Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Fukušima: děti trpí rakovinou štítné žlázy (+ další jaderné zprávy)

Anschober o dostavbě Temelína: nakonec rozhodne Brusel – bez povolení miliardových subvencí nebude dostavba možná / 
U havarované jaderné elektrárny Fukušima se opět pěstuje rýže / 
Jaderná elektrárna Fukušima zostřila boj proti stronciu / 
Fukušima: děti trpí rakovinou štítné žlázy.

  • fukusima-deti-trpi-rakovinou-stitne-zlazy-dalsi-jaderne-zpravy

Anschober o dostavbě Temelína: nakonec rozhodne Brusel – bez povolení miliardových subvencí nebude dostavba možná

Linec - jak se dalo očekávat, jaderná lobby v České republice se po zrušení temelínského tendru nevzdává a ohlašuje každý týden v českých médiích svůj comeback. Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober k tomu říká: „Není to opravdu překvapující a pouze to potvrzuje mé varování, že debaty kolem rozšíření jaderné energetiky v Čechách ještě brzy neskončí. Česká republika má velmi silnou a politicky velmi silně zakotvenou jadernou lobby, jíž jde o její další existenci a tím o hodně peněz. Proto musíme nadále velmi důsledně pokračovat v naší hornorakouské cestě: to znamená informovat českou veřejnost ekonomické nevýhodnosti jaderné energetiky, navazovat nová spojenectví s rostoucí části české politiky a průmyslu na tomto základě, a v dalším kroku nová energetická partnerství mezi Rakouskem a Českou republikou s těžištěm v úsporách energie díky energetické efektivitě. Taková energetická partnerství již připravujeme."

Nejdůležitější hlavní rozhodnutí však přijde na podzim od Evropské hospodářské komise: ta bude rozhodovat o miliardových subvencích pro britský projekt jaderné elektrárny Hinkley Point. Pokud Brusel bude tyto subvence i přes jejich neslučitelnost s evropskými pravidly hospodářské soutěže akceptovat, dá se počítat s novým rozhodováním české vlády o dostavbě Temelína v roce 2015. Pokud Evropská komise britské plány zastaví, bude celá diskuse o stavbě nových jaderných bloků v Čechách ukončena, protože bez státních dotací není dostavba Temelína možná.
/kráceno/

http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20140609_OTS0043/anschober-zu-temeln-ausbau-bruessel-wird-entscheiden-ohne-erlaubnis-einer-milliardensubvention-kein-atomausbau

U havarované jaderné elektrárny Fukušima se opět pěstuje rýže

Tři roky po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima se pouhých několik kilometrů od havarovaných reaktorů opět pěstuje rýže pro japonský trh. A od tohoto týdne se vypouští mírně radioaktivní voda z jaderné elektrárny do moře.

Město Namie se stalo prvním opuštěným městem na světe, které je možno si prohlédnout online. Díky interaktivní mapě Googlu navštěvují toto město, ze kterého byli před třemi lety v důsledku jaderné havárie ve Fukušimě, evakuováni všichni jeho občané, desítky tisíc lidí a pomocí internetu chodí opuštěnou nákupní třídou v centru města. Namie leží pouhých 10 kilometrů od havarované Fukušimy. Hodnoty, které zde byly naměřeny, patří k nejvyšším naměřeným hodnotám vně areálu elektrárny. Kamery Googlu návštěvníkům ukazují zemětřesením zničené domy a pole, na kterých stále ještě leží trosky po vlně tsunami. Na některých místech zůstalo město nedotčené. Ale některé jeho malé části jsou již dekontaminované a přes den pro obyvatele otevřené. Pouze přenocovat zde nesmí.

Zemědělci teď zaseli po dlouhé době novou rýži. „Už jsem se skoro vzdal naděje, že zde budu moci rýži ještě kdy vysadit," raduje se 75-letý zemědělec, který společně se svým bývalým 60-letým sousedem vysadil první semena rýže na své pole. Protože oba zemědělci nesmí ve městě přenocovat, každý den 2 hodiny na svá pole dojíždějí. Když bude sklizená rýže na podzim vykazovat hodnoty v povolených mezích, mohou ji moci zkonzumovat.

V dalším, zcela evakuovaném městě u Fukušimy, Tomioce, vzdáleném necelých deset kilometrů od elektrárny, chce skupina zemědělců dostat svou vypěstovanou rýži poprvé po havárii na japonský trh. Poté, co v loňském roce byly hodnoty jimi vypěstované rýže hluboko pod povolenými hodnotami, získali zemědělci oficiální povolení pro prodej rýže po letošní sklizni pro japonský trh.

http://www.noz.de/deutschland-welt/vermischtes/artikel/477642/reisanbau-bei-fukushima-drei-jahre-nach-atomunfall

Jaderná elektrárna Fukušima zostřila boj proti stronciu

Tokio – Radioaktivní voda zůstává nadále hlavním problémem při likvidačních pracích v havarované japonské jaderné elektrárně Fukušima. Zařízení, které má filtrovat 62 ze 63 radioaktivních izotopů, od svého uvedení do provozu v březnu letošního roku stále vypadává. To je velký problém, protože radioaktivní záření z velkého množství vody uskladněné v areálu elektrárny ohrožuje zdraví 3.000 lidí, kteří každý den v areálu havarované elektrárny pracují. Pod tlakem japonské vlády nakonec provozovatel zařízení, firma Tepco, sahá po pomoci ze zahraničí.
Japonská firma Tepco totiž pověřila kalifornskou společnost Kurion, aby do léta postavila systém pro likvidaci stroncia v 340.000 tunách vody, skladované v areálu japonské elektrárny Fukušima. Firma Kurion již těsně po havárii dodal do fukušimského areálu zařízení na čištění chladicí vody.

Stroncium-90 je vedle cesia jeden z nejnebezpečnějších izotopů, protože má podobné chemické vlastnosti jako kalcium a dostane se do kosti a do krvetvorné kostní dřeně, kde dále září. K možným následkům jeho působení v těle patří rakovina kosti a leukémie.

http://www.japanmarkt.de/2014/06/10/wirtschaft/akw-fukushima-verschaerfter-kampf-gegen-strontium/

Fukušima: děti trpí rakovinou štítné žlázy

U 50 japonských dětí z prefektury Fukušima byla v poslední době provedena operace štítné žlázy. Tato informace vyplývá ze zprávy Fukushima Health Management ze dne 19.května 2014. U dalších 39 dětí byly na biopsii nalezeny podezřelé nálezy, ukazující na rakovinu štítné žlázy, a budou se muset ještě operovat. Dá se očekávat, že počet případů dětské rakoviny štítné žlázy se bude nadále zvyšovat, protože výsledky jsou zatím známé u pouze 78% dotčených dětí a ještě u zhruba 400 dětí s podezřelými výsledky z prvního vyšetření nejsou k dispozici výsledky následných detailních vyšetření. Japonské statistiky výskytu rakoviny štítné žlázy z minulých let v odpovídající věkové skupině vykazují běžně pouze méně než jeden případ na rok.
Pro IPPNW jsou tyto výsledky velmi znepokojivé. Tato lékařská organizace ve svém dnes zveřejněném komentáři analyzuje, jak zpráva Odborné komise Spojených národů pro zkoumání důsledků radioaktivního záření (UNSCEAR) systematicky bagatelizuje zdravotní následky jaderné havárie.

Na základě kolektivní dávky záření pro obyvatele Japonska po radioaktivním spadu po havárii ve Fukušimě, uvedené ve zveřejněné zprávě UNSCEAR, počítají členové IPPNW v následujících desetiletích s cca. 1.000 případy onemocnění rakovinou štítné žlázy v důsledku radioaktivního záření a s dalšími 4.300 až 16.800 případy onemocnění rakovinou jiného typu v důsledku radioaktivního záření. „Tyto předpovědi mohou být jen tak přesné, jak přesné jsou údaje a data, ze kterých vycházíme," dodává Dr. Alex Rosen, vedoucí autor analýzy a člen představenstva IPPNW.
Komentář IPPNW a zpráva UNSCEAR v angličtině k následkům fukušimské havárie jsou k nalezení na:

http://www.fukushima-disaster.de/information-in-english/maximum-credible-accident.html

Zdroj: http://oizp.cz/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře