Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jste závislí na internetu?

Také máte doma syna či dceru a zdá se vám, že je závislý na internetu? Jak poznat závislost a kdy je to ještě v mezích? Závislost na internetu lze charakterizovat jako nadměrné používání internetu, které s sebou přináší do života jedince psychologické, sociální, pracovní nebo školní komplikace.
Na sociálních sítích jsou prý závislé tisíce Češek a Čechů. Na jediné české klinice adiktologie se zatím nikdo s touto závislostí neléčil.

  • jste-zavisli-na-internetu

I když u sociálních sítí nejde o závislost v pravém smyslu, pro některé lidi je to reálný a vážný problém, potvrzují odborníci. Online obsesí trpí už i děti.

"Spíše než o závislost jde o poruchu chování, která souvisí s vyšší mírou nezdrženlivosti, impulsivity a horší sebekontrolou," řekl přednosta pražské kliniky adiktologie profesor Michal Miovský.
Obecně jde podle něj o problém s nezvládáním a zbytečným nadužíváním informačních technologií, postižení tráví na internetu čas na úkor jiných aktivit. Místo toho, aby šli mezi lidi a bavili se s nimi, upínají se k virtuální komunikaci.

Kde je hranice rizika?

Podle psychologa Jaroslava Vacka z téže kliniky by se snad mohlo o závislosti mluvit, pokud využívání sociálních sítí už vážněji zasahuje do běžného fungování. Člověk přichází o zájmy, důležité vztahy, někdy i o práci. Hranice rizika je mezi čtyřmi až osmi hodinami denně, do toho nespadá čas strávený na internetu prací a studiem. Jak poznat závislost ?

Testem na www.poradna.adiktologie.cz si lidé mohou ověřit, zda jsou touto závislostí ohroženi. Riziko je vysoké, pokud se připojují k internetu hned po probuzení, bez internetu jsou podráždění a omezují kvůli surfování po internetu jiné své aktivity.

"Problém nastává, když virtuální kontakty vyplní člověku i volný čas, rizikové je to pro děti, dospívající a lidi, kteří zrovna prožívají těžké životní období," uvedl.

Odborníci rozlišují šest základních příznaků závislosti na internetu. Aby bylo možné říci, že jste skutečně závislý (á), musí nadměrný uživatel internetu splňovat všech šest příznaků (význačnost, změny nálady, tolerance, odvykací příznaky a konflikt).

a) Význačnost

Význačnost se projevuje tím, že samotný internet nebo přímo jeho konkrétní aplikace má pro uživatele veliký význam a stává se středobodem jeho života. Začíná postupně ovládat jeho myšlení (takový člověk například neustále přemýšlí o tom, co se právě děje v online hře, když zrovna není online), cítění (které se například projevuje v podobě bažení neboli touhy být online) a chování (závislý na internetu například může začít chodít pozdě do školy nebo do práce, postupně se přestávat vídat s přáteli a většinu času trávit jen internetu).

b) Změny nálady

Závislost na internetu lze charakterizovat jako nadměrné používání internetu, které s sebou přináší do života jedince psychologické, sociální, pracovní nebo školní komplikace.
Závislému jedinci se změní nálada, když se připojí k internetu nebo navštíví určité webové stránky. Závislí například udávají, že při spuštění online hry cítí uvolnění a klid, protože díky online hře mohou na nějakou dobu uniknout od aktuálních problémů. Jiní zase cítí vzrušení, když vstoupí do chatové místnosti nebo jakmile se přihlásí do sociální sítě.

c) Tolerance

Odborníci udávají, že podobně jako u návykových látek i u závislosti na internetu vzniká stále vyšší tolerance ve vztahu k online aplikace. Což znamená, že k tomu, aby dosáhli stejné míry uspokojení jako dříve, musí trávit online čím dál více času.

d) Odvykací příznaky

Odvykací příznaky, lidově též „absťák", se objevují v důsledku ukončení či omezení aktivity. U závislosti na internetu mají především charakter nepříjemných psychických stavů, nejčastěji vzteku, nervozity či smutku.

e) Konflikt

Nadměrné užívání určitých internetových aplikací bývá v životě závislého zdrojem dvou druhů konfliktů – mezilidského konfliktu a vnitřního konfliktu.
Mezilidský konflikt vzniká kvůli tomu, že nadměrné trávení času na internetu vede k zanedbávání povinností i blízkých osob, což je často zdrojem hádky s rodiči, s partnerem /partnerkou či jinými lidmi v okolí.

Vnitřní konflikt má obvykle podobu rozpolcenosti v důsledku rozhodování se mezi trávením času online a jinou aktivitou. V zaměstnání se například závislý nemůže rozhodnout, zda má pokračovat v chatování s online kamarádem nebo se věnovat práci. Doma se zase může projevit tím, že neví, zda se věnovat partnerovi / partnerce nebo pokračovat v rozehrané hře.

f) Relaps

Relaps neboli recidiva se projevuje tím, že závislý má tendence opakovat dřívější vzorce závislostního chování, se kterými sám zcela nesouhlasí. Příkladem opakovaného relapsu může být situace, kdy si člověk několikrát smaže uživatelské účty v online hře, ale vždy si po nějaké době založí nové.

Doporučení, jak omezit závislost na internetu

Kimberley Young doporučuje pár tipů, jak omezit závislost na internetu.

Změna struktury dne:
Zde by si měl závislý na část dne, kdy byl zvyklý být online, naplánoval různé jiné offline aktivity. Cílem tohoto doporučení je, aby byly dosavadní vzorce chování spojeného s nadměrným používáním internetu přerušeny a nahrazeny jinými činnostmi. Například, když je člověk zvyklý trávit čas na internetu hlavně o víkendu, doporučuje se být online především ve všední den.

Stanovení určitého počtu hodin a přesné vymezení doby online:
Tato rada spočívá v tom, aby si závislý stanovil určitý počet hodin, kdy bude online, a dále přesně vymezil i dobu, ve kterou se na internet připojí. V naplánovaném časovém rozvrhu se doporučuje, aby strávená období na internetu byla kratší, ale zato častější. To je totiž způsob, jak se vyhnout bažení či odvykacím symptomům a zároveň získat nad používáním internetu kontrolu.

Použití externích upozornění:
Externí upozornění pomohou připomenout, že čas vymezený k používání internetu již vypršel. Jako externí upozornění se doporučuje využít budík nebo v případě méně závislých osob vykonání jiné důležité činnosti, jakou může být například odchod do práce nebo vyzvednutí dětí ze školky.

Abstinence od používání problémové internetové aplikace:
Jak už bylo výše uvedeno, člověk nebývá závislý na internetu obecně, ale spíše na určitých aplikacích, mezi které patří zejména hraní online her, navštěvování pornografických stránek a využívání komunikačních aplikací. V souladu tímto tvrzením se doporučuje v případě, kdy se nedaří omezit používání problémové aplikace, ji přestat používat vůbec.

Upomínkové karty:
Upomínkové karty mají mít na jedné straně napsáno 5 hlavních problémů, které konkrétnímu jedinci závislost na internetu způsobuje, a na druhé straně 5 hlavních pozitiv, které s sebou přinese omezení užívání specifických problémových aplikací.

Zmapování činností:
Každý závislý by si měl zmapovat, jaké činnosti v souvislosti se závislostí na internetu zanedbává a pokusit se znovu obnovit ty aktivity, které jsou pro něj zdrojem příjemných pocitů a které nahradí ztracené příjemné zážitky spojené s užíváním internetu.
Podrobně zde:
http://poradna.adiktologie.cz/article/zavislost-na-internetu/jak-se-ze-zavislosti-na-internetu-dostat/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře