Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je Polsko klíčem k uvolnění napětí mezi Ruskem a NATO?

Alternetivní média běžně vykreslují Polsko jako pouhou americkou loutku, což však vždy bylo kategoricky nepravdivé vykreslení Polska, které navíc znepokojivě hrozí vyvoláním polonofobie neboli nenávisti vůči Polsku a etnickým Polákům pouze na základě jejich identity.

Deník The Wall Street Journal před několika dny uvedl, že Polsko navrhlo reciproční inspekce vlastních zařízení protivzdušné obrany USA a Ruska v Kaliningradu v reakci na nabídku, kterou původně učinila Moskva.

  • je-polsko-klicem-k-uvolneni-napeti-mezi-ruskem-a-nato

V pátek se o tuto zprávu podělila RT a vzhledem k tomu, že se jedná o vlajkovou loď ruských mezinárodních médií financovanou z veřejných zdrojů, nemělo by být pochyb o tom, že Kreml takovou nabídku skutečně učinil, přestože předtím nebyla zveřejněna. Tento překvapivý vývoj může být ve skutečnosti klíčem k deeskalaci napětí mezi Ruskem a NATO, ale zaslouží si podrobnější vysvětlení, aby mu čtenáři porozuměli.

Alternativní mediální scéna (AMS) běžně vykresluje Polsko jako pouhou americkou loutku, ale to bylo vždy kategoricky nepravdivé líčení, které navíc znepokojivě hrozí vyvoláním polonofobie neboli nenávisti vůči Polsku a etnickým Polákům pouze na základě jejich identity. Taková polonofobie dosáhla vrcholu koncem loňského roku během východoevropské migrační krize, kdy Polsko silou bránilo své hranice před nájezdy nelegálních přistěhovalců přicházejících z Běloruska. Polsko sice úzce spolupracuje s USA proti Rusku, nicméně si vždy zachovávalo svou strategickou nezávislost.

Pro upřesnění, umístění amerického "protiraketového štítu" na území Polska, o němž Rusko vždy tušilo, že je jen zástěrkou pro tajné rozmístění úderných raket, si Varšava zvolila sama, a to z důvodu prakticky patologické nenávisti svých vůdců vůči Rusku z historických důvodů. Jednalo se o záměrně provokativní rozhodnutí, které pravděpodobně spustilo nevyhlášenou a USA vyprovokovanou raketovou krizi, kterou mají ruské návrhy bezpečnostních záruk zažehnat. Jelikož se Polsko nachází doslova v centru této krize, je proto vhodné, aby se Rusko přímo angažovalo.

Kreml tak učinil, protože jeho stratégové naštěstí nesdílejí zcela falešné hodnocení Polska, které šíří AMS. Kreml si rovněž všiml společné americko-německé hybridní války proti Polsku v uplynulém roce, v jejímž rámci se dva hlavní spojenci tohoto aspiranta na vedoucí postavení ve střední a východní Evropě (SVE) začali bezprecedentně vměšovat do jeho vnitřních záležitostí kvůli své ideologicky motivované touze svrhnout jeho konzervativně-nacionalistickou vládnoucí stranu. V reakci na to polský prezident Duda hrdě odmítl protičínský tlak USA prohlášením, že příští měsíc pojede do Pekingu na olympijské hry.

Toto rozhodnutí se plně shoduje s tím, co autor navrhoval loni v létě ve své analýze, v níž tvrdil, že "Polsko by mělo následovat příkladu Ukrajiny a využít Čínu k vyvážení USA". Navrhl také, že "je čas na polsko-ruský 'pakt o neútočení' v Bělorusku a na Ukrajině", jehož cílem je regulovat jejich soupeření v těchto dvou "nárazníkových státech" mezi nimi. Polsko se zřejmě řídilo autorovým prvním zmíněným návrhem, zatímco druhý návrh Rusko zřejmě rozhodně vzalo vážně, soudě podle věrohodných zpráv, že Polsku nabídlo dohodu o vzájemných inspekcích svých zařízení protivzdušné obrany.

Tento vývoj dále dokazuje, že AMS se ve svém hodnocení Polska jako loutky USA zcela mýlila. Ve skutečnosti by Polsko mohlo být v současnosti jednou z nejklíčovějších zemí na světě, neboť by mohlo mít klíč k deeskalaci probíhající raketové krize v Evropě, kterou Varšava sama částečně vyvolala svým rozhodnutím umístit "protiraketový štít" USA na svém území. Kreml si tuto geostrategickou realitu velmi dobře uvědomuje, což vysvětluje, proč Polsko vůbec oslovil. Míč je nyní na straně Varšavy, zda pomůže tuto krizi vyřešit, či nikoli.

Existuje několik závažných důvodů, proč by mohla sehrát nezastupitelně pozitivní roli. Zaprvé, Polsko se může obávat, že případné vypuknutí "horkého" nepřátelství mezi Ruskem a Ukrajinou by bylo nesmírně obtížné zvládnout, a proto by do něj mohlo tak či onak zatáhnout i aspirujícího lídra střední a východní Evropy. Zadruhé, polská vládnoucí konzervativně-nacionalistická strana se chce prezentovat jako síla prosazující mír na kontinentu, aby tak čelila společné americko-německé informační kampani proti ní, která tvrdí, že není ničím jiným než krajně pravicovými totalitáři. A zatřetí, Polsko možná chce sabotovat regionální válečné plány USA, jen aby je naštvalo.

Poslední bod by měl být trochu více rozveden, aby jej čtenář lépe pochopil. Polsko je nesmírně naštvané na společnou americko-německou hybridní válku proti němu. Vládnoucí strana země se cítí, jako by ji její spojenec podrazil. Proto prezident Duda tak hrdě prohlásil, že během olympijských her, které se budou konat příští měsíc v Pekingu, pojede do Číny na ZOH...

Celý článek ZDE: https://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2436

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře