Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Číňané se pokoušejí pohnout světem

Emil Kalabus

Novodobá Hedvábná stezka nebude podle čínského prezidenta Si Ťin-pchinga postavena na ideologických základech, ale bude otevřená a přístupná pro všechny. Projekt spojující Čínu s velkou částí Asie, Evropy a Afriky je jeho klíčovou iniciativou v oblasti zahraniční politiky. Řada západních činitelů ji ale vnímá především jako snahu rozšířit celosvětový vliv Číny a poukazuje na to, že plán není transparentní.

Pojmem Hedvábná stezka byla v minulosti označována starověká obchodní trasa procházející napříč celou Asií, od Středomoří až do čínského města Si-an. Měřila neuvěřitelných 9000 km, proto trvalo i několik let, než se karavany dostaly z jednoho jejího konce na druhý.

Hedvábná stezka tak byla nejdelší trasou, která v té době existovala. Významná proto byla jak z hlediska ekonomického, tak i kulturního, jelikož umožňovala kontakt mezi západním a východním světem.

Název Hedvábná stezka se uchytil až v 19. století, kdy tak trasu pojmenoval německý zeměpisec a cestovatel baron Ferdinand von Richthofen.

  • cinane-se-pokouseji-pohnout-svetem

I když se o Hedvábné stezce mluví v jednotném čísle, tvořilo ji několik tras, jež spojovaly Čínu s Římskou říší. Hlavní větve lemovaly poušť Taklamakan, na ně se napojovaly větve další, například ze Sibiře a Indie. Všechny pak protnuly Střední Asii, Persii a mířily do Středomoří. K tomu, aby obchod na stezce vzkvétal, bylo potřeba míru, za válek ruch na stezce utichal. Obchod po Hedvábné stezce byl důležitým faktorem při rozvoji velkých starověkých civilizací v Číně, Mezopotámii, Persii, Indii i Itálii. Díky ní mohly být de facto položeny základy moderního světa.

Síla a potenciál současné, takzvané nové Hedvábné stezky spočívá v její všestrannosti a univerzálnosti. Novodobou tepnu mají tvořit revitalizované dopravní trasy a nová obchodní centra rozprostřená mezi Čínou a Evropou. Její účinnost, bezpečnost a zdravá soutěživost vyplývá z faktu, že nejde o jednu cestu, jak by mohl napovídat název, ale síť mnoha vzájemně propojených euroasijských koridorů.

Stejně jako tomu bývalo v dobách dávné Hedvábné stezky - pokud jeden koridor padne kvůli změně vlády, kvůli válce, ekonomickému otřesu nebo sporu kvůli tarifům, pak může být náklad přesměrován po alternativní trase - jako když řeka obteče balvan stojící jí v cestě.

Nová Hedvábná stezka je podle prezidenta Miloše Zemana nejvíce fascinujícím projektem v novodobých dějinách. Zeman jej v Číně přirovnal k Marshallovu plánu, jímž USA po druhé světové válce pomáhaly evropským zemím.

Čína je hlavním investorem a hlavním iniciátorem projektu, který má za cíl vytvořit obchodní koridor v Eurasii pro přímé dodávání zboží za zvýhodněných podmínek.

Číňané se pokoušejí pohnout světem a svět by měl čínskou nabídku přijmout. Světová ekonomika se může díky čínskému projektu dostat ze stagnace, ve které momentálně vězí.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře