Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA jako Detroit?

Nevím, proč nabývám dojmu, že USA jsou v podstatě velký Detroit. Snad proto, že Detroit byl také slavný, mocný, zadlužený a nakonec zbankrotoval. Amerika již několikrát stála před bankrotem, ale americký Kongres svou zemi vždy nakonec podržel i když za cenu růstu dalšího dluhu.

Za léta prezidentství Baracka Obamy se státní dluh Spojených států téměř zdvojnásobil a to je ta část dědictví současného amerického prezidenta, o které raději mlčí, oznámil list The Washington Times.

„Když bude prezident Obama schvalovat v pondělí nový dvouletý rozpočtový plán, bude hlavní pozornost soustředěna na tu část jeho dědictví, o které sám moc rád nemluví: je člověkem 20 bilionů dolarů", píše americký list. Samozřejmě se jedná o 20 bilionů amerického dluhu.

  • usa-jako-detroid


Americký Kongres schválil v pátek zákon, který prodlužuje vládě Spojených států právo půjčovat si peníze do roku 2017.
Podle prezidenta RF Putina je velký zahraniční dluh USA vážným problémem pro celou světovou ekonomiku. Úroveň dluhu v Americe přesahuje úroveň HDP. V současné době už činí státní dluh 18,15 bilionů dolarů. Až tedy Obama odejde, zanechá svou zem s dluhem 20 bilionů dolarů.

Když se Obama stal v roce 2009 americkým prezidentem, byl státní dluh USA na úrovni 10,6 bilionu dolarů.

Když vstupoval Obama do funkce prezidenta, sliboval ukončit okupaci Iráku a Afghanistánu, restartovat vztahy Spojených států s Ruskem a obnovit americkou střední vrstvu, nicméně své závazky nevyplnil, píše americký ekonom Sherle Schwenninger.
Místo toho se Bílý dům ocitl ve válce s Islámským státem, začal studenou válku s Moskvou a vyhrotil vztahy s Čínou. 
Střední vrstva chudne a mizí. Bohatí bohatnou a chudí chudnou šokující rychlostí. Jednou, v dávných dobách, mívala Amerika největší a nejvíce prosperující střední třídu v historii civilizace, ale to se teď mění přímo závratnou rychlostí. Proč prožíváme tak fundamentální změny? Inu, protože globalizace a „svobodný trh“, o kterých naši politici a přední podnikatelé tvrdili, že jsou pro nás tak potřebné a dobré, mají jisté, skutečně ošklivé, vedlejší následky. Ukázalo se, že nám zapomněli říct, že „globální ekonomika“ bude pro americkou pracující střední třídu znamenat přímou soutěživost o pracovní místa s lidmi z druhé strany zeměkoule, kde neexistuje hranice minimální mzdy, a kde mají jen velmi málo regulací. Díky využívání pracovních sil třetího světa měly velké, globální korporace v posledních několika desetiletích obrovské zisky, ale americká střední třída pracujících se tím dostala do velmi tíživé situace.

Americká střední třída umírá. A až nebude, bude nesmírně těžké ji obnovit.

Z jistého úhlu pohledu mi Amerika připomíná Detroit. Právě toto kdysi velmi slavné město zadusily dluhy. Bankrot města byl vyhlášen 18. července 2013. "Je to těžký krok, ale jediná schůdná cesta, jak vyřešit problém, který nás trápil šedesát let," konstatoval guvernér Michiganu Rick Snyder, přičemž předpokládaný dluh města byl 18,5 miliard dolarů. Důvodem krachu byla skutečnost, že šest let po sobě překračovaly výdaje města jeho příjmy. Na konci roku 2012 byl schodek rozpočtu 326,6 milionu dolarů a předpokládalo se, že beze změn by byl v roce 2017 astronomických 1,3 miliardy dolarů.

Zbigniew Brzezinsky, který před čtyřiceti lety napsal o vysoce kontrolované společnosti budoucnosti, kde bude populace podrobena technokratickou elitou, se již v roce 2011 objevil v pořadu MSNBC Morning Joe, kde předpovídal, že Ameriku brzy zasáhnou ústrky vyvolané nepokoji střední třídy. Není to poprvé, co Brzezinski vyjádřil obavy, že by vzrůstající hněv způsobený ekonomickými a sociálními ústrky mohl ohrozit existující mocenskou strukturu. Co by to mohlo přinést do budoucna, neumí dnes domyslet nikdo.

Možná, že v budoucnu se sami Američané stanou imigranty z ekonomických důvodů. Možná, že půjdou pracovat do Číny či Ruska. Copak je dnes něco v tomto bláznivém světě vyloučeno?

Koho by ještě včera napadlo, že do Evropy budou proudit statisíce možná milióny uprchlíků.

Podle odhadů Rozpočtové komise kongresu (CBO - Congressional Budget Office) upravené magazínem Barron's pro účely projekce, se dluh USA může snadno vyšplhat na 150 procent HDP do roku 2035.

CBO v reportu s názvem "Federální dluh a riziko fiskální krize" z roku 2010 odkazuje na dluhové příběhy Argentiny, Irska a Řecka. Podle CBO vykazovaly země, jež následně postihla fiskální krize, podobné rysy jako nyní Spojené státy.

Jediný rozdíl lze spatřit v tom, že ekonomiky, které dluhovou krizí v minulosti prošly, byly mnohem menší a slabší, než je největší světová velmoc. To má svá pro a proti. Díky své síle je možná Amerika schopna se s potenciálními šoky lépe vypořádat, ale pokud ve svém úsilí selže, nebude mít žádná organizace nebo stát kapacitu poskytnout jí záchranný balíček, jaký zajistila eurozóna Řecku nebo MMF Argentině. S pádem USA se světová ekonomika rozsype jako domeček z karet.

Myslím, že Rusko a Čína si jsou tohoto rizika dobře vědomé a proto přecházejí na svůj mezinárodní platební systém.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře