Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sýrie je sud střelného prachu, který hoří... Rusko brání svět před fašismem.

Sýrie je sud střelného prachu, který hoří. Obama chce svrhnout Asada. Přesně tak zněl název článku, který mi vyšel zde na CFP 14. listopadu 2014. Jestliže tenkrát sud střelného prachu „pouze“hořel dnes je před výbuchem. Uhasí ho ještě někdo?

Pokud se koalice států nesjednotí na boji s IS, pak je možné, že do války o Sýrii se postupně zapojí všichni. Na jedné straně USA, ropné společnosti, plynaři a bankéři, ti všichni mají v regionu své zájmy. A samozřejmě Izrael, EU a na jejich straně pro někoho trochu nepochopitelně bojující Al-Kaida a do toho z řetězu utržená IS/ISIS. Proti nim stojí syrská legitimní vláda a na její straně Hizbaláh a jednotky Íránských revolučních gard. Asada podporuje dodávkami zbraní a letecky také Rusko. Na jejich stranu se dnes kloní i Egypt. Své strategické zájmy na bojišti mají Saudové, Turecko a Čína, takže pokud se mezinárodní společenství v OSN nedohodne, není vyloučeno, že stojíme na prahu konfliktu nevídaných rozměrů.

 

  • syrie-je-sud-strelneho-prachu-ktery-hori-rusko-brani-svet-pred-fasismem

 

Zatímco ruská vojska vítají Syřané jako své osvoboditele, zatímco osa Rusko, Sýrie, Írán, Irák přemýšlí nad drtivou pozemní operací, která by s konečnou platností vymýtila IS a ostatní teroristické skupiny v regionu, Západní státy přemýšlejí jak by se tomu dalo zabránit. I když momentálně jsou USA a EU jaksi ze hry, nenechme se mýlit. Západ má jisté možnosti jak osu Rusko, Sýrie, Írán, Irák na Blízkém východě neutralizovat. Samozřejmě za cenu obrovské a nákladné války, která může přerůst ve válku světovou.

Bez příkras. Situace je vážná. Jde skutečně o boj a vliv regionálních i světových mocností v oblasti Blízkého východu, jde o kontrolu plynovodů, toků ropy, přítomnosti či nepřítomnosti vojenských základen, jedním slovem o geopolitiku. Nenechme se mýlit, že se o tom veřejně nemluví i když právě o to nejvíce jde. 

Rusko a Írán se nikdy netajily podporou režimu Bašára Al- Asada. Obě země z podpory Asada mají nemalý prospěch. Západ se nikdy netajil, tím, že by chtěl osu Sýrie, Írán, Irák rozbít.
V reakci na ruské nálety na IS a jiná teroristická uskupení, americký neokonzervativní senátor John McCain, který se setkal s lídrem Islámského státu Abu Bakrem al-Baghdadim, v rozhovoru pro stanici Fox News nazval ruské útoky v Sýrii „hanebnými“ a prohlásil, že by syrští „rebelové“ měli dostat vybavení pro sestřel ruských letadel. K jeho volání se připojil i lídr jedné skupiny Svobodné armády Sýrie.

Někteří experti předpovídají, že Saúdská Arábie, Katar a Turecko přistoupí k odporu vůči ruským vojskům, pokud bude Moskva nadále Asadovi dobývat úspěchy. 
„Ruská intervence je pro ty, kdo podporují opozici, ohromným výbuchem do tváře, zvláště ty v regionu – Katar, Saúdskou Arábii a Turecko – a nejspíš to vyvolá silnou reakci, co se týče kontra-eskalace,“ řekl vedoucí politický člen Evropského výboru pro mezinárodní vztahy Julien Barnes-Dacey.

Západ se však štěpí. Poslanec za francouzskou stranu „Republikáni" Jacques Myard odsoudil protiruskou rétoriku západních zemí v syrské otázce, píší francouzské noviny Le Figaro.

„Rusko", — poznamenává Myard, — „vždy tvrdilo, že režim Bašára al-Asada je nejlepší obranou proti islámskému fundamentalismu, ale nemluvilo o svazu s ním navždycky. Cílem Moskvy je upevnění Damašku, a údery ruského letectva odpovídají této politice".
Francouzský politik, tvrdí, že obraz, který malují USA, je daleko od pravdy. „Umírněnou syrskou opozici", o které mluví, je teď možné najít pouze v salonech evropských a amerických hotelů, říká, ve skutečnosti však „ útvary syrské osvobozenecké armády, vyzbrojené USA, už dávno přešly se všemi zbraněmi a věcmi do řad islámské fronty a skupiny Džabhat an-Nusra".

Aby oslabila Írán, který je převážně šíitský, v zásadě už Bushova vláda se rozhodla razantně změnit směr své blízkovýchodní politiky. V Libanonu začala konspirační spolupráci se saúdskou vládou, která patří k sunnitskému směru. Cílem bylo oslabit Hizballáh, Íránem podporované šíitské hnutí. Spojené státy se také zapojují do utajovaných regionálních operací, namířených proti Íránu a jeho spojenci, Sýrii. Jenže vedlejším produktem těchto operací je nárůst moci sunnitských extrémistických, militantně proislámských skupin z tábora al-Káídy.

Sunnitské běsnění v Iráku je podle analytika Cartalucciho především záminkou k tomu, aby mohlo NATO definitivně ovládnout Sýrii. „NATO v Iráku použilo své teroristické spojence, aby si vytvořilo záminku k pokračování své strategie ‚nárazníkového pásma‘. Vyhlídka na to, že to budou Spojené státy, NATO, nebo státy Perského zálivu, kdo takzvaně ‚zbaví‘ Irák ISIS, je tragickou fraškou, neboť existují nevyvratitelné důkazy pro to, že brutální nájezd v podání ISIS tyto mocnosti samy vyvolaly – a navíc proto, aby podpořily vlastní záludné plány. Jediné skutečné tažení proti terorismu by v tomto regionu mohla být fronta iráckých, íránských a syrských sil, které by svět konečně zbavily teroristických bojůvek, cvičených NATO.“ A právě k tomu dnes dochází.
Rusko, Írán, Irák a Sýrie by se skutečně mohly spojit tváří v tvář současné wahhábistické metle Iráku, která hrozí destabilizovat celý region. Otázkou je, zda by to pomohlo. Již od doby, kdy CIA, Pakistán a Saúdská Arábie vypustily Al-Káidu na svět, nás historie učí, že jde o chobotnici s mnoha chapadly, která se čas od času dočká „zázračného“ vzkříšení.

Je dosti pravděpodobné, že pokud tak, jako není Írán ochotný riskovat přímou intervenci na straně Houthiů v Jemenu, tak nejspíš ani Saúdská Arábie a Katar nebudou ochotny riskovat přímou intervenci za své zástupné armády v Sýrii. Problém pro Rijád a Doha je to, že Sýrie je daleko strategicky důležitější než Jemen.

Spíše je pravděpodobnější, že dojde na návrhy McCaina, dodávat sofistikovanější zbraně Svobodné syrské armádě, posílat nové a nové žoldáky z různých zemí a snažit se zatáhnout nepohodlné Rusko do „afghánského“ scénáře. Všech těchto nebezpečí si je Rusko vědomo. Také Izrael má své vlastní zájmy v tomto regionu. 

Navíc, Rusko svým vysláním vojenského letectva do Sýrie narušilo plány USA a jejich spojenců na vytvoření bezletové zóny nad touto zemí, píše The Financial Times.
Před několika týdny koalice v čele s USA už téměř dosáhla dohody o vytvoření bezletových zón, jejichž hlavním cílem bylo znemožnit prezidentu Sýrie Bašáru al-Asadovi použít letectva. Dohoda byla založena na jordánských a tureckých návrzích, které již byly předloženy v tomto roce, píše vydání s odkazem na vojenské a diplomatické zdroje v koalici pod vedením USA. Zdá se, že je více než jisté, že zásahem Ruska ve vzdušném prostoru Sýrie Rusko znemožnilo Západní koalici zopakovat „libyjský“ scénář, ten scénář, který zničil celou, do té doby prosperující zemi.

Ať se bude vyvíjet scénář v Sýrii jakkoli, přesto existuje jedna pravda nad všechny pravdy.

Generál-plukovník ve výslužbě, bývalý člen generálního štábu RF Leonid Ivašov v roce 2012 v interview pro íránskou televizi prohlásil: „Úder proti Sýrii nebo Íránu je nepřímý úder proti Rusku a jeho zájmům. Rusko by ztratilo důležité pozice a spojence v arabském světě. Obranou Sýrie proto Rusko brání své vlastní zájmy.
Navíc, Rusko tímto brání celý svět před fašismem. Každý by měl vzít na vědomí, že fašismus je na naší planetě na vzestupu.
Co udělali v Libyi je téměř identické s tím, co udělal Hitler a jeho armády proti Polsku a později proti Rusku.
Dnes, proto, Rusko brání celý svět před fašismem.“

Zdroj: http://leva-net.webnode.cz/products/leonid-ivasov-rusko-je-pripraveno-branit-syrii-a-iran/

http://www.nwoo.org/2015/10/05/zatimco-rusove-uz-ctvrty-den-drti-cile-v-syrii-saudove-dumaji-nad-moznosti-rozpoutat-regionalni-valku/

http://cz.sputniknews.com/svet/20151005/1306032/rusko-plany-usa-zona-syrie.html#ixzz3nhWy1q9j

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře