Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina může být opět proruská

Emil Kalabus

Zní to jako science fiction, ale nemusí to být science fiction. Ukrajina může být opět proruská.

Ukrajinští politici jsou stále zkorumpovanější a autoritářští, Západ by měl podniknout proti tomu tvrdá opatření, píše v článku pro Foreign Policy bývalý zaměstnanec amerického ministerstva zahraničí Josh Cohen, který se věnoval otázkám ekonomických reforem na postsovětském prostoru.

Je zřejmé, že přístup k Ukrajině má být tvrdší, míní Cohen. „Nastal čas, abychom dávali méně cukru a vytáhli bič," zdůraznil.

Podle názoru autora, je třeba přiznat, že prezident Porošenko je sám součástí problému, a nikoli jeho překonání. Proto je třeba najít způsoby nátlaku na něj a na jeho vládu, poznamenal Cohen.

„Je na čase, abychom vytyčili podmínky poskytnutí další finanční pomoci: nejsou reformy — není pomoc. S ohledem na závislost Ukrajiny na této pomoci, je to snad nejmocnější zbraň v arsenálu Západu," praví se v článku.

Není to jen Cohen, který varuje Ukrajinu. Problémů na Ukrajině si rovněž všímá americká agentura Stratfor.

Ztroskotá-li politika nového kabinetu ministrů Ukrajiny pod vedením Volodymyra Hrojsmana, může se země vzdát svého prozápadního vektoru rozvoje a znovu se vrátit na proruskou cestu, soudí americká zpravodajská a analytická agentura Stratfor.

  • ukrajina-muze-byt-opet-proruska

Podotýká se, že nyní, když odstoupil Jaceňuk a jeho strana už nejsou předměty nespokojenosti veřejnosti, budou lidé obviňovat z každého neúspěchu bezprostředně Porošenka a jeho blok. Tedy nedosáhne-li země i nadále značného ekonomického růstu a úspěchů v politických reformách, pozice Porošenka a Hrojsmana oslábnou, a to bude mít za následek mimořádné parlamentní volby.

„Podobný vývoj událostí nejenže zpochybní poskytnutí balíku pomoci od MMF a již uskutečněné reformy, ale ohrozí celkový prozápadní směr, který si zvolila Ukrajina před několika lety. Podobná situace vznikla po Oranžové revoluci z roku 2004, kdy po široké veřejné podpoře prozápadních reforem na Ukrajině nastalo brzy zklamání, což mělo v konečném důsledku za následek zvolení Janukovyče za prezidenta", zdůrazňuje se v článku.

Jen pro zajímavost. Ukrajinská míra inflace v průběhu posledních tří let dosáhla 80 procent. Inflace na Ukrajině roste od událostí na Majdanu na konci roku 2013, které vyústily ve svržení vlády prezidenta Viktora Janukovyče.

Zatímco inflace v roce 2013 byla jen 0,5 procenta, stoupla na 24,9 procenta v roce 2014 a více než 50 procent v roce 2015. Hlavními důvody zpomalující ekonomiky a rostoucí inflace jsou vojenský konflikt na východní Ukrajině a kolaps v obchodě s Ruskem.

Mezinárodní měnový fond (MMF) přestal vyplácet zemi finanční pomoc poté, co vláda nedokázala provádět reformy a udělala malý pokrok v potlačování korupce.

V rámci posledních průzkumů veřejného mínění je se situací v zemi nespokojeno téměř 80% obyvatel.

Zdroj: http://cz.sputniknews.com/nazory/20160423/2886521/stratfor-ukrajina-vlada-rusko.html

http://www.den24.cz/?p=350

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře