Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Monbiot: Tady je váš projev, pane Obamo

  • barack-obama
Zdá se, jako by všichni čekali, až někdo udělá krok jako první. A všichni vědí, kdo by to měl být. Vzhledem k velikosti a významu Spojených států a morální autoritě investované do jejich současného prezidenta, je to Barack Obama a jedině Barack Obama, kdo může zachránit vyjednávání o klimatu z pochmurného handrkování, do nichž se propadly. Ve snaze ušetřit mu starosti, napsal jsem mu projev, který by mohl celé rozhovory proměnit v úspěch.

„Vaše výsosti, dámy a pánové,

Každý v tomto sále musí čelit hlasům, které nás vyzývají, abychom nic nedělali. Existují tací, jejichž okamžité zájmy by přijetím nutných akcí byly ohroženy. Existují tací, kteří se nechtějí postavit tváří v tváří nepohodlným pravdám, o nichž musíme jednat. Hrozba klimatického zhroucení ale překračuje obvyklé politické požadavky.

Všichni z nás, kdo jsme byli zvoleni  do nejvyšších funkcí, sníme o tom, že bychom mohli udělat, co je správné a nejen to, co je výhodné. Všichni sníme stát se státníky a nejen politiky. Když se ale takové příležitosti naskytnou, až příliš často je potopíme. Nesmíme ale připustit, aby se to opakovalo i tentokrát.

Většina z nás se shodla na konečném cíli: zabránit, aby globální oteplování překročilo hranici dvou stupňů. Neměly by to ale být chudé země, kdo má bohatému světu připomínat, co tvrdí jeho vlastní vědci. Ani ty nejsmělejší návrhy na snížení emisí, které bohaté země předložily, totiž tohoto cíle nedosáhnou. Naopak, ve skutečnosti podle všeho přispějí k růstu teploty o tři až čtyři stupně a ohrozí tak ve světě bezpočet lidí.

Proto jsem sem přijel - abych navrhl dvě strategie, které mohou vyřešit cíle popsané našimi vědci. A tento je první. Tímto oznamuji, že Spojené státy do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o 50 procent oproti úrovni z roku 1990. Zavazuji se k tomuto snížení bez ohledu na to, jak se k němu postaví jiné země, ale vyzývám vás, abyste se mnou v tomto ohledu začali soutěžit. Měli bychom se pokoušet se navzájem trumfovat, a ne si navzájem podrážet nohy.

Připouštím, že ani tento závazek ještě nezaručuje, že zůstaneme pod dvoustupňovou hranicí. Případné globální teploty budou určovány hromaděním kysličníku uhličitého v atmosféře. Nejlepší vědecké studie konstatují, že si můžeme dovolit spálit maximálně 60 procent uhlíku uloženého v nynějších světových rezervách fosilních paliv. Bezpečnější by ale bylo využití jen ze 40 procent.

Až se vrátím domů, vytvořím speciální skupinu, aby určila které zásoby fosilních paliv v USA zůstanou netknuty v zemi. A vytvořím také pracovní skupinu, aby určila projekty ochranářské a projekty obnovitelné energie, které by vzniklý výpadek pokryly.

Tyto postupy před Spojené státy postaví zásadní výzvy. Moje země s jejím bohatstvím a hlubokými zásobárnami vynalézavosti a podnikavého ducha, je pro takovou výzvu uzpůsobena lépe než kterákoli jiná. Když Spojené státy vstoupily do druhé světové války, nebyly na výzvy nepřátel připraveny. Během šesti měsíců jsme ale zcela proměnili naši ekonomiku. Už v polovině roku 1942 už více než tisíc amerických automobilek vyrábělo zbraně. Ford zakrátko dokázal spouštět z výrobních linek jeden bombardér B24 každých 63 minut. A General Motors trvalo jen 90 dní od nápadu k realizaci, než začalo vyrábět obojživelná vozidla.

Dnes potřebujeme obdobnou technologickou revoluci. A stejně jako v roce 1941, i dnes ji zvládneme, a s pomocí moderních metod a materiálů dokonce i rychleji. Spojené státy, které byly dlouho v čele všech světových technologických revolucí, už nebudou stát stranou nejdůležitějších závodů dneška.

Transformace, kterou jsem právě oznámil, nebude bezbolestná. Někteří lidé přijdou o práci, některé firmy přijdou o hodnotu svých investic. Stejně jako u všech podobných revolucí ale nakonec vznikne více pracovních míst než jich bude zrušeno.

Nedělám si iluze o odporu, který mé návrhy vyvolají. Bude to politická bitva mého života. Vím ale, že je to bitva hodná vybojování. Pokud se jí vyhnu, budoucí generace mi to nikdy neodpustí, stejně jako neodpustí nikomu v tomto sále, že se nedokázal postavit této největší výzvě. Toto je bitva, kterou dlužíme svým dětem a jejich dětem. Nastal čas dělat nikoli to, co je výhodné, ale to, co je správné."

 

Mohl by to pronést? Měli bychom doufat, že ano. Stejná příležitost už se mu naskytnout nikdy nemusí.

 

Převzato z autorova webu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře