf abrufbar.

Mexiko: zemní plyn je levnější než jádro

Nuclear Monitor č. 736

Mexiko, s druhou nejsilnější ekonomikou v Latinské Americe a jeden ze tří latinsko-amerických národů, který využívá energii z jádra (další jsou Brazílie a Argentina), ruší plány na stavbu dalších až deseti jaderných reaktorů a bude se soustředit především na stavbu elektráren poháněných zemním plynem, poté co byla v zemi odhalena nová naleziště s touto surovinou. Mexiko původně plánovalo, že do roku 2028 postaví až 10 nových jaderných elektráren, jak je uvedeno v prezentaci firmy CFE z května 2010. Tato státní firma zvažovala čtyři investiční scénáře, aby dlouhodobě zvýšila výrobní kapacity, přičemž ambiciózní plán počítal se stavbou až 10 nových jaderných elektráren.

Země mění „všechna svá rozhodnutí, což má původ v existenci velmi tozsáhlých nalezišť zemního plynu", říká nově zvolený ministr pro energetiku Jordy Herreea v interview z 1.listopadu tohoto roku. Mexiko se bude snažit v následujících letech o soukromé investiční prostředky ve výši 10 miliard dolarů, aby rozšířilo svou dálkovou síť se zemním plynem, dodal ministr Herrera.

Mexický ministr dále plánuje, že země aktualizuje svou energetickou koncepci, kde bude zohledněn vysoký význam zemního plynu. Tato zpráva by měla být předložena v prním čtvrtletí 2012.

„Než najdeme model, pomocí kterého budou obnovitelné zdroje energie ziskovější, je pro nás zatím výhodnější využití zásob zemního plynu," vysvětlil Herrera. „Země má obrovský potenciál, co se týká tozvoje obnovitelných zdrojů energie. Svět obnovitelných zdrojů však trpí kvůli nízkým cenám zemního plynu. Naše vláda tedy musí promyslet, kolik prostředků chce vydat na podporu obnovitelných zdrojů energie."

Bloomberg.com, 3.Novembe 2011

Francie/ Anglie: EdF posouvá začátek stavby ve Velké Británii

Nuclear Monitor č. 736

V Nuclear monitoringu č. 735 jsme zveřejnili článek „UK nuclear programm", ve kterém bylo analyzováno, že dokonce i společnost EdF musí promyslet investice do stavby nových jaderných elektráren ve Velké Británii, ačkoli je EdF jedinou elektrárenskou firmou, která nemá pochybnosti ohledně takových investic do stavby nových jaderných zařízení v Anglii. E.ON, RWE, Centrica a SSE (kde byly investice stornovány) si vzaly čas na rozmyšlení dalších invetic a zahájily interní revizní práce.

28.10.2011, pouhých několik dní po zveřejnění našeho článku, se společnost EdF rozhodla, že odsune stavbu čtyř plánovaných jaderných reaktorů ve Velké Británii, což potrdila zpráva francouzského časopisu „Les Echos". Podle mluvčí společnosti si EdF v souvislosti s následky havárie v japonské Fukušimě bere čas na to, aby zanalyzovala dopady zpoždění výstavby rekaotru ve Flamanville. EdF zveřejní svůj projektový časový plán na podzim, uvedla mluvčí firmy. EdF původně plánovala zahájení stavby prvního reaktoru v roce 2013.

Foxbusiness.com, 28.10.2011

Belgie vystupuje z jádra: nejstarší reaktory se uzavřou v roce 2015

Nuclear Monitor č. 736

Belgické politické strany došly k podmíněné shodě o tom, že do roku 2025 země vystoupí z jaderného programu, pokud bude existovat adekvátní náhrada pro zásobování země elektřinou. Beglei má nyní sedm jaderných reaktorů ve dvou lokalitách – z toho 4 reaktory v Doelu na severu země a 3 reaktory v Tihange na jihu. Tři nejstarší jaderné reaktory mají být uzavřeny do roku 2015, zbytek pak do roku 2025. Tato dohoda potvrzuje rozhodnutí z roku 2003, které však bylo během politických změn v Belgii uloženo do šuplíku. Země je nyní 18 měsíců bez vlády, poté co několikrát ztroskotala koaliční vyjednávání, která následovala po volbách v dubnu 2010. Belgické jaderné elektrárny provozuje společnost Electrabel, která je součástí francouzského komplexu GDF – Suez.

Zdroj: Deutsche Welle, 31.10.2011

AREVA: propouštění v Německu

Nuclear Monitor č. 736

Věci se vyvíjejí nepříliš příznivě pro atomový koncern Areva. Podle německého časopisu Der Spiegel ze dne 20.11.2011 propustí společnost Areva asi 1.300 zaměstnanců v Německu a zavře tam dvě svá pracoviště. Firma zredukuje stav zaměstnanců ve svém hlavním pracovišti v Erlangenu o 20% a také v ostatních pobočkách firmy má v plánu propouštět zaměstnance. Objem tohoto propouštění by tak byl jednou tak velký než původně uváděných 800 nadbytečných míst, o kterých psal francouzský tisk. Na plánované propouštění zaměstnanců v Německu může být nahlíženo jako na „pomstu" za to, že se Německo rozhodlo vystoupit z jaderného programu.

Der Spiegel, 20.12.2011 (http://de.wikipedia.org/wiki/Der_Spiegel)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře