Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jsou Rakušané hlupáci, nebo pokrytci?

Rakousko s velkou slávou zavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu. Aktivisté se mohou utleskat. Asi aby přehlušili fakt, že země musí dovážet elektřinu mj. i z našich uhelných a jaderných elektráren.

  • jsou-rakusane-hlupaci-nebo-pokrytci

Pro ekologické aktivisty má být Rakousko naším vzorem. Přesně to ukazuje, jak aktivisté přemýšlejí (pokud se to tak dá v jejich případě nazvat). Náš jižní soused totiž nezavřel svou poslední uhelnou elektrárnu v okamžiku, kdy za ni má náhradu. Ani náhodou. Rakousko musí spoustu elektřiny dovážet, v zimních měsících jde až o 70 procent. O tom se ale nemluví, místo toho doprovodili politici uzavření elektrárny proklamací, že do roku 2030 se bude veškerá elektřina v Rakousku vyrábět z obnovitelných zdrojů.

Takže popořádku. Rakousko má samozřejmě pro rozvoj obnovitelných zdrojů dobré podmínky, mnohem lepší než třeba Česká republika. Zejména pokud jde o vodní elektrárny, protože obrovskou část země tvoří hory. Je tu však jedno velké ALE. Problémem je totiž sucho, které již řadu let výkon vodních elektráren snižuje. Největší část rakouské produkce z obnovitelných zdrojů tak představuje pálení biomasy. Tento zdroj obsahuje ALE ještě o něco víc.

Obří dotace na obnovitelné zdroje energie v řadě členských zemí EU totiž vedly k obrovskému nárůstu využívání biomasy. Průmyslový proces kácení lesů za účelem výroby dřevěných pelet dosáhl měřítka mnoha milionů tun ročně a zahrnuje přepravu na vzdálenosti v řádech tisíců km. Dochází tak doslova k drancování lesů, které rozhodně nestíhají znovu dorůstat. Expertní rada evropských akademií (EASAC) na životní prostředí dokonce opakovaně poukazuje na to, že klimatické dopady v současnosti rozsáhlého nahrazování uhlí lesní biomasou (zejména při dovozu) mohou zvyšovat riziko, že budou překročeny cíle Pařížské dohody. Jinými slovy, rozdáme dotace, vydrancujeme lesy a emise neklesnou.

Vyhlídky tak nejsou zdaleka tak růžové (nebo zelené). Hlavně je ale nyní Rakousko závislé na dovozu elektřiny ze zahraničí, která pochází primárně ze zdrojů, které jsou v Rakousku nenáviděny, tedy z jádra a uhlí. Opravdu by mě zajímalo, jestli jsou Rakušané spíš hlupáci, nebo pokrytci. Možná obojí.

Za dováženou elektřinu totiž nepochybně platí víc, než kdyby si ji vyráběli sami. A bude ještě mnohem hůř, protože v Evropě bude již brzy kvůli zelenému šílenství elektřiny nedostatek. A pokud si někdo v Rakousku myslí, že se emise zastavují na hranicích, tak se velmi mýlí. Klima je globální záležitost. A zatímco Rakousko slavně zavřelo svou poslední uhelnou elektrárnu, aby tím ještě zvýšilo závislost na dovozu, v dalších 60 státech světa naopak nové uhelné elektrárny stavějí.
Autor: Marek Hurt

Zdroj: https://marekhurt1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750071

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře