Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Hnutí Duha a Calla: Česko nepotřebuje další reaktory

  • dukovanyx
Nepřiměřeně vysoké investiční náklady by si vyžádala výstavba dvou nových reaktorů v Temelíně. V době, kdy Česku nehrozí nedostatek elektrické energie, považují Hnutí DUHA a Calla za zbytečnou stavbu nových jaderných bloků, která zvýší vývozy elektřiny firmy ČEZ. Navíc už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 %. Číslo odpovídá roční produkci elektřiny dvou současných reaktorů v Temelíně. Ekologické organizace tak reagují na zahájení veřejné zakázky největší tuzemské elektrárenské společnosti.
Závěrečná zpráva Nezávislé energetické komise zřízená při Vládě České republiky uvádí cenovou relaci nákladů na stavbu nových atomových reaktorů ve výši 3000 euro na každý instalovaný kilowatt. Při současném kurzu by to znamenalo, že projekt ČEZ - v žádosti o posouzení vlivů na životní prostředí uvažoval o 3 400 MW - přijde na 273 miliard korun. Předpovědi energetických společností a ratingových agentur z roku 2008 jsou ještě pesimističtější a pohybují se v intervalu 3790 až 6060 euro/kW. Cena projektu by se tak mohla vyšplhat až na 551 miliard korun.
Obě ekologické organizace při této příležitosti upozorňují, že jaderná energetika je odvětví, které je i po více než padesáti letech existence závislé na různých formách státní podpory: garance za úvěry, daňové úlevy, pomoc v ekonomických nesnázích, financování různých částí palivového cyklu a podobně. Největší skrytou dotací na výrobu elektřiny jaderným štěpením je takzvaná omezená odpovědnost provozovatelů za škody, které může havárie atomového reaktoru způsobit.
Nevyřešená zůstává také problematika jaderného odpadu. Další reaktory znamenají tisíce tun vyhořelého jaderného paliva navíc, aniž by bylo jasné, kde skončí ten stávající. Stát zatím nebyl schopen najít dohodu s obcemi s vhodným geologickým podložím na umístění hlubinného úložiště.
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl: „Jaderná energetika není úplně marginální. Ale rozhodně není a nebude hlavním řešením našich energetických problémů. Energetická efektivnost dává České republice nesrovnatelně větší možnosti: zvýšením energetické efektivity v průmyslu lze snížit naši spotřebu o ekvivalent dnešního Temelína. Pouhé dvě rozestavěné atomové elektrárny v Evropě napovídají, že doba megaelektráren skončila. Chce-li však ČEZ vést debatu o reaktorech, dobrá. Ale první nutnou podmínkou je zavedení plné odpovědnosti za případné škody, které jaderné elektrárny ČEZ způsobí."
Edvard Sequens ze sdružení Calla sdělil: „Hrozící stavba nových reaktorů v JE Temelín především posílí již tak dominantní pozici firmy ČEZ v české elektroenergetice. Žádoucí cesta k bezpečné energetice, tedy malým, pružným a bezpečným zdrojům v blízkosti spotřeby se tak notně oddálí."
- Hnutí Duha / sdružení Calla

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře