Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rovnováha sil

Emil Kalabus

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Přestože Rusko a Čína vynakládají na zbrojení zlomek toho co USA, daří se jim být v mnoha směrech efektivnější.

Nové ruské a čínské hyperzvukové rakety představují pro USA bezprostřední nebezpečí. V oblasti technologického vývoje takových zbraní USA už zaostávají za Ruskem a Čínou.

Čína může v nejbližší budoucnosti ukázat své největší úspěchy v oblasti raketových technologií, a právě ty budou moci zdržet USA v případě vojenského konfliktu. Rusko své hyperzvukové rakety zavedlo do výzbroje nedávno. Není tajemstvím, že USA na ruské hyperzvukové zbraně adekvátní odpověď nenalezly.

  • rovnovaha-sil

Je zajímavé, že USA z rozpočtu na protiraketovou obranu na rok 2017 ve výši 7,5 miliard dolarů nebyly sto vyčlenit na vlastní hyperzvukové rakety ani dolar. V roce 2016 bylo uvolněno pouze 23 milionů dolarů na vývoj laseru, který by mohl fungovat proti hyperzvukovým raketám. První test tohoto laseru je naplánován na rok 2021, tedy o rok později než uvedení nepřátelských raket.

Dnes se americká protiraketová obrana skládá maximálně z 30 pozemních systémů rozmístěných na Aljašce a v Kalifornii. Jsou schopny odolat raketovému útoku ze strany Severní Koreji nebo v budoucnu možnému útoku Íránu.

Jak však uvádí sami Američané, těchto 30 systémů nestačí na obranu proti útokům hyperzvukových raket z Ruska a Číny.

Není tajemstvím, že Spojené státy ani jejich evropští spojenci nemají obranu proti nové ruské střele s plochou dráhou letu. To pak vyrovnává převahu západní aliance v jiných vojenských oblastech.

Je s podivem, že Rusko a Čína vynakládá na zbrojení daleko méně finančních prostředků než USA. Přesto se výše jmenovaným státům daří zachovávat rovnováhu v poměru sil. Je nutné si přiznat, že právě tato rovnováha udržuje velmoci v mantinelech diplomatických jednání a vojenská konfrontace se díky tomu odkládá.

A kdo zbrojil v roce 2016 nejvíce? Na čele žebříčku se opět umístily Spojené státy, které loni vydaly na své vojsko 611 miliard dolarů (15 biliónů Kč). Peking loni vydal na vojenské účely 215 miliard dolarů (5,3 biliónu Kč). Rusko utratilo 69,2 miliardy dolarů (1,7 biliónu Kč).

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře