Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Závody ve zbrojení a studená válka za dveřmi

USA budou muset znovu vstoupit do závodů ve zbrojení, aby neztratily převahu nad druhými zeměmi, píše americký list Economist.

 

„Vstupujeme do éry, ve které americkou převahu na moři, v nebi i v kosmu, nemluvě už o kybernetickém prostranství, není již možné více považovat za realitu," přiznala vloni hlava Pentagonu Chuck Hagel.

Podle jeho slov by měly USA rychle rozvíjet vojenské technologie nového pokolení, jinak se může stát, že jiná země vystoupí proti Americe. Americké technologie jsou dokonalejší, ale tím také i dostupnější jiným lidem. Zároveň také přestaly USA v posledních letech rozpracovávat úplně nová řešení, s tím, že se soustředí na vojenskou techniku a na bezpilotní letadla.

  • zavody-ve-zbrojeni-a-studena-valka-za-dvermi

 

Za tuto dobu se vzmohla Čína a rychle dohnala zmeškané tím, že vyvinula raketové zbraně, ponorky, anti-satelitní zbraně, stíhačky, systémy PRO (protiraketové obrany) a prostředky radioelektronického boje. Rusko také modernizuje svoje ozbrojené síly a je schopno nasadit systémy podobné americkým, říká se v článku.

Amerika bude muset znovu učinit prudký rozvoj ve vojenských technologiích, zdůrazňuje deník. Podle Economistu musí být ty nové technologie neúměrně nákladné pro soupeře USA.

Dokonce jestli Pentagon dostane finanční podporu na nový vývoj a uplatní ji, nikde již není garantována vojenská převaha USA. V dnešní době se technologie rozšiřují velice rychle, zčásti díky internetu, „děťátku" Pentagonu, uvádí se v článku.

„Nadcházející vojensko-technologická soutěž bude nepolevujícím bojem o vítězství, které bude možná jen letmé," zdůrazňuje Economist.

NATO se přibližuje k hranicím Ruska

Poslední slovní přestřelka mezi Kremlem a Západem se odehrála v úterý, kdy Putin oznámil, že ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných podle něj proniknout jakoukoli protiraketovou obranou. "Pokud kdokoli ohrožuje ruské území, musí Rusko na země namířit svou výzbroj," prohlásil později Putin po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

Rusko neusiluje o konfrontaci se Západem, uvedl ve středu podle agentury RIA Novosti mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Musí podle něj dbát o svou bezpečnost a zájmy vzhledem ke skutečnosti, že Severoatlantická aliance se přibližuje k ruským hranicím.

Rusko jen odvrací tlak NATO, nechce žádnou konfrontaci.

 Přesuny těžkých zbraní a vojska

Víme, že USA plánují přesunou stovky příslušníků námořní pěchoty na bojové lodi evropských zemí ve Středozemním moři. Američtí vojáci jsou pokládáni za síly rychlého nasazení pro případ akcí Ruska proti NATO, píše list The Times.

Podle údajů tohoto listu bude univerzální výsadková vrtulníková loď Ocean jednou z lodí, která přijme americké vojáky. Bude na ní rozmístěno asi 150 příslušníků námořní pěchoty USA a Velké

Británie spolu se třemi konvertoplány Osprey.

Kromě toho mají být američtí vojáci rozmístěni na italské vrtulníkové lodi Cavour a dalších španělských, francouzských a nizozemských lodích.

První útvary námořní pěchoty dorazí na evropské lodě v září roku 2015, aby se zúčastnily cvičení vojenského námořnictva Trident Juncture. Těchto cvičení se má zúčastnit 25 000 vojáků a trvat budou jeden měsíc. Budou to nejrozsáhlejší cvičení aliance za posledních deset let, zdůrazňuje se v článku.

USA také plánují rozmístit v r. 2015 asi 150 tanků a obrněných vozidel v členských zemích NATO ve Východní Evropě, prohlásil generálporučík Ben Hodges.

Podotkl rovněž, že asi 50 jednotek obrněné techniky už bylo rozmístěno, a ostatních 100 tanků M1 Abrams a bojových vozidel pěchoty Bradley bude dislokováno v Německu a pravděpodobně ještě někde, aby mohli američtí vojáci mít společná cvičení s vojsky NATO.„Hodlám prozkoumat různé varianty včetně umístění techniky možná v baltských zemích, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, apod.“, dodal generál.

USA plánují rozmístit v Evropě stíhačky

Plány USA rozmístit stíhačky F-22 Raptor v evropských zemích vyprovokují nevyhnutně zostření konfrontace mezi RF a NATO, nicméně ruská strana má, čím na to odpovědět. Tento názor vyslovil v komentáři pro RIA Novosti vedoucí Centra pro vojensko-politické výzkumy Ústavu USA a Kanady RAV Vladimir Baťuk.

„Co se týče stíhaček páté generace Raptor, bude jejich rozmístění pro Moskvu nesporně dalším podnětem k urychlení rozpracování a uvedení do výzbroje ruských stíhaček páté generace T-50. Na jiné podobné akce Američanů a jejich spojenců má ruská strana čím odpovědět", prohlásil Baťuk.

Expert mj. připomenul, že Ministerstvo obrany RF nevylučuje, že odvetou za rozmístění americké obrněné techniky v počtu 1200 jednotek může ruská strana rozvinout dodatečné rakety typu Iskander na území Kaliningradké oblasti.

Když odpovídal na otázku agentury o tom, jestli mohou stíhačky F-22 Raptor představovat pro Rusko hrozbu zásadně jiné úrovně, Baťuk odpověděl: „Je těžko říci, do jaké míry vynikají tyto letouny systémy, které má Rusko ve výzbroji. Na to jsou různé názory, v každém případě však má Moskva nezbytné prostředky, aby tuto hrozbu neutralizovala".

„Jiná věc je, že to bude znamenat další zvýšení početního stavu ruských vojsk v západním směru, a tedy i vyostření nejen politické, ale také vojenské konfrontace RF s NATO", uzavřel spolubesedník agentury.

NATO se přibližuje k hranicím Ruska, zatím se ale neděje nic, kvůli čemu by bylo třeba se znepokojovat, prohlásil v úterý ruský prezident Vladimir Putin po skončení jednání se svým finským kolegou Saulim Niinistö.

„Jestliže někdo ohrožuje nějaká naše území, pak budeme nuceni příslušným způsobem zaměřit naše ozbrojené síly, úderné, moderní prostředky na ta území, která jsou pro nás zdrojem hrozby. Jak jinak? NATO se přibližuje k našim hranicím, my nic takového neděláme. Přesto bych ale situaci nijak nevyhrocoval. Budeme samozřejmě všechno analyzovat, všechno pozorně sledovat. Zatím ale nevidím nic takového, co by nás nutilo, abychom se nějak zvlášť znepokojovali", prohlásil Putin.

„Jsou to všechno spíš politické příznaky ve vztahu k Rusku nebo ve vztahu ke spojencům. Nás spíš znepokojuje rozmísťovaný systém protiraketové obrany — to už je vážná věc strategického významu", dodal ruský prezident.

Zdá se, že nové kolo závodů ve zbrojení se počíná roztáčet.

Zdroj:

 http://cz.sputniknews.com/nazory/20150616/559028.html#ixzz3dKsBZ18U

 http://cz.sputniknews.com/nazory/20150616/559028.html#ixzz3dKrpOevs

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře