Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vlk a sedm kůzlátek

Emil Kalabus

Byla jednou jedna stará koza a ta měla sedm kůzlátek. Velmi je milovala, jako jen matka může milovat své děti. Jednoho dne musela jít do lesa na trávu. Svolala si kůzlátka a pravila: „Milované děti, já musím do lesa. Buďte tu hodné, dobře zavřete dveře a mějte se na pozoru před vlkem. Ten netvor se často vydává za někoho jiného, ale podle jeho hrubého hlasu a černých tlap ho vždycky poznáte.“ Kůzlátka odpověděla: „Milovaná maminko, budeme se míti na pozoru, můžete jít bez obav.“ Tak odešla koza do lesa...

Tímto textem začíná pohádka Vlk a sedm kůzlátek od bratři Grimmů...V tomto článku však nejde o pohádku, jde o Overtonovo okno a podezření na to, že Chovancovo „Ministerstva pravdy“ se vydává za něco jiného čím není a být nemíní.

  • vlk-a-sedm-kuzlatek

 

Osobně nevěřím tomu, že jde o nějakou deklarovanou opravu hoaxů. Hoax dle Wikipedie obecně označuje podvod, mystifikaci či žertovnou klamnou zprávu. Není bez zajímavosti, že na opravu hoaxů, byly už dávno vyčleněny jiné weby. Například HateFree Culture se v roce 2015 rozhodla hoaxy systematicky a dlouhodobě vyvracet nebo uvádět na pravou míru. Proč má tedy tu samou činnost provádět Ministerstvo pravdy? Jde o počátek totality, dobré fleky nebo o dotace? Spojení s think tankem Evropské hodnoty by tomu napovídalo. Možná, že vše výše zmíněné nejsou dohady, ale fakta.

Podle „Overtonova okna“ existuje pro každou myšlenku nebo společenský problém tzv. okno možností. V jeho rámci lze nebo nelze o myšlence široce diskutovat, otevřeně ji podporovat, propagovat a snažit se ji legislativně ukotvit. Okno se posouvá ze stádia „nemyslitelného“, tzn. veřejné morálce úplně cizího a zcela zavrženého (cenzura), do stádia „aktuální politiky“, tj. stává se široce posuzovatelným, přijímaným masovým vědomím přijatým a uzákoněným.

Nejde o vymývání mozků jako takové: technologie je mnohem delikátnější. Postupná systémová aplikace je efektivní proto, že jí pomáhá nenápadnost jejího působení na společnost, která se stává její obětí.

První myšlenka pro veřejnost zní: „Budeme kontrolovat matoucí hoaxy!“ Komu by se nelíbilo, když vás někdo upozorní na chybu či nepodložené informace? Jenže na hoaxy do dnešního dne upozorňovaly i další weby. Co tedy s tím?

Overtonovo okno. Přesně tuto metodu na nás opět začali dlouhodobě používat. Chtějí prosadit neprosaditelné a to je kontrola nad slovem! Začíná to pomalu a velmi nenápadně. „Pomůžeme rozlišit hoaxy!“ ( podvod, mystifikaci). No kdo by nesouhlasil?

V tomto článku jde o Overtonovo okno, kterým se má do našeho povědomí protáhnout myšlenka cenzury a totality. Samozřejmě pro naše dobro.

Každý známe pohádku o Vlkovi a sedmi kůzlátkách od Bratři Grimmů...

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře