Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sankce vytvoří z Ruska skutečnou velmoc. Koruna oslabuje.

Protiruské sankce začínají bolet. Koruna nejníže za 5 let.

Lidová moudrost říká, že "všechno souvisí se vším". Ve skutečnosti tomu tak opravdu je. Všechny věci a jevy kolem nás jsou vzájemně podmíněny, působí na sebe, ovlivňují se a souvisejí spolu. Neexistují věci a jevy izolované, ničím nepodmíněné. To je nejzákladnější princip hmotného světa. Tento princip platí v přírodě, ve společnosti i v myšlení. Souvislost, to je vnější vztah jevů.

  • sankce-vytvori-z-ruska-skutecnou-velmoc-koruna-oslabuje

Mezi dvěma, zdánlivě oddělenými jevy existuje vždy další, který je spojuje – zprostředkovává.

Každá věc, každý jev vytržený ze souvislostí, je iracionální, neobjasnitelný. Při zkoumání čehokoliv je nutné postupovat tak, že to prozkoumáme izolovaně, jakoby vyjmuté ze souvislostí. Poté však všechno musíme vrátit zpět do svých souvislostí a prozkoumat znovu spolu s nimi jako celek. Teprve tehdy můžeme dojít k pravdivému poznání věcí a jevů. Smysly můžeme poznávat jen formální, prostorové či časové souvislosti, většinou nedůležité. Podstatné souvislosti, např. vnitřní a příčinné, můžeme poznávat pouze rozumem.

Finanční analytik Martin Kopáček v posledním svém článku píše, že Česká národní banka by si zasloužila nové označení: svými intervencemi nepokrytě obírá občany o úspory .“ Spíše by se hodilo označení Česká PROTInárodní banka. Nejde o hru se slovíčky nebo o laciné vtipkování. Intervencemi proti domácí měně dosáhla ČNB propadu kurzu české koruny vůči euru na pětileté dno. Logicky oslabila koruna i proti dalším světovým měnám: vůči dolaru vidíme dvouleté minimum.

Co to znamená pro běžného občana?

Za prvé jde o zdražení dovozového zboží, a toho je v běžném spotřebním koši většina. Dovážíme jak obilí, tak brambory, ovoce, mléčné výrobky i maso. Jedinou útěchou může být fakt, že aktuálně komodity zažívají dlouhodobý medvědí trh, čili cena komodit na burze klesá. Každopádně zlevnění čeští občané nepocítí - pokles cen komodit na světových trzích bohužel zničí devalvace české koruny.

V důsledku toho poklesne kupní síla, prostě si za běžnou výplatu člověk koupí stále méně. Stačí ostatně porovnat cenu potravin a energií třeba před rokem s aktuální realitou. Za tisícovku si prostě koupíme méně a méně. A po oslabení koruny bude opět hůře. Otázkou je pouze, kdy se znehodnocení české koruny promítne do běžných maloobchodních cen.

Také úspory na bankovních účtech mají opět menší hodnotu.“

Když jsem v březnu v článku - Připoutejte se, držte si peněženky! Jízda z kopce začíná, popisoval nesmyslnost protiruských sankcí, netušil jsem jak brzy některé mé výroky dojdou naplnění. V březnovém článku jste se mohli seznámit s názory expertů na protiruské sankce.

Od expertů jsme byli varováni, že sankce by poškodily obě strany. Jak pro USA, tak pro Evropu je Rusko důležitým obchodním i politickým partnerem.

Prezident Obama tlačí na postupné rozšiřování sankcí proti Rusku. V minulých dnech vrhlo Rusko ekonomický bumerang zpět a zasáhlo EU do pomyslné hlavy.

Moskva zakázala dodávky masa, ryb, ovoce a zeleniny, mléka, sýrů a salámů ze zemí EU, USA, Austrálie, Kanady a Norska na dobu jednoho roku. Již 8. srpna vyšlo najevo, že půjde o miliardové ztráty.

Co je však horší přijdeme pravděpodobně o Ruský trh. Sankce nejsou pole, které může dlouho ležet neorané. Tento trh bude obsazen. Není principiální, kdo sem přijde, Bělorusové, Brazilci nebo Íránci. Zájemců je již dost.

Podle upřesněných dat Eurokomise se ruské „protisankce“ dotknou evropského vývozu potravin a zemědělské produkce v částce 12 miliard eur. Finsko, Polsko, pobaltské státy, Bulharsko, Řecko a Rumunsko již požádaly o odškodnění. Avšak eurokomisař pro obchod Karel de Gucht varoval, že jeho fond má na odškodnění evropských agrárníků pouhých 400 milionů eur.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv je ale přesvědčen, že embargo pomůže rozvoji domácího zemědělství. „Zaostáváme jen v produkci některých druhů masa a mléka. Naši farmáři jsou připraveni to dohnat, zvláště když jim pomůžeme,“ řekl Medvěděv podle agentury ITAR-TASS.

Podle ruského ministerstva zemědělství farmáři uvádějí, že jsou schopni do příštího roku zvýšit produkci o 20–25 procent.

Co se týče ruských výrobců, ti pohlížejí na nynější sankce, stejně jako ruská agrární a průmyslová lobby, jako na nějaký všelék. Ruské výrobce to prostě vrátí k životu, řekl člen výboru Státní dumy pro agrární otázky Alexandr Bogomaz.

Podle Andreje Feďašina je Eurokomise v čele s Barrosem, absolutní euroatlantickou lobby. Nepřemýšlejí nijak moc o tom, co potřebuje Evropa víc. Hlavní je, aby ve všem kopírovala a dublovala USA.

Pokud EU bude kopírovat USA máme se na co těšit. Vždyť 70 milionů Američanů je na potravinových lístcích.

Moskva mnohokrát prohlašovala, že rozmlouvat s ní jazykem sankcí je kontraproduktivní. Rusko rovněž zdůrazňovalo, že není stranou zapojenou do vnitřního ukrajinského konfliktu.

Podle Rjabuchinova mínění umožní zaváděná omezení Rusku, aby aktivněji rozvíjelo svou vlastní výrobu a začalo lépe využívat své vnitřní rezervy. Zdůraznil rovněž, že v soudobém světě, v podmínkách tržních vztahů a hlubokých integračních ekonomických styků mezi zeměmi jsou jakékoli sankce nesmyslné.

Jeden příklad za všechny. "Do malých ruských letadel je třeba montovat motory domácí výroby," řekl prezident RF Putin. Podle agentury ITAR-TASS. Ruští výrobci podle Manturova již vlastní motory vyvíjejí. "Předpokládáme, že do konce roku 2016 bychom měli zahájit proces jejich certifikace a výroby," uvedl ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov při besedě v rezidenci Novo-Ogarjovo.

Motory pro malé letouny a vrtulníky vyvíjí v České republice První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši. Díky dodávkám pro letecký průmysl firma loni zvýšila tržby o více než 100 milionů korun na rekordní 1,2 miliardy. Rusko je pro PBS významným zákazníkem a firma se podle informací z minulého týdne obává, že sankce vyhlášené Evropskou unií mohou dodávky do Ruska zablokovat.

"Znamenalo by to ztráty od desítek do stovek milionů korun. Rusko je pro nás největší trh a je to důležitá část našeho výrobního programu," řekl minulý týden serveru idnes.cz generální ředitel PBS Milan Macholán.

„Věřím, že bychom našli odbyt jinde, ale ne hned a ne v takových objemech. Všechno má svůj vývoj a zejména v letectví to potřebuje i čas. Než získáte certifikát pro výrobek do konkrétního vrtulníku nebo letounu, tak to trvá roky.“

Sankce Evropské unie vůči Rusku podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) povedou k poklesu tržeb českých firem o asi 2,2 miliardy korun a k ohrožení 700 pracovních míst. Odvetné sankce Ruska pak ohrozí tržby ve výši 300 miliónů korun a 130 pracovních míst.

Katastrofální následky může mít omezení importu mléčné produkce a zeleniny pro Polsko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko. Tyto země mimochodem nejaktivněji podpořily výzvy USA k potrestání

Moskvy za její „ukrajinský kurs.“ A na Ukrajině, která vyvážela do Ruska 50-80% své mléčné produkce a zeleniny, se může trh vůbec zhroutit.

Pro sousedy Ruska, na které se sankce nevztahují, to může být velmi výhodné. Náměstek běloruského ministra zemědělství Leonid Marinič, například, řekl, že Rusko je nyní pro Bělorusko skutečný Clondike. Bělorusko je ochotno nahradit velkou část dovozu do Ruska potravin z Polska a baltských států. Přibližně ve stejném duchu komentovali ruské kroky v Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Turecku, Egyptu a Izraeli.

Ruští experti mají za to, že Moskva je připravena na jakékoli další protiruské sankce, budou-li následovat. Teoreticky se mohou dotknout takových odvětví importu jako chemie, farmakologie, stavební technika a auta.

Ale ani to není ještě všechno ve hře je pro USA daleko více. Jak je to ve skutečnosti s tajně vyjednávanou americko-evropskou dohodou o volném obchodu TTIP? Co může její realizace znamenat pro evropský trh a spotřebitele? Důrazná varování v odpovědi na tuto otázku pronesl analytik a novinář Štěpán Kotrba. USA si podle něj touto dohodou chtějí zachránit svoji krachující ekonomiku na úkor Evropy.

Kotrba při hodnocení používá i silná slova o tom, že přívalem levného amerického zboží na evropský trh budou likvidováni evropští producenti. „Chceme si do Evropy zavléct geneticky zkriplené plodiny neschopné reprodukce, o jejichž rizicích pro lidský organismus nevíme stále vůbec nic? Obilí s geny chobotnic a podobné zrůdnosti proti přírodě?“ ptá se Kotrba.

Obecným problémem je prý navíc způsob, jakým je dohoda vyjednávána. Nejsou zveřejňovány žádné informace, jednání s Američany vedou bruselští úředníci, kteří se nezeptali ani Evropského parlamentu, ani evropských politiků a už vůbec ne občanů, zda takovou dohodu vůbec chtějí.

Objevují se pochybnosti kolem americko-evropské dohody o volném obchodu TTIP. Zatímco čeští exportéři se na ni evidentně těší, sociolog a europoslanec Jan Keller nebo ekonomka Ilona Švihlíková varují před nárůstem moci nadnárodních korporací.

Podepsáním TTIP může jít Evropa vstříc ekonomickému dnu. Eskalace konfliktu na Ukrajině opět přilévá olej do ohně. Finanční trhy zažívají otřesy a velké denní propady.

Kdy už pochopíme, že neexistuje jedna mocnost, která určuje směr, že svět se stal multipolárním, kde konfrontační politika je škodlivá a jde proti rozvoji samotného lidstva.

Opravdu - vše souvisí se vším.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Utajovana-a-nevyhodna-dohoda-s-USA-Katastrofalni-nasledky-pro-Cesko-Toto-vsechno-hrozi-pise-analytik-Kotrba-326749

http://czech.ruvr.ru/2014_08_08/Evropa-muze-navzdy-prijit-o-rusky-trh-1251/

http://www.czechfreepress.cz/tema-tydne/pripoutejte-se-drzte-si-penezenky-jizda-z-kopce-zacina.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře