Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zbláznili se... Nechtějí Platóna, René Descarta nebo Immanuela Kanta

Emil Kalabus

Demokracie, tak jako jiné formy vlády, nese v sobě plán sebezničení, svůj přerod v tyranii.

- Platón

„Rozdíl mezi demokracií a diktaturou je v tom, že v demokracii nejdřív volíte a pak posloucháte rozkazy, zatímco v diktatuře neztrácíte s volbama čas.“ - Charles Bukowski „Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“ -Tomáš Garrigue Masaryk

Platón, René Descartes nebo Immanuel Kant jsou řazeni mezi zakladatele západní filozofie. Ale studenti londýnské Univerzity orientálních a afrických studií (SOAS), předního světového ústavu zaměřujícího se na rozvojová studia, se nechtějí učit o Platónovi, René Descartovi nebo Immanuelu Kantovi, protože tito filozofové jsou bílí.

Členové studentské unie SOAS trvají na tom, že většina filozofů, o nichž by se měli v kurzech vzdělávat, má pocházet z Afriky či Asie, informoval britský server The Independent. Cílem unie je širší kampaň za „dekolonializaci“ univerzity, na které jsou podle ní založeny základy vědění tam vyučovaného.

  • zblaznili-se-nechteji-platona-rene-descarta-nebo-immanuela-kanta

 

Plánovaná nová reforma vyššího vzdělání by mohla znamenat, že žebříček kvality univerzit by se sestavoval mimo jiné podle spokojenosti studentů namísto výzkumné činnosti, jako je tomu doteď. Podle listu The Telegraph by takový systém tlačil na školy, aby kývly na všechny návrhy studentů. To by v našem případě znamenalo vynechat z učebních osnov Platóna, René Descarta nebo Immanuela Kanta. Právě to studenti požadují.

Současný britský filozof Roger Scruton označil požadavky studentů SOAS za ignoranci. „Nemůžete přestat vnímat jednu celou oblast intelektuálního smýšlení, pokud ji nejprve neprozkoumáte. A oni očividně nepromysleli, co myslí pojmem ‚bílá filozofie‘,“ řekl Scruton. Dodal, že pokud vidí studentská unie koloniální kontext v Kantově Kritice čistého rozumu, rád by jej slyšel.

„Existuje opravdové nebezpečí, že se politická korektnost vymyká kontrole. Musíme rozumět světu, jaký byl, a ne se snažit přepisovat historii, jak by si ji někteří raději představovali,“ přidal se prorektor Buckinghamské univerzity Anthony Seldon.

Pro studenty předního ústavu zaměřujícího se na studia Asie, Afriky a Blízkého východu je ale boj za „dekolonializaci“ univerzity a „konfrontace bílé instituce“ prioritou pro rok 2017. Myšlenky „bílých filozofů“ by se podle nich měly vyučovat pouze, pokud by bylo potřeba kritizovat jejich koloniální kontext. Kurz by měli udávat myslitelé z globálního jihu nebo jeho diaspory.

Ale nejde pouze o světové filozofy a o jednu podivnou školu se studenty londýnské Univerzity orientálních a afrických studií.

Úsilí o cenzuru v podání radikální levice, jež je stále ještě reálně u moci, se netýká jen internetu, ale jde také o knihy. “Eliminovány” musejí být i “nepohodlné” knihy. Obvyklou záminkou je samozřejmě “inkluzivita”, nebo “tolerance”.

Tak třeba Huckleberry Finn Marka Twaina, základní dílo americké literatury, je už dnes vyřazován z hodin školní výuky, protože kniha prý obsahuje rasistickou terminologii. Vzpomínáte na to, jak jistá skupina občanů zaslala na ministerstvo školství protestní dopis, v němž požadují, aby se knihy Josefa Lady nepoužívaly jako učební pomůcky ve školách? Romům vadilo to, že v jedné z Ladových knih kocour Mikeš varuje před zlými "cikány". Rozlítila je pasáž, v níž Lada popisuje, jak vystrašeného kocourka Mikeše strčili lidé do pytle a hodili na vůz. V textu se objevuje věta: "Milé děti, ti lidé byli cikáni!"

Podobně je na tom Pulitzerem ověnčená kniha Jako zabít ptáčka, kterou chtějí z podobných důvodů vyřadit z veřejných knihoven. Rychle se blížíme ke stavu, který dobře zobrazuje antiutopický sci-fi film z roku 2002 jménem Equilibrium. V něm jsou sběratelé umění a knih považováni za nepřátele státu a popravováni bez soudu.

Možná se pomalu a nenápadně přibližuje doba, kdy se opravdu přestaneme učit o Platónovi, René Descartovi nebo Immanuelu Kantovi. Platón, ten je zvlášť nebezpečný... Jeho učení stojí v samotných základech křesťanské nauky. Do křesťanství vstupuje platonismus prostřednictvím velkých alexandrijských učenců 2. a 3. století, Klémenta Alexandrijského a Origena.

Přestaneme se učit o Platónovi a stane se pravdou to co řekl Sókratés? „Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

Zdroj: http://citaty.net/autori/tomas-garrigue-masaryk/?q=4835

http://www.lidovky.cz/romove-chteji-zakazat-ladovy-knihy-kvuli-rasismu-mikese-pec-/zpravy-domov.aspx?c=A100414_153217_ln_domov_hs

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/2904-falesne-zpravy-o-konci-sveta-boj-proti-svobode-je-ve-vrcholne-fazi-prijdeme-o-penize-internet-knihy-i-volny-pohyb-zakazou-marka-twaina-i-josefa-ladu-poslusnost-ticho-a-potom-na-jatka.htm

http://www.lidovky.cz/studenti-londynske-univerzity-nechteji-znat-platona-ci-kanta-protoze-jsou-bili-gfu-/zpravy-svet.aspx?c=A170110_135600_ln_zahranici_fas

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře