Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Fukušima stojí Japonsko každý rok miliardy + další zprávy z energetiky

Bavorsko má 40% zelené elektřiny

Fotbalisté proti jaderné energii: němečtí fotbalisté nosí trikoty s nápisem proti belgické jaderné elektrárně

Japonsko: návrat k jaderné energii

Fukušima stojí Japonsko každý rok miliardy

  • fukusima-stoji-japonsko-kazdy-rok-miliardy-dalsi-zpravy-z-energetiky

 

 

---------------

 

Bavorsko má 40% zelené elektřiny

10.11.2016 Passauer Neue Presse





Téměř 40 procent elektřiny v Bavorsku pocházelo v loňském roce z obnovitelných zdrojů energie. Jedná se o rekordní hodnotu, jak v úterý sdělil Statistický úřad ve Fürthu. Celkově se v Bavorsku vyrobilo 86.200 gigawatthodin elektřiny. Bylo to 2,3% méně než v předchozím roce, což se dá připisovat sníženému objemu výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Obnovitelné zdroje energie zato vyrobily během loňského roku o 7,8% elektřiny více než v roce předchozím. Nárůst ve výrobě zaznamenaly především větrné elektrárny, ale i biomasa a fotovoltaika.

Nejdůležitějším obnovitelným zdrojem energie zůstaly s podílem 13% nadále vodní elektrárny, sluneční elektrárny pak dosáhly téměř stejného podílu na výrobě elektřiny. Zemní plyn měl loni v Bavorsku 11%-ní podíl na výrobě elektřiny, černé uhlí 5%. Snížila se výroba elektřiny z jaderných elektráren a dosáhla v loňském roce v Bavorsku 42,5% (zatímco v roce 2014 byl její podíl na výrobě elektřiny ještě 48%).

 

http://www.pnp.de/nachrichten/bayern/2288575_40-Prozent-des-Stroms-aus-Bayern-ist-gruen.html

 

 



Fotbalisté proti jaderné energii: fotbalisté nosí trikoty s nápisem proti belgické jaderné elektrárně

11.11.2016 Badische Zeitung

 

Fotbalové týmy vyjadřují svůj názor: při hře v rámci regionální ligy Alemannia Aachen proti 1.fotbalovému klubu Kolín II. hráli hráči obou týmů s trikoty, které na sobě měly nápisy proti belgické jaderné elektrárně Tihange.

Při svých cestách autem městem Aachen (německé Cáchy) si Christian Steinborn všímal nápadných vytištěných nápisů proti zastaralé jaderné elektrárně v Tihange v belgickém sousedství. „V mnoha oknech visí cedule s nápisem Stop Tihange. V Cáchách je toto téma velmi aktuální,“ řekl předseda dozorčí rady místního fotbalového klubu Alemania, který své dojmy z města otiskl i do svých pracovních dní. Tak při společné cestě Cáchami se svým kolegou z grémia Oliverem Lavenem vznikl nápad ohledně protestní akce, kterou realizovali při hře regionální ligy proti 1.fotbalovému klubu Kolín II tuto sobotu.

Na dresech obou týmů tentokrát nebyly nápisy se jmény sponzorů fotbalových klubů. Místo nich měli fotbalisté na svých dresech nápis Stop Tihange. Steinborn, který je právníkem, říká: „Tato akce není politickým stanoviskem, ale vyjádřením názoru společnosti.“

Akci podpořil i druhý tým, z Kolína, ačkoli u nich téma Tihange není tak aktuální jako v Cáchách. Kapitán fotbalového týmu z Cách Timo Staffeldt, který má od loňského roku podepsanou smlouvu s týmem z Cách, pochází z Kolína. Proto ví, že kolínské občany belgická jaderná elektrárna Tihange nezajímá tolik jako obyvatele Cách, které jsou belgické elektrárně o 60 km blíž. „V Kolíně toto téma také plní média, ale ne tolik jako v Cáchách,“ říká Staffeldt a hned dodává: „Osobně si myslím, že to přímo souvisí se vzdáleností od elektrárny. Kdyby v Tihange došlo k havárii, přímo by se to dotklo Cách a do Kolína by to došlo pouze v oslabené formě.“

Aktuální studie Institutu pro bezpečnost a rizika Univerzity Vídeň, jejíž zpracování si zadal městský region Cáchy, a která byla představena veřejnosti koncem října letošního roku, však ukázala, že by se v případě havárie v belgickém Tihange zvýšilo radioaktivní zatížení regionu až daleko do Severního Prýní - Westfálska trojnásobně. Pravděpodobnost takového scénáře je v případě těžké havárie cca. 30%-ní. V případě nejhoršího scénáře by musela být oblast okamžitě evakuována.

V případě těžké havárie v Tihange by byl Kolín postižen stejně jako Cáchy,“ říká Christian Steinborn.

/mírně kráceno/

 

http://www.badische-zeitung.de/f-allgemein/fussballer-tragen-trikots-gegen-belgisches-atomkraftwerk--129706396.html

 

 



Japonsko: návrat k jaderné energii

9.11.2016 RT Deutsch



Japonská komise pro jadernou energii rozhodla, že budou uvedeny do provozu další dva jaderné reaktory, tentokrát v jaderné elektrárně Genkai na ostrově Kjúšú. Agentura Bloomberg informovala o tom, že tyto jaderné reaktory, které byly odstaveny v roce 2011 po havárii v japonské Fukušimě, odpovídají nově zavedeným bezpečnostním normám. K obnovení provozu těchto reaktorů musí dojít během jednoho měsíce od ukončení veřejné diskuse.

Ke katastrofě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiči 11.března 2011 došlo v důsledku zemětřesení a následné vlny tsunami. Ta způsobila poškození tří jaderných reaktorů a uvolnění radioaktivního materiálu do životního prostředí. Tato jaderná havárie je považována hned za černobylskou katastrofou z roku 1986 za druhou nejzávažnější jadernou havárii v dějinách lidstva. V důsledku tsunami tehdy přišlo o život cca. 15.000 lidí, v důsledku radioaktivního ozáření zemřelo od té doby asi 3.200 Japonců.

 

https://deutsch.rt.com/newsticker/42970-japan-ruckkehr-zur-atomenergie/

 

 



Fukušima stojí Japonsko každý rok miliardy

25.10.2016 Zeit online

 



Náklady spojené s následky jaderné havárie v japonské Fukušimě se mají podle prognóz japonské vlády v budoucnu několikanásobně zvýšit. Zatímco nyní investuje Japonsko do likvidace následků fukušimské havárie ročně kolem 700 miliónů euro, mají se tyto náklady v budoucnu zvýšit až na několik miliard euro ročně. Informoval o tom japonský ministr hospodářství Hirošige Seko. Provozovatel havarované jaderné elektrárny počítá s tím, že likvidace jaderné elektrárny bude trvat ještě několik desetiletí.

Tato čísla připravoval ministr Seko pro komisi, která měla sestavit finanční plán pro provozovatele Fukušimy, firmu Tepco. Ta byla po havárii ve Fukušimě postavena pod státní dozor. V uvedených číslech podle japonského ministra přitom nejsou zahrnuty náklady na vyjmutí roztaveného paliva, která má začít v letech 2018 nebo 2019.

Japonská vláda proto nyní zvažuje další postup, aby bylo dostatečně zajištěno financování likvidace důsledků fukušimské havárie. Zvažuje se rozdrobení firmy Tepco na několik částí a jejich prodej, další variantou je také spojení energetického koncernu s ostatními japonskými koncerny, provozující jaderné elektrárny. Ty se však těmto plánům brání.



http://www.zeit.de/politik/ausland/2016-10/nuklearkatastrophe-fukushima-japan-kosten-folgen



PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře