Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Přijetí eura? Není kam spěchat. Možná se blíží krach.

Emil Kalabus

Přijetí eura je proces, při kterém se stát zřekne vlastní měny ve prospěch jednotné evropské měny eura.

Někdy v září řekl premiér Sobotka, že euro je budoucnost Česka: „Jednou jím prý budeme platit, už jen proto, abychom se udrželi v jádru Evropské unie. Věčná otázka je, zda s přijetím spěchat či nikoliv. Rád bych si to vyhodnotil na slovenském příkladu, ale zatím neuběhla dostatečně dlouhá doba na to, aby mohlo zhodnocení být kvalitní a s časovým odstupem.“

Bývalý premiér Velké Británie David Cameron se obává, že společná evropská měna se zhroutí. Řekl o tom na schůzce se studenty na americké univerzitě DePauw ve státě Indiana. „Nevím, jak dlouho ještě vydrží", uvádí britský tabloid The Daily Mail slova bývalého premiéra. Podle Cameronova názoru čeká eurozónu v budoucnu ještě více problémů. Zdůraznil, že euro „nefunguje tak, jak se původně plánovalo". „Některé země neviděly po desetiletí růst, který by mohly mít. Mají společnou měnu (se všemi zeměmi eurozóny — red.), nemají ale společný daňový a fiskální systém. A to vytváří velké těžkosti", soudí bývalý ministerský předseda Velké Británie.

  • prijeti-eura-neni-kam-spechat-mozna-se-blizi-krach

 

"Evropa bude možná muset opustit euro, aby zachránila sama sebe," napsal již dříve v komentáři pro deník Financial Times americký ekonom, profesor Kolumbijské univerzity Joseph Stiglitz. Britský historik a publicista Timothy Garton Ash vyjadřuje ve svém komentáři publikovaném v britském deníku Guardian značnou skepsi nad budoucností eurozóny. Proces jejího rozpadu prý bude sice pomalý, ale o to bolestivější. Ash souhlasí s tvrzením německé kancléřky Angely Merkelové, podle které se může Evropská unie rozpadnout tehdy, pokud selže euro. Podle předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Pen je Evropská unie na pokraji kolapsu, protože dva z jejích hlavních pilířů se rozpadají navzdory miliardám eur vynaložených na jejich udržení před pádem. Hlavním pilířem je evropská měna a schengenský prostor.

Za jeden z neúspěchů Evropské měnové unie můžeme považovat, že nerespektovala pořadí jednotlivých forem integrace. Podle toho by totiž měnové unii měly předcházet hospodářská a politická unie, což se v případě EMU (Evropské měnové unie) nestalo. Země tak neměly sladěná rozpočtová pravidla, hospodářské cykly ani plně liberalizovaný trh práce, stejně tak nedošlo ke srovnání tempa růstu cen, ani vytvoření společné legislativy nebo daňové soustavy.

Pokud dojde k rozpadu eurozóny, bude EMU jen dalším příkladem v historii měnových unií. Těch totiž již od 19. století existovalo několik, a ačkoliv byly složené z menšího počtu států než EMU, žádná z nich nepřežila.

Bývalý dlouholetý guvernér Bank of England lord Mervyn King vydal knihu, které je nejenom ve Velké Británii věnovaná značná pozornost. King konstatuje, že svět stojí na prahu další krize a dále také předpovídá konec eurozóny.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře