Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Přerušíme zločinné mlčení Evropy

Přerušíme zločinné mlčení Evropy tvrdí Russellův tribunál.

"Russellův tribunál" založili v roce 1967 anglický filozof, sociální aktivista a pacifista Bertrand Russell a francouzský spisovatel Jean-Paul Sartre. Zabývá se projednáváním válečných zločinů, spáchaných v různých částech světa. Nemá právní platnost, ale získal si reputaci renomované mezinárodní instituce, jejíž názor se bere v úvahu.

  • prerusime-zlocinne-mlceni-evropy

V Benátkách začal neformální soud s Porošenkem, Obamou a Van Rompuyem

Neformální Russelův tribunál, který bude soudit v nepřítomnosti prezidenty Petra Porošenka a Baracka Obamu, a také předsedu Rady Evropy Hermana Van Rompuye za „válečné zločiny v Donbasu“, se koná v sobotu v italských Benátkách.

Podle názoru předsedy organizačního výboru Russelova tribunálu v Benátkách a jednoho z předáků hnutí za obnovení nezávislé Benátské republiky Alberta Gardina má jejich soud s Porošenkem, Obamou a Van Rompuyem velký „právní a sociální význam“.

„Bude to hlas, který řekne o těžké situaci v Donbasu a přeruší zločinné mlčení Evropy“, tvrdí předseda organizačního výboru. Žádné právní následky Russelův tribunál mít nebude.

Zdroj. http://czech.ruvr.ru/news/2014_09_13/V-Benatkach-zacal-neformalni-soud-s-Porosenkem-Obamou-a-Van-Rompuyem-3944/

V minulosti jsme mohli být svědky podobného činu, kdy Symbolický soudní tribunál v Malajsii odsoudil v nepřítomnosti bývalého amerického prezidenta George W. Bushe.
Bývalý americký prezident a sedm klíčových členů jeho vlády byli vůbec poprvé na světě (v pátek 11. 5. 2012) shledáni vinnými z válečných zločinů.

V hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur zasedl symbolický soudní tribunál z iniciativy bývalého malajského premiéra Mahathir Mohamada. Tento tribunál vyslechl bývalé irácké vězně i vězně ze základny Guantanamo a poté v nepřítomnosti odsoudil bývalého amerického prezidenta George W. Bushe a jeho spolupracovníky Dicka Cheneyho a Donalda Rumsfelda za válečné zločiny a zločiny proti mezinárodnímu právu. Soudu se zúčastnil také bývalý asistent generálního tajemníka OSN Denis Halliday, který řekl, že Spojené státy americké využívají Radu bezpečnosti OSN pro své vlastní účely a porušují Ženevské konvence. 

Na konci dlouhého slyšení pětičlenná komise jednohlasně uznala vinnými Bushe, Cheneyho, Rumsfelda a jejich hlavní právní poradce, kteří byli všichni usvědčeni jako váleční zločinci pro mučení a kruté, nelidské a degradující zacházení. Plné transkripty obvinění, výpovědi svědků a další relevantní materiály byly zaslány hlavnímu prokurátorovi Mezinárodního soudního dvora, OSN a Bezpečnostní radě. Komise pro válečné zločiny v Kuala Lumpur také žádala, aby jména Bush, Cheney, Rumsfeld, Gonzales, Yoo, Bybee, Addington a Haynes byla zaznamenána do veřejného Registru válečných zločinců.

Tribunál se konal z iniciativy bývalého premiéra Malajsie, Mahathira Mohamada, který neochvějně vystupoval proti Amerikou vedené invazi vojsk do Iráku v roce 2003. Účastnil se celého slyšení, které obsahovalo osobní prohlášení a svědectví tří svědků, kterými byli Abbas Abid, Mozzam Begg a Jamellah Hameedi. Tribunál také vyslechl dvě statutární prohlášení iráckého občana Ali Shalala a dalšího britského občasna Rahula Ahmeda. Poté, co pět soudců vydalo výrok o vině, Mahatir Mohamad řekl: „Mocným státům prochází i vraždění.“
Expert na válečné zločiny a právník Francis Boyle, profesor mezinárodního práva na Univerzitě v Illinois, na Americké právnické koleji, byl součástí týmu žalobců. 

Po procesu řekl: „Toto je první soudní usvědčení těchto lidí ve světě vůbec.“

I když někteří nahlížejí na tento proces jako na čistě symbolický, aktivista za lidská práva Boyle řekl, že má naději, že Bush a spol. by mohli brzy čelit podobným procesům i jinde na světě.
„Pokusili jsme se třikrát dostat Bushe do Kanady, ale zmařila nám to vláda, pak jsme vyděsili Bushe, aby nejezdil do Švýcarska. Španělský pokus selhal kvůli tamější vládě a totéž se stalo v Německu.“
Pokud jde o kredibilitu malajské iniciativy, Boyle odkázal na Norimberskou chartu, která byla použita jako struktura pro proces. Citoval: „Vůdcové, organizátoři, iniciátoři a komplicové účastnící se vytváření či provádění společného plánu či spiknutí k válečným zločinům jsou odpovědní za všechny činy vykonané kteroukoli osobou při provádění tohoto plánu.“ 

Amerika podléhá běžnému mezinárodnímu právu a principům norimberské charty, řekl Boyle, který se také domnívá, že týdenní proces byl „téměř jistě“ zblízka monitorován jak Pentagonem, tak Bílým domem. Profesor Gurdial Singh Nijar, který předsedal trestnímu řízení, řekl: „Proces byl velmi pečlivě veden, aby odpovídal přesně regulacím daným Norimberským soudem a Mezinárodním soudem pro zločince.“

Dodal, že je optimistou v tom, že proces bude mít jinde ve světě následovníky, protože „státy mají povinnost soudit válečné zločince“ a citoval případ bývalého čilského diktátora Augustina Pinocheta, který byl zatčen v Británii, aby byl vydán Španělsku, kde byl obžalován z válečných zločinů. 
http://orgo-net.blogspot.cz/2012/06/bush-odsouzen-v-malajsii-jako-valecny.html

Vidíte a netrvalo to tak dlouho a je zde další neformální soud. Neformální Russelův tribunál, který bude soudit v nepřítomnosti prezidenty Petra Porošenka a Baracka Obamu, a také předsedu Rady Evropy Hermana Van Rompuye za „válečné zločiny v Donbasu“, se koná v sobotu v italských Benátkách.

Jaký je význam těchto soudů? 

Jedná se o soudy svědomí. Soud v Kuala Lumpur si byl plně vědom, že verdikt je svou povahou pouze deklarativní. „Soud nemá žádnou donucovací moc, žádnou moc uložit vazbu na jednu či více z obviněných osob. Co můžeme udělat, podle Článku 31 Kapitoly IV Části 2 Charty, je doporučit Komisi pro válečné zločiny, aby poskytla toto soudní zjištění hlavnímu prokurátoru Mezinárodního soudu pro zločince, a také Spojeným národům a Bezpečnostní radě.“
Jde o význam především morální, aby oběti válečných zločinů, mučení a ponižování nebyli zapomenuty a aby byl o proběhlých válečných zločinech uložen záznam s možností budoucího odsouzení válečných zločinců.

Nezapomínejme, že Norimberský proces byl veden svého času proti představitelům nacistického Německa, které se ve své době mylně domnívalo, že je nepostižitelné a neporazitelné. 

Mezitím než jsem dopsal stávající článek Russellův tribunál vyhlásil verdikt. Neformální Russellův tribunál uznal za vinné z válečných zločinů v Donbasu prezidenty Ukrajiny a USA Petra Porošenka a Baracka Obamu, a také předsedu Evropské komise José Manuela Barrosa a generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena. Oznámila to agentura RIA Novosti. Jde o nestátní iniciativu, soud nemá žádnou právoplatnost, a hlavám států nehrozí vězení.

Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_09_13/Russelluv-tribunal-vyhlasil-verdikt-7161/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře