Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Riskantní hra Evropské unie se stavbou nových jaderných elektráren (+ další jaderné zprávy)

Rusko: finanční pokuta pro ekologickou organizaci Eco-Defence / 
Riskantní hra Evropské unie se stavbou nových jaderných elektráren /
Německo: skladování jaderného odpadu v meziskladu v Gorlebenu je prozatím zastaveno /
Evropská komise schválila státní příspěvky pro britskou jadernou elektrárnu. 

  • riskantni-hra-evropske-unie-se-stavbou-novych-jadernych-elektraren-dalsi-jaderne-zpravy

Rusko: finanční pokuta pro ekologickou organizaci Eco-Defence

Moskva – Soud v ruském Kaliningradu odsoudil v pondělí místní ekologickoé sdružení Ecodefence k finanční pokutě ve výši 6.200 Euro. Jednání bylo minulý týden dvakrát odročeno kvůli nedostatkům na straně obhajoby.

Soud se ve svém rozhodnutí postavil na stranu žalobce: ruské ministerstvo spravedlnosti ekologické organizacivytýkalo, že porušuje ustanovení zákona, přijatého v roce 2012. Tento zákon předepisuje všem ruským nevládním organizacím, které jsou politicky činné a dostávají finanční podporu ze zahraničí, aby se nechali registrovat jako „zahraniční agent". Protože se ekologické sdružení Ecodefence tomuto zapsání bránilo, převzalo registraci 21.června letošního roku samo ministerstvo spravedlonosti a zahájilo proti sdružení soudní řízení.

Ve své první reakci na soudní rozhodnutí prohlásil Vfladimír Slivjak, mluvčí ekologické organizace Ecodefence, že se sdružení nadále nebude držel tohoto „zákona o agentech". Jedná se podle něj o represivní nástroj k dalšímu omezení občanských práv. Dále oznámil, že sdružení se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Ruským úřadům byl trnem v oku úspěšný tah ekologického sdružení proti stavbě jaderné elektrárny Kaliningrad. To samé platí o kampani Ecodefence za připojení Ruska k Aarhuské konvenci, která jejím signatářům přikazuje přizvat občany k rozhodnutím o ekologicky relevantních projektech.

http://www.neues-deutschland.de/artikel/945345.geldstrafe-fuer-akw-gegner.html

Riskantní hra Evropské unie se stavbou nových jaderných elektráren

V Evropě se má poprvé od havárie v japonské Fukušimě postavit nová jaderná elektrárna: a sice v britském Hinkley Point. To, že EU britský projekt jaderné elektrárny podporuje, není akceptovatelné, říká zelená evropská poslankyně Rebecca Harms.

Zní to jako špatný vtip: pouhé tři týdny před koncem svého mandátu se odcházející Evropská komise snaží nastavit nové směrnice pro energetickou politiku. Tuto středu chce evropský komisař Joaquín Almunia přesvědčit své kolegy, aby souhlasili s masivní státní podporou pro stavbu nových jaderných bloků. A to s podporou Angely Merkel a Sigmara Gabriela.

O co se jedná? Britové chtějí postavit nový jaderný reaktor: Hinkley Point C na jihozápadě Anglie. A stavba jaderného reaktoru je vlemi, velmi drahá. Aby se stavba provozovateli, francouzskému energetickému koncernu EDF vůbec vyplatila, chce britská vláda garantovat pevnou výkupní cenu proudu z nového jaderného bloku po dobu více než 35 let provozu nového zařízení: tato cena má být ve výši 117 Eiro za jednu megawatthodinu elektřiny, což je vysoko nad běžnými cenami elektřiny na energetickém trhu a také o dost výše než dnešní podpora pro elektřinu z větru.

Takové státní subvence běžně nevidí Evropská komise vůbec ráda, protože jsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže uvnitř Evropské unie. Proto dus dělal Brusel takovým pokusům o financování přítrž.

Tentokrát je to ale jinak: odpovědný evroský komisař pro hospodářství chce – což vyplývá z materiálu, který mají Zelení k dispozici – v posledních dnech své kariéry v Bruselu tento britský záměr prosadit. Evropská pravidla by se pak nastvila tak, jak se to hodí jadernému průmyslu – bez ohledu na dopady na evropskou energetickou politiku a hospodářství.

http://www.handelsblatt.com/meinung/gastbeitraege/gastbeitrag-zu-atomkraft-riskantes-eu-spiel-mit-akw-neubau/10800250.html

Německo: skladování jaderného odpadu v meziskladu v Gorlebenu je prozatím zastaveno

Protože se při pravidelných kontrolách přišlo na vlhká místa v meziskladu, nesmí se až do odvolání do meziskladu v Gorlebenu vkládat žádný další lehce ani střední radioaktivní odpad.

Gorleben – Do meziskladu v Gorlebenu se kvůli zjištěným vlhkým místům až do odvolání nesmí vkládat žádný další lehce ani středně radioaktivní odpad. Na tom se dohodli při své čtvrteční schůzce provozovatel zařízení, firma GNS, spolu s tamním ministrem životního prostředí Stefanem Wenzelem (Zelení). Wenzel před schůzkou se zástupci firmy GNS mezisklad osobně navštívil
Při jedné z obhlídek byla nalezena vlhká místa na zemi skladovací haly a na barevných částech betonových kontejnerů. „Příčina zatím není známa," řekl mluvčí ministerstva.

Příčinou by mohly být srážky nebo tvorba kondenzační vody. Také na transportních kotejnerech byly nalezeny stopy vlhkosti.
„Když již do 30 letech skladování jaderného odpadu dochází k problémům s jeho uchováním, nejsou obavy spojené s dlouhou nadcházející dobou dalšího skladování radioaktivních odpadů neoprávněné," říká Wenzel. „Musíme zaručit, že skladování radioaktivních odpadů bude odpovídat bezpečnostním požadavkům v každém jednotlivém okamžiku."

V meziskladu Gorleben jsou skladovány odpady z jaderných elektráren, z výzkumu a průmyslu. K poslednímu zážení odpadů do Gorlebenu došlo v červnu letošího roku, informovalo ministerstvo. Až do dokončení kontrol nedojde k žádnému dalšímu zavážení odpadů do meziskladu.

http://www.taz.de/Atommuell-Zwischenlager-Gorleben/!147413/

Evropská komise schválila státní příspěvky pro britskou jadernou elektrárnu

9.10.2014 Focus.de

Evropská komise schválila britské vládě kontroverzní subvence pro elektřinu z jaderných bloků

Státní podpora pro stavbu a provoz dvou nových reaktorů vjaderné elektrárně Hinkley Point C na jihozápadě Anglie odpovídá evropských pravidlům, sdělila ve sdředu Evropská komise po kontrole celého případu. Velká Británie na nátlak Evroské komise snížila plánovanou státní garanci za financování a výši stabilních příspěvků na cenu elektřiny z nových jaderných bloků tak, že se zatížení tamních daňových poplatníků sníží a hospodářská soutěž zůstane zachována.

Evropská komise nezmínila žádná čísla ohledně státních příspěvků. Celkové náklady odhadla na 43 miliard euro, stabevní náklady na 31,2 miliard euro. Oba reaktory mají jít být spuštěny v roce 2023, v provozu mají být 60 let a zajišťovat mají 7% britské výroby elektřiny. Provozovatelem zařízení je francouzský koncern EdF. Čínští investoři se budou podílet na nákladech.

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia zdůraznil, že státní podpora je absolutně nezbytná: „Projekt nemůže být proveden bez státních dotací."

Podle smlouvy EU si může každý stát rozhodnout o svém energetickém mixu. Tak Velká Británie nadále sází na vužívání jaderné energie, zatímco ostatní státy EU od využívání jaderné energie ustupují. K odsouhlaseným státním subvencím pro britskou jadernou elektrárnu Brusel dodává: „Je to precedentní případ. Další invetice do jaderné energetiky se musí s každým dalším případem nově přezkoumat," dodal Almunia.
Rozhodnutí Evropské komise naráží po celé Evropě na kritiku. Rakousko chce proti státním subvencím pro jadernou elektrárnu Hinkley Point podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru. To oznámil spolkový kancléř Werner Faymann ve Vídni. Také uvnitř Evropské komise bylo rozhodnutí sporné, konečné rozhodnutí podle Almunia nebylo jednomyslné.

Ekologická organizace Greenpeace označila Hinkley Point C za nejdražší jadernou elektrárnu světa. „Pro státní subvence pro nové jaderné bloky neexistuje žádné právní, morální ani politicko-ekologické odůvodnění," řekli zástupci sdružení. Britští ekologové ze sdružení „Stop Hinkley Campaign" označili povolení ze strany EK za ilegální.

 

http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/eu-kommission-genehmigt-beihilfen-fuer-britisches-atomkraftwerk_id_4189464.html

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře