Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Těžba břidlicového plynu je krajně nebezpečná!

 

Rozhovor s George-Erikem Laskerem, prezidentem Mezinárodního institutu pokročilých studií výzkumných systémů a kybernetiky

Již mnoho let působíte v Kanadě, která má s pokusy těžit břidlicový plyn – o nichž se dnes hovoří i u nás – velké zkušenosti.

  • tezba-bridlicoveho-plynu-je-krajne-nebezpecna
 

  Ano, v Kanadě to byla obrovská kauza. Kanadská státní televize přinesla jednoho dne záběry, na nichž bylo vidět, jak v Calgary lidem začaly z vodovodních kohoutků šlehat plameny jako z plamenometu. Lidé vtipkovali, že bylo vymyšleno nové, superlevné palivo, ale situace se rychle vyhrocovala. Řada lidí po požití vody z vodovodu ve stejné oblasti onemocněla, farmáře pronásledoval divný zápach, úroda hynula. A tak se všichni začali zajímat, co se vlastně stalo.

 

 

A zjistilo se, že těžaři, kteří hledali ložiska břidlicového plynu, narušili velké zásobárny pitné vody pod zemí, a to na území, které je velké jako čtvrtina Evropy! Nejhorší bylo, že používali nové technologie, tedy nejen klasické vrty, ale i speciální vrty, které se plazí jako had různými směry pod povrchem.

Při použití takové technologie se nelze podobným škodám vyhnout. Kontaminace se ukázala být tak obrovská, že ty zásoby podzemní vody nepůjde už nikdy využívat. To byl šok. Vláda musela začít těžbu regulovat a zastavovat. Navíc se vzbouřili indiáni, kteří jsou na ničení přírody vždy velmi citliví a v Kanadě mají významné slovo.

Má tenhle případ přímou souvislost s plánem těžby břidlicového plynu v České republice?

Samozřejmě má. Právě ty společnosti, které přišly pod tlakem veřejného mínění o možnost vydělat v Kanadě – a to jsou opravdu gauneři, kteří jen chtějí nadělat rychlé peníze - se nyní snaží dostat do oblastí, kde o těchto problémech není moc známo. Česká republika je považována za oblast ekologické ignorance, a proto na ni mají tyto gaunerské společnosti zálusk.

Firmy těžící břidlicový plyn nejsou první. Terén už testovala společnost snažící se těžit zlato na Šumavě za pomoci kyanidů a rtuti. Samozřejmě, že by těmi sajrajty zamořily bez okolků celou Šumava. Ale oni dobře vědí, že v ČR jsou paragrafy tak zakroucené, že projde leccos.

Co si budeme povídat, v této zemi, bohužel, převládají podvodníci a zloději, v justici panuje džungle a lidé tu nemají přehled o základních ekologických souvislostech, o nichž se třeba v Kanadě široce diskutuje už celá desetiletí. To je ideální konstelace pro bezohledné multinacionální společnosti, které podmáznou pár starostů a úředníků, slíbí pár stovek pracovních míst, hodí zkrátka kousek žvance, a lidé jim na to skočí. Pokud se nezaktivuje občanská společnost, mají tihle gauneři vyhráno.

Co považujete za nejnebezpečnější na technologiích těžících břidlicový plyn?

Těžaři při těžbě takovýchto plynů injektují do země buď vodu nebo oleje nebo speciální chemické směsi, aby plyn vytlačili nahoru. Tomu se říká fracking. Jde ovšem o krajně nebezpečnou metodu, kterou zdaleka nemají technici pod kontrolou! Tento způsob těžby prokazatelně vyvolává zemětřesení o síle 3,5-4,7 stupňů Richterovy škály.

Takový případ byl zaznamenán ve švýcarském Bernu, v Ohiu tímto způsobem vyvolali zemětřesení od státu Maine v USA přes Québec, Ontario, Indianu až skoro do Manitoby, a to o síle skoro čtyři stupně Richtera.

Představte si, co by to mohlo způsobit v maličké České republice, kde jsou navíc dvě atomové elektrárny, které jsou sice konstruované, aby odolaly přírodnímu zemětřesení, ale umělé zemětřesení má trochu jiné charakteristiky, a navíc vezměte v úvahu hrozbu nešťastného souběhu umělého a přírodního zemětřesení…

Takže by se břidlicový plyn neměl podle vás vůbec těžit?

V některých oblastech může být taková těžba legitimní. Ale rozhodně by se neměla provádět v oblastech se zásobárnami podzemní vody a v oblastech hustého osídlení. V Kanadě nebo Rusku jsou ohromné neobydlené oblasti. Ve střední Evropě máte lidi všude.

V budoucnosti, až se naleznou technologie, jak plyn v podzemí zkapalnit a jednoduše mechanicky vyčerpat, budou se tyto zásoby České republice ještě hodit. Možná půjde o významnou alternativu k ropě. Ale to se musí dělat opravdu inteligentně, a ne dryáčnickými postupy, které chystají těžaři usilující dnes o český břidlicový plyn. S těžbou by Češi měli rozhodně počkat. Hodně let.

Těžařské firmy ale tvrdí: i uhlí se těží, přestože těžba poškodí dočasně krajinu. Proč tedy uhlí ano a břidlicový plyn ne?

To se nedá srovnávat. Hnědé uhlí se těží poměrně jednoduchou mechanickou technologií na povrchu. Zbude po něm viditelná jizva, ale ta se dá celkem rychle zhojit – vytvoří se umělá jezera, vysází zeleň. Ale těžba břidlicového plynu je zcela jiný případ.

Tam těžíte několik kilometrů pod zemí, používáte k tomu řadu chemických látek a představa, že někdo v tom podzemí bude rekultivovat, že například pročistí podzemní vodu, to je naprostý nesmysl. Neznám takové technologie, které by to dokázaly. Existuje například membránové čistění, které dokáže odslanit mořskou vodu, ale v podzemí takový postup použít nejde.

Co by tedy měli udělat politici?

Přijmout legislativu, která by zabraňovala užít na českém území technologii injektáže a frackingu, z důvodu ochrany stability podloží. Obecně pak lze říci, že politici by si měli jasně určit priority. Voda, vzduch a potraviny musejí mít zvláštní režim ochrany, to není věc jako každá jiná, nelze je nechat napospas trhu.

A nezapomeňme na osvětu. Myslím, že když existuje na školách výchova sexuální či finanční, měla by existovat i výchova ekologická. A měla by začínat už v mateřských školách. Nezastupitelná je pochopitelně role médií. V nich je však ekologie dnes popelkou.

Jsem si jistý, že v budoucnu bude na světě nastolen spravedlivější řád. Ti, co žijí na úkor druhých a přírody, nebudou mít šanci. Ale nyní jde o to, aby nám do té doby nezničili tuhle planetu tak, že by nešlo některé věci vrátit.

Jan STERN

zdroj:http://www3.halonoviny.cz/articles/view/652825

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře