Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropa v roce 2030 bez jaderných elektráren? (+ další jaderné zprávy)

Nová studie: Evropa v roce 2030 bez jaderných elektráren / 
Krize na Krymu: Praha se hádá o dostavbu Temelína / 
Horní Rakousko bojuje na všech frontách proti atomové energii / 
Jaderné škody za více než bilión dolarů / 
Pozvánka na mezinárodní konferenci „Ekonomické limity jaderné energetiky".

  • evropa-v-roce-2030-bez-jadernych-elektraren-dalsi-jaderne-zpravy

Nová studie: Evropa v roce 2030 bez jaderných elektráren

12.3.2014 www.global2000.at

Tato nová studie z března 2014 si klade za cíl, ukázat Evropě cestu k čisté celoevropské energetice a prokázat možné odstoupení Evropy od využití jaderné energetiky už do roku 2030. To vše při současném zachování dlouhodobých klimatických cílů do roku 2050.

Výstup z jádra je možný
Již existující studie ukazují možné odstoupení Evropy od využití jádra do roku 2035. Podle scénáře s názvem „energy [r]evolution" by evropské státy v roce 2030 potřebovaly ještě 78 TWh elektřiny z jaderných elektráren, což by odpovídalo 2,25 celoevropské spotřeby elektřiny. Nyní jsme se této otázce věnovali blíže a zjišťovali, zda by bylo celoevropské odstoupení od využití jádra možné ještě dřív. Analýza, kterou jsme udělali v rámci naší studie, ukazuje, že celoevropské odstoupení od jaderné energetiky je možné již v roce 2030 a chybějící elektřina může být plně nahrazena.

Autoři studie: Gustav Resch, Lukas Liebmann, Michael Lamprecht, Reinhard Haas – Technická univerzita Vídeň/ Energy Economics Group (EEG)
Fabian Pause, Markus Kahles - Nadace Umweltenergierecht (SUER)

Odkaz na studii:
https://www.global2000.at/publikationen/studie-europa-2030-ohne-atomkraftwerke

Krize na Krymu: Praha se hádá o dostavbu Temelína

5.3.2014 OO Nachrichten

Bezohledný postup Ruska na Ukrajině vyvolal uvnitř české vlády spory. Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zdůraznil, že si nedokáže představit, aby se ruská firma podílela na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Rusko pro své zájmy uplatňuje prostředky, které lze považovat za nepřípustné a nepřijatelné," uvedl Stropnický, který zároveň podotkl, že se Rusko posunulo z roviny předvídatelných demokratických států.

Jiří Dienstbier, sociálně demokratický ministr pro lidská práva včera řekl: „Země, která používá vojenskou agresi v zahraniční politice, je pro Českou republiku bezpečnostním rizikem."
Sociálně demokratický premiér Bohuslav Sobotka však včera své ministry umírňoval, když řekl: „Není možné najednou spálit všechny mosty a zrušit všechny obchodní vztahy s Ruskem. To by byl neopatrný krok."

V tendru na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín za stovky miliard korun zůstává vedle vedle americko – japonského Westinghousu i česko - ruské konsorcium MIR 1200.

http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/aussenpolitik/Krim-Krise-Prag-streitet-ueber-Temelin-Ausbau;art391,1322444

Horní Rakousko bojuje na všech frontách proti atomové energii

13.3.2014 OO Nachrichten

Linec/Brusel – Hornorakouští politici budou nadále na všech liniích bojovat proti jaderné energii. Plánují odpovídající kroky v Rakousku, v České republice a na úrovni EU v Bruselu. To je výseldek středečního antiatomového summitu v Linci, kterého se účastnili zástupci všech zemských politických stran a antiatomových sdružení.

Na následné tiskové konferenci, pořádané zelených hornorakouským radním pro životní prostředí Rudim Anschoberem zdůraznili zástupci Zelených, ÖVP, SPÖ a FPÖ politickou jednotu ve „vehementním odmítání" jaderné energetiky.

V boji proti jaderné energetice se zaměří především na její ekonomický aspekt: Plánovaná stavba dvou nových jaderných bloků v Temelíně je ekonomicky nepředstavitelná. Nová česká vláda zastává nově pozici, že podpoří dostavbu jaderné elektrárny Temelín, pokud to bude pro Českou republiku hospodářsky výhodné. Studie Candole and Partners však ukazuje, že pro realizaci záměru dostavby Temelína by byly zapotřebí miliardové subvence, které by vedly ke zvýšení ceny elektřiny pro konečné spotřebitele o 10 až 15%. Česká republika nyní vyváží více elektřiny než je současná produkce celého Temelína. Při odpovídajícím zvýšení efektivity spotřeby elektřiny by stávající výrobní kapacity postačily České republice až za rok 2040.

Horní Rakousko je také připraveno bojovat proti podpůrnému mechanismu contract for difference v případě dostavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point: Stát by platit rozdíl mezi výrobní cenou proudu a prodejní cenou elektřiny na burze, a to po dobu 35 let. S touto „jadernou subvencí" musí ale nejdříve souhlasit i Evropská unie. Horní Rakousko již odevzdalo své nesouhlasné stanovisko, rakouské negativní stanovisko má následovat, informoval Anschober. Proti záměru takto podporovat stavbu nových jaderných elektráren státními dotacemi mají podle Anschobera vystoupit i rakouští výrobci elektřiny, investující do obnovitelných zdrojů energie, s poukazem na porušení pravidel hospodářské soutěže. Pokud by Evropská unie dala souhlas s takovou formou státní subvence stavby nových jaderných elektráren, mohlo by to umožnit také stavbu nových jaderných bloků v Temelíně.

Proto chce Anschober dosáhnout toho, aby rakouští zástupci tuto problematiku tématizovali při následujícím evropském summitu prezidentů a předsedů vlády, který proběhne příští týden v Bruselu. Horní Rakousko také zvažuje podání žaloby pro případ, že by záměr dostal v Bruselu zelenou. Důležitý je přitom podle hornorakouských politiků fakt, že že evropský summit nestanoví pouze závazné klimatické cíle, ale ale i závazné podíly obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny. V opačném případě by se mohl rozvoj jaderné energetiky propagovat jako cesta k redukci skleníkových plynů, varoval Anschober.

http://www.nachrichten.at/nachrichten/politik/landespolitik/Oberoesterreich-auf-allen-Linien-gegen-Atomenergie;art383,1329654

Jaderné škody za více než bilión dolarů

11.3.2014 Ostnabrücker Zeitung

Využívání jaderné energie způsobilo podle informací rozhlasu WDR vyšší hospodářské škody než jakékoli jiné průmyslové odvětví ve světě moderní průmyslové společnosti. Nehody, katastrofy a chybné investice způsobily v uplynulých desetiletích náklady ve výši více než tisíc miliard amerických dolarů (cca. 1,2 – 1,3 biliónů euro), informoval německý rozhlas v úterý.

Největší podíl na těchto škodách měla jaderná havárie v Černobylu z roku 1986 a dále jaderná havárie v japonské Fukušimě z roku 2011 s následnými náklady ve výši 450 miliard dolarů. Další nemalé hospodářské škody, přesahující 500 miliard dolarů, způsobila stavba mnohých jaderných elektráren, které nikdy nebyly uvedeny do provozu, nebo byly provozovány pouze velmi krátkou dobu.

Jako příklady pro takové ztrátové invetice může sloužit stavba rychleho jaderného reaktoru v německém Kalkaru, dále stavba reaktoru v Hamm – Uentropu nebo stavba přepracovny jaderného paliva ve Wackersdorfu. Hospodářské škody převyšující 150 miliard dolarů pouze na území Německa mají na svědomí neproduktivní jaderné projekty, náklady na sanaci konečného úložiště jaderných odpadů v německém Asse a na sanaci škod po těžbě uranu ve Wismutu.

Výsledky studie byly prezentovány hospodářskou redakcí německého rozhlasu WDR v den třetího výročí jaderné katastrofy v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Zde došlo v březnu 2013 při jaderné havárie v důsledku ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami k několikanásobnému tavení aktivní zóny reaktoru a k úniku velkého množství radioaktivního materiálu do životního prostředí. Do dnešního dne se do svých domovů kvůli přetrvávající zvýšené radiaci nadále nemůže vrátit více než 150.000 lidí.

http://www.noz.de/deutschland-welt/politik/artikel/457998/eine-billion-dollar-schaden-durch-atomkraft

Pozvánka na mezinárodní konferenci „Ekonomické limity jaderné energetiky"

13.3.2014 www.nec2014.eu

Milí přátelé,

dovolte nám pozvat Vás na mezinárodní Nuclear Energy Conference 2014 pod názvem „Ekonomické limity jaderné energetiky". Koná se v úterý 29. dubna od 10 hodin ve Smetanově sále Autoklubu ČR v Praze. Cílem konference je za účasti zahraničních i českých expertů diskutovat
omezení, na která naráží vlády i investoři při uvažování o stavbě nových reaktorů nebo rekonstrukci stávajících.

Pozvání na konferenci přijala celá řada zajímavých osobností. Konzultant Mycle Schneider nás provede aktuálním stavem i budoucností jaderné energetiky ve světě. Profesor Stephen Thomas podrobně představí britský model navržený pro podporu výstavby nových reaktorů, který vzbudil naděje i na české straně. Profesor Franz Leidenmühler pak zhodnotí, nakolik jsou takové subvenční mechanismy v souladu s evropským právem.

Na ekonomické aspekty projektu nových reaktorů v České republice se blíže zaměří trojice ekonomických analytiků Ivan Beneš, Michal Šnobr a Jan Ondřich. S profesorkou Claudií Kemfert se podíváme na ekonomické šance německého energetického přechodu. S Rakušany zemským radním pro energetiku Rudim Anschoberem a Michaelem Naglem zase na proměny, kterými prochází energetika v Horním Rakousku.

Konferenci bude moderovat novinář Jan Bumba. V programu je vyčleněn prostor na diskusi jednotlivých bodů a je zajištěno tlumočení. Kompletní program a další podrobnosti najdete na webových stránkách http://www.nec2014.eu .

Na setkání se těší

Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky
Edvard Sequens - Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
Karel Polanecký - Hnutí DUHA

http://www.nec2014.eu/index.php?lang=cz

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře