Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

VŠECHNO CO JE BIO, FRČÍ

Emil Kalabus

Bio džusy, bio brambory nebo třeba bio maso dnes jednoduše frčí. Chceme žít zdravě a věříme, že díky bio výrobkům prospíváme nejen svému tělu, ale také okolnímu prostředí. Studujeme etikety na potravinách, abychom byli in a zdraví, ale neuvědomujeme si, že zvláště ve velkých městech dýcháme znečistěný vzduch plný jedovatých zplodin... Na svém blogu se dnes zamyslím nad biopotravinami a ekologickým zemědělstvím, které jsou tak velmi aktuální.

O ekologickým zemědělcích, též biozemědělcích se v Čechách povídá, že zatímco běžní farmáři stříkají zeleninu a ovoce ve dne, oni si nechají chemický postřik na noc, kdy nejsou vidět.

Realita je ale úplně jiná. Všechny biopotraviny procházejí velmi přísnou kontrolou, od vzniku surovin přes výrobu až do chvíle, kdy se dostanou na váš stůl. Určitě se Vám nestane, jako u konvenčních potravin, že byste si koupili produkt s technickou solí, s kyselinou mravenčí, nebo něčím podobným. Dále například při nákupu bio vajec jsou hlídané nejen životní podmínky slepic, ale také, zda přijímají krmivo v bio kvalitě. Stejně tak při nákupu bio salámu lze dohledat všechny suroviny, které musí být bio. Tedy prase, ze kterého pochází maso, musí žít za dobrých podmínek, nesmí být zabito na běžných jatkách, ale v certifikovaných. Jakmile na výrobku objevíte zelenobílou zebru označující biopotraviny, máte jistotu, že si kupujete kvalitní hlídaný výrobek. Pokud zebra není přímo na výrobku, například u vážené zeleniny nebo nebaleného pečiva, můžete prodejce požádat o předložení certifikátu a on je povinen vám jej ukázat. A věřte, že získat Bio certifikát není tak snadné a kontroly jsou velmi časté.

  • vsechno-co-je-bio-frci

 

Biopotraviny jsou produktem ekologického zemědělství, které se chová šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám i přírodě. Bio potraviny jsou vypěstovány bez použití pesticidů, umělých hnojiv a geneticky modifikovaných organismů (GMO). Při chovu zvířat je nezbytný pravidelný přístup na pastvu, krmení organickými potravinami a omezení používání antibiotik či růstových hormonů.

Aby vaše produkce vůbec mohla být bio, musíte rostliny začít pěstovat šetrným způsobem na půdě, která nebyla chemicky ošetřována minimálně dva roky. U sadů, vinic a chmelnic pak lze za bio označit až úrodu po třech letech. To je ohlídáno inspekcemi, takže u ekologického zemědělství máte nejen větší šanci zdravějších potravin, ale i lepšího chování k naší půdě a přírodě samotné. A kde začít s obnovou a zvýšením kvality půdy, než ekozemědělstvím.

Sedlák, který se rozhodne hospodařit ekologicky, musí splňovat především dvě hlavní podmínky. Nesmí používat zakázané chemické látky. Pokud jeho plodiny napadnou škůdci, nesmí je vyhubit pomocí zakázaných pesticidů. A za druhé, ekologičtí zemědělci nesmí na svých farmách trápit zvířata. Ta by měla prožít svůj život bez zbytečných traumat. Protože ekologičtí sedláci musí tato pravidla dodržovat, jejich hospodaření je náročnější a dražší, než to klasické. Zatímco zemědělec klasického intenzivního hospodaření může v případě napadení obilnin škůdci vylít na pole insekticid, ekofarmář nemá v rukou tak mocné zbraně.

Potraviny vyprodukované na biofarmách jsou bezpochyby kvalitnější – je to nejvíce poznat například na zelenině. Třeba na bramborách, kdy je znát jasný rozdíl mezi bio-bramborami a těmi, které jsou „vyhnané“ prášky. Mnohem kvalitnější je i bio-mléko, neobsahuje však konzervační látky, takže se musí rychle spotřebovat, jinak se během několika dnů zkazí.

Nedá se však jednoznačně říci, že by biopotraviny byly zdravější. Je třeba říct, že ekologické

zemědělství především nepoškozuje přírodu – a právě v tom spočívá ona zdravost biopotravin.

Mne zajímalo, jak je tomu v praxi. Je biopotravina opravdu tak odlišná od běžného produktu?

Mnohé studie porovnávaly bio a obyčejné potraviny, aby zjistily, zda jsou ty první zdravější. Nezaznamenaly významný rozdíl. Některá biozelenina sice obsahuje o něco více antioxidantů zpomalujících stárnutí, jež mohou působit třeba jako prevence rakoviny; stejně tak se v biozelenině objevuje více železa a hořčíku - nicméně zjištěné množství se na zdraví člověka odrazí jen minimálně.

Výživový specialista Petr Havlíček upozorňuje, že důležité je číst etikety. Je tedy opravdu všechno takové jak se tváří? „Podíváme-li se třeba na kečup bio a nebio, je paradoxem to, že ten nebio nám vyšel surovinově o něco lépe. Má větší podíl rajčat a dokonce nemá přidávaná zahušťovadla. Nicméně rozdíl v ceně je dvacet korun na půlkilovém balení.“

„Biosušenky, stejně jako bioslanina, mají stejnou výživovou hodnotu jako konvenční sušenky a slanina, a tak by se k nim také mělo přistupovat. Pro naše zdraví není vhodné těchto potravin konzumovat příliš – bez ohledu na to, zda jsou bio, nebo ne. I na biosušenkách proto vždy sledujte tabulku nutričních hodnot – především množství tuku a přidaného cukru,“ radí dietoložka Karolína Hlavatá.

Biopotraviny jsou podle nové studie americké Stanfordovy univerzity jen o málo zdravější než ty, které se jako bio označovat nemohou. Bioprodukty nicméně podle vědců snižují riziko konzumace pesticidů. Výsledky studie ukazují, že zdravotní výhoda biopotravin není nijak veliká. Rozdíl v obsahu vitaminů je podle vědců sotva nějaký a rozdělení tuků a proteinů je podobné. Výskyt bakterií či virů vyvolávajících onemocnění není v žádném z obou druhů potravin častější. Biopotraviny nicméně podle analýz vykazovaly nižší kontaminaci pesticidy. Zcela bez pesticidů ale bioprodukty nebyly.

Ekologická organizace Greenpeace podle DPA předkládá podobné výsledky.

Častým mýtem je názor, že nakupováním bio potravin podporujeme malé farmy.

Fakt je ten, že to platí pouze v případě, že si dopoledne zajdeme na „Zelňák“ a nakoupíme čerstvé suroviny přímo od drobných pěstitelů, kteří na trh přicházejí s tím, co si vypěstovali organickým způsobem doma na zahrádce. Drtivá většina biopotravin v obchodech a organických surovin používaných k výrobě bioproduktů se dováží ze zahraničí a většinu známých značek vlastní velké zemědělské konglomeráty, pro které organická výroba představuje pouze nepatrný zlomek celkové produkce. Navíc na dopravu bio potravin ze zahraničí jsou potřeba tisíce litrů paliva pohonných látek, čímž dochází ke znečišťování ovzduší. Nabízí se tak otázka, jestli nakonec není lepší kupovat obyčejné mléko z českého kravína než extra bio z Alp…

Co je na biopotravinách skutečně plusem?

Nedá se popřít humánnější živočišná výroba. Bio mléko a maso většinou pochází z malých farem, kde je o zvířata daleko lépe postaráno než ve velkých masokombinátech. Mají více prostoru, dostanou se i na slunce a žerou přirozenou potravu, ne granule plné chemikálií, aby co nejrychleji vyrostla a mohla jít dříve na porážku. Chemikálie a antibiotika z masa se navíc z jídla dostávají také do našeho organismu.

Záruka kvality není zanedbatelná.

U běžných potravin si často nemůžeme být jistí jejich kvalitou, takže leckdy nevíme, co vlastně jíme. Biopotraviny procházejí přísnými kontrolami. Aby cokoliv dostalo nálepku „bio“, musí splňovat stanovená kritéria – potravina musí být například vyrobena minimálně z 95 procent čistě organických složek. Pokud jich obsahuje třeba jen 70, může na ní být uvedeno, že pouze „obsahuje organické suroviny“.

Je pravdou, že biopotraviny obsahují jen minimum pesticidů. Nejsou geneticky modifikované,

neobsahují umělé přídavky. Biomaso neobsahuje hormony ani antibiotika. Pokud na jedné straně uznáme pozitivní hodnoty biopotravin ihned se nám ozvou skeptici a poukáží na druhou stranu jedné mince a tou je znečištěné ovzduší, vyvolávající spoustu vážných onemocnění.

Znečištěné ovzduší je chemický, fyzikální nebo biologický činitel, který mění přírodní vlastnosti zemské atmosféry. Je celosvětovou příčinou řady úmrtí a nemocí např. dýchacích cest a výskytu rakoviny a srdečních onemocnění.

Zdá se, že co na jedné straně nepřijmeme s „jedovatou“ potravou, bude nám bohatě dodáno znečištěným ovzduším - zvláště ve větších městech.

Co si myslíte o biopotravinách? Dáváte jim přednost, nebo si myslíte, že je kolem nich jen zbytečný povyk?

Zdroj: http://dieta.vitalia.cz/clanky/myty-o-biopotravinach-jsou-opravdu-zdravejsi/ http://www.bezpecnostpotravin.cz/pravda-a-myty-o-biopotravinach.aspx http://www.mebio.cz/clanky/117-myty-a-povery-o-biopotravinach http://slecna.info/wellness/myty-o-biopotravinach-jsou-zdravejsi-a-ekologictejsi/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře