Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Daňové ráje, bojte se velmocí a Bitcoinu!

Dlouho tolerované daňové ráje se mají na co těšit. Evropské ekonomiky, tížící nekonečná dluhová krize jsou vyčerpané a hledají tak toužebně nový kapitál, že již není jiného zbytí, než se zaměřit na daňové ráje, které tak dlouho byly s tichým souhlasem trpěny. Důvod? Evropským politikům je totiž jasné, že pokud budou zvyšovat daně na domácích trzích, tak se bohatí budou snažit svůj majetek vyvést mimo starý kontinent.

  • danove-raje-bojte-se-velmoci-a-bitcoinu

Podle slov prezidenta Evropské unie Hermana van Rompuye přijdou evropské ekonomiky až o bilion EUR ročně na daních a to už je slušný balík peněž, který by se politikům náramně hodil. Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD – Organisation for Economic Co-operation and Development) je světová organizace, sdružující v současné době 34 ekonomicky nejvyspělejších zemí světa, které projevily zájem a splnily podmínky stanovené pro členství v OECD.

Na této organizaci postavila řada ekonomicky nejsilnějších států v roce 2009 svou svatou válku proti daňovým rájům. OECD stanovila standardy pro transparentnost a výměnu informací, jež se zavázalo dodržovat 119 států, které teď mezi sebou uzavírají dohody o vzájemném informování. Spouštěcím momentem tažení byl únik kradených informací o klientech banky LGT z Lichtenštejnska v roce 2008. Další podnět přišel před několika dny. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) zveřejnilo část údajů, které získalo o majitelích účtů v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech. Data se týkají asi 130 tisíc lidí a 120 tisíc firem ze 170 zemí.

Tlaku politiků a institucím zatím jen velmi mírně verbálně ustoupila centra bankovních tajemství jako Lucembursko, nebo Švýcarsko. Zatím nejsilněji proti daňovým rájům zahájily své tažení Spojené státy americké, které vyžadují od roku 2013 bankovní informace o účtech vlastněné občany USA. Pokud by tyto informace neobdržely, tak jakákoli transakce z těchto účtů směrem do USA budou čelit 30 % srážkové dani.

Cílem je jedno, tedy aby společnosti a bohatí lidé neměli tak jednoduchou cestu ke schování svých majetků před „berňákem". Pokud bychom se podívali na případ Kypru, tak lze říci, že peníze schované v bankách v zemích, které mají velmi benevolentní daňovou politiku, navíc nemusejí být v bezpečí. Proto se čím dál častěji budeme moci setkat s články zaměřené na virtuální měnu bitcoin.

Bitcoin je internetová open-source peněžní měna, kterou lze platit prostřednictvím zcela decentralizované peer-to-peer sítě. Hlavním unikátem Bitcoinu je právě jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu jakkoli ovlivňovat, ničit, padělat, zabavovat účty, kontrolovat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference - v New Yorku a Praze (2011) a Londýně (2012).

Na rok 2013 jsou plánovány konference v San Jose a ve Vídni. Není tomu tak dávno, co první bar v New Yorku zavedl terminál, který umožňuje placení útraty v této měně. Prozatím tato měna zažívá velký boom a to se projevuje i na ceně této měny. Její poklidný růst ceny se změnil v holou spekulaci po situaci na Kypru a cena se během necelého měsíce vyšplhala ze 40 USD na 240 USD za 1 BTC, ze které pak prudce zase oslabila k aktuálním 100 USD / 1 BTC. Nicméně pokud bude situace kolem krize dále znamenat pro lidi devalvaci měn daných ekonomik, bude tato virtuální měna čím dál více vyhledávaným přístavem stejně, jako tomu bylo doposud s daňovými ráji.

Celý článek najdete zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky

Miroslav Vybíral

www.stox.cz

 

 

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře