Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nejdůležitější zprávy z oblasti jaderné energetiky

Austrálie: Lokalita Koongarra je definitivně ochráněna před těžbou uranu;
Francie: Jaderná havárie by stála více než 400 miliard euro;
Bulharsko: Projekt jaderné elektrárny Belene je definitivně odpískaný;
„Když odstavíme Temelín, bude ve Vídni tma" - reakce z Rakouska;
Petice Evropskému parlamentu.

  • nejdulezitejsi-zpravy-z-oblasti-jaderne-energetiky

Austrálie: Lokalita Koongarra je definitivně ochráněna před těžbou uranu

Nuclear Monitor 757

Zákonodárství v australském parlamentu konečně definitivně začlenilo lokalitu Koongarra do Národního parku Kakadu ve spolkovém státě Northern Territory )(Severní teritorium. Toto rozhodnutí podpořily obě velké strany a Zelení.

V lokalitě Koongarra chtěly těžební podniky, naposledy francouzská Areva, začít s těžbou uranu. Vláda se ale nakonec shodla, že se postaví za přání mluvčího místních původních obyvatel (Aboridžinců) v regionu Jeffreyho Lee. Těžba uranu ve stávajících uranových dolech Ranger v Severním teritoriu, nacházejících se na území, které bylo s Národního parku Kakadu vyčleněno, však bude nadále pokračovat. Od roku 1997 až do roku 2003 vedli původní obyvatelé Mirarru nakonec úspěšný boj za zastavení těžby uranu v blízkých uranových dolech Jabiluka.

Další informace: http://de.wikipedia.org/wiki/Ranger-Uran-Mine

Francie: Jaderná havárie by stála více než 400 miliard euro

Nuclear Monitor 757

Havárie jaderného reaktoru podobných rozměrů jako ta v japonské Fukušimě by mohla stát Francii více než 400 miliard euro, uvádí nová studie Francouzského institutu pro radiační ochranu a jadernou bezpečnost (IRSN). Zpráva dále uvádí, že větší nehoda v jednom z 58 ve Francii provozovaných reaktorů, při které by došlo ke kontaminaci životního prostředí, by vzala domov 100.000 obyvatel Francie, způsobila velké škody na úrodě a masivní výpadky elektřiny.

Další informace najdete na: http://www.nucnet.org/all-the-news/2013/02/08/nuclear-accident-in-france-could-cost-more-than-eur-400-billion-says-irsn

Bulharsko: Projekt jaderné elektrárny Belene je definitivně odpískaný

27.2.2013 APA.at

Vídeň – V bulharském parlamentu se dnes definitivně rozhodlo o kontroverzním projektu stavby jaderné elektrárny v Belene – silná většina bulharských poslanců hlasovala pro zastavení tohoto projektu. Reinhard Uhrij, jaderný expert společnosti Global 2000 k potěšením řekl: „Dnešní hlasování v bulharském parlamentu je vítězstvím inteligence nad propagandou, která chtěla namluvit občanům Bulharska, že tento zastaralý projekt jaderné elektrárny z doby sovětské éry bude ekonomicky výhodný."

V Bulharsku nedávno k otázce projektu Belene proběhlo celostátní referendum, ke kterému však přišlo pouhých 22% oprávněných voličů. Protože bylo referendum z důvodu nízké účasti voličů neplatné, přišel na řadu bulharský parlament, aby o tomto jaderném projektu hlasoval: 114 poslanců se vyjádřilo pro zastavení projektu Belene, pouze 40 poslanců chtělo pokračovat v projektu.

„Tím je atomový zombie Belene, nacházející se v seismicky aktivní oblasti, konečně smeten ze stolu. Je ale možné, že Bulhaři nyní budou chtít tento již objednaný a zaplacený reaktor zakomponovat do stávajícího jaderného komplexu Kozloduj, kam přispívá Evropská unie částkou 850 miliónů euro za likvidaci již odstavených ruských reaktorů," dodává Uhrig.

„Když odstavíme Temelín, bude ve Vídni tma" - reakce z Rakouska

20.2.2013 Krone.at

Rakouský odpor proti kontroverzní české jaderné elektrárně Temelín se opět postaral o napětí v česko – rakouských vztazích. Také Rakousko dováží elektřinu z českého Temelína, řekl kriticky na adresu Rakouska český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Hrozil tím, že by ve Vídni zhasla všechna světla, kdyby se Česko rozhodlo svou jadernou elektrárnu na jihu republiky odstavit.

Provozovatel rakouské sítě vysokého napětí APG (Austrian Power Grid) a společnost Greenpeace takový blackout vyloučily.
„Pokud chce Rakousko udělovat České republice rady ohledně Temelína, pak ho jednoduše odstavíme. A můžu vám garantovat, že ve Vídni nastane tma,2 řekl podle českých mediálních zpráv Kuba na hospodářském fóru v Praze. Plánované rozšíření JE Temelín o dva nové bloky pak obhajoval jako „investici do rodinného stříbra". „Pokud chce být Česká republika z hlediska energetické bezpečnosti nezávislá, pak představuje jaderná energetika jedinou možnou alternativu," dodal Kuba.

Že by v případě avizovaného odstavení Temelína nastala tma ve Vídni, se nemusí Rakousko podle společnosti Greenpeace obávat. „Podíl jaderného proudu na rakouském mixu elektřiny je nižší než 4%," vysvětlila Julia Kerschbaumsteiner, mluvčí pro jadernou oblast společnosti Greenpeace. A od roku 2015, kdy začne v Rakousku platit nový zákon o zákazu dovozu jaderné elektřiny do země, si bude moci Česká republika svůj proud z jaderných elektráren ponechat zcela pro sebe. „Na hrozbu českého ministra, že odstaví Temelín, nezbývá než odpovědět: ano, prosím," dodává mluvčí Greenpeace.

Výroky ministra Kuby postrádají jakýkoli energeticko – hospodářský a technický základ, sdělila společnost APG, provozovatel rakouské přenosné sítě. Temelín podle ní nemá jakoukoli relevanci pro systémovou stabilitu Rakouska. Právě na východě Rakouska jsou vysoké výrobní kapacity (termické elektrárny, výrobní kapacity na Dunaji, větrné elektrárny).

Jako „směšné výhrůžky Rakousku" označuje výroky Kuby šéf rakouské strany BZÖ Josef Bucher. „Odstavte svou poruchovou jadernou elektrárnu v Temelíně a já vám garantuji, že nejenom nezhasnou nikde v Rakousku světla, naopak že si všichni občané naší země konečně vydechnou. Teď prosím splňte své sliby a uzavřete jadernou elektrárnu v Temelíně," dodal šéf oranžových.

„Když dojde Čechům jejich energeticko – politické světlo v Temelíně, Vídeň se určitě nezhasne," řekl mluvčí pro energetiku další rakouské politické strany FPÖ Norbert Hofer. Označil výroky ministra Kuby jako neopodstatněné a nemístné. Výroky o tom, že by chtěla Česká republika zastavit Temelín jsou podle něj stejnou pohádkou jako tvrzení ČR, že jaderná energetika je garantem energetické bezpečnosti, dodal Hofer.
V lokalitě Temelín na jihu Čech se má postavit třetí a čtvrtý blok. V průbehu tohoto roku má výt proto v rámci probíhajícího výběrového řízení vybrán dodavatel zařízení a podepsána smlouva s ním. České ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko s tímto záměrem v lednu tohoto roku. Rozhodnutí vyvolalo především v Horním Rakousku velké pobouření, země oznámila, že proti tomu podnikne příslušné právní kroky.

http://www.krone.at/Nachrichten/Wenn_wir_Temelin_abschalten._wird_es_in_Wien_dunkel-Tschechien_droht_-Story-351754

Petice Evropskému parlamentu

Za celoevropské jednotné povinné ručení za škody způsobené jadernou havárií.

My, níže podepsaní občané Evropské unie, vyzýváme Evropský parlament, aby uložil Evropské komisi připravit návrh, který stanoví povinnost provozovatele ručit za své jaderné zařízení na území Evropské unie, a sice ve výši minimálně 400 miliard euro za každý z těchto reaktorů.

Možnost podepsat petici máte zde:
http://www.petice24.com/?kategoria=kaikki&sarake=lisayspaivamaara&jarjestystapa=desc&start=0

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře